декларування
декларування Фото із відкритих джерел

Нульове декларування або податкова амністія: що це таке і навіщо воно Україні

Читайте по-русски
Є небезпека, що співробітники служби можуть перевищувати повноваження і тиснути на українців, наприклад, вимагати хабар

Антикварні Євангелія, прикраси, нерухомість і мільйони на рахунках такою є цьогорічна декларація нардепа Віктора Медведчука. А це Віктор М'ялик член депутатської групи "За майбутнє", у свою декларацію він цьогоріч вніс 158 квартир. Елітні годинники і мисливська зброя те, чим похизувався Олександр Дубінський.

Подавати електронні декларації депутати і чиновники почали ще у 2016 році. Чи нічого не приховали, має перевіряти Національне агентство з питань запобігання корупції. Тепер же звітувати перед державою про свої статки й проходити перевірки податкової хочуть зобов'язати і пересічних громадян, кажуть економісти. В Україні планують запровадити нульове декларування, іншими словами податкову амністію. Втім трактування цього поняття в чиновників і аналітиків різне.

"Ми працюємо над тим, щоб запровадити це як елемент, скажімо, залучення додаткового капіталу в економіку України", сказав прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.

Урядовці хочуть спонукати українців вивести свої статки з тіні, а тих, хто тримає мішки з грішми за кордоном, повернути їх на Батьківщину. Ініціатори описують податкову амністію, як одноразову промоакцію. Мовляв, якщо людина роками не платила податки, то зараз може добровільно вказати їх у декларації.

"Людина якщо хоче, бере в цьому участь, якщо хоче, не бере в цьому участь. Ніхто нікого змушувати не буде. Той, хто подасть декларацію, буде звільнений від кримінальної відповідальності за ухилення від оподаткування, від фінансової відповідальності", переконує голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

Наразі законопроєкт доопрацьовують. Його немає у відкритому доступі. А от в аналогічному законопроєкті, який торік навіть не дійшов до сесійної зали, вказано, що в нульовій декларації українці мають вказати:

  • активи у вигляді валютних цінностей;
  • цінні папери;
  • рухоме і нерухоме майно;
  • об'єкти незавершеного будівництва, частки (паї) у майні юридичних осіб;
  • інші майнові та нематеріальні активи як в Україні, так і за кордоном.

    Водночас можна не вказувати джерело походження цих статків. Сплатити ж за них доведеться 5% це загальна ставка декларування, якщо активи чи гроші за кордоном 9%. Якщо ж людина погодиться придбати державні цінні папери на ту суму, яку хоче легалізувати, то заплатить до бюджету лише 2,5%.

"Облігації внутрішньої державної позики, які будуть спеціально випущені під податкову амністію. При чому кожна людина, кожен громадянин України, який навіть не подав декларацію, вважається таким, що має легальні гроші на суму 400 тисяч гривень", запевнив Данило Гетманцев.

Не промоакція, а контроль фінансів людей. Економісти наводять зовсім інше пояснення майбутніх змін. Мовляв, імовірно, всім українцям доведеться обов'язково самостійно заповнювати декларації. Згодом їх перевірятиме податкова. І якщо виявиться, що людина витрачає більше ніж заробляє, то понесе покарання.

"Нульова декларація це якраз підведення підсумків і підведення черти. І після цього в обов'язковому порядку має бути щорічне декларування. Тільки в цьому випадку є необхідність або раціональність, що буде введена нульова декларація", пояснила голова ради Інституту податкових реформ Олена Хотенко.

"Наприклад, якщо хтось з українців вирішив купити автомобіль, проте задекларований дохід у нього наприклад 20 тисяч доларів, а автомобіль коштує 40 тисяч доларів, то відповідно, з 20 тисяч доларів податкова буде знімати податок із доходів фізичних осіб і відсотковий збір, тобто 18% і півтора відсотка. Тобто 20% додатково із суми, яка перевищує його офіційно задекларований дохід від вартості автомобіля, він сплатить у державний бюджет", зазначив директор Інституту соціально-економічної трансформації Ілля Несходовський.

Перш ніж проводити податкову амністію, потрібно реформувати податкову службу. Переконані опитані нами експерти. Інакше, є небезпека, що співробітники служби можуть перевищувати повноваження і тиснути на українців, наприклад, вимагати хабарі.

Ірина Саєвич, Леся Головата, Олексій Сопільняк, "5 канал"

Попередній матеріал
Легендарний Cirque du Soleil збанкрутував
Наступний матеріал
"Відосікі" та оголошення на парканах ми не сприймаємо": адвокат Порошенка каже, що допиту 30 червня не буде
Loading...

Депутати зі "Слуги народу" задекларували більш як мільярд гривень готівкою – КВУ

ВАКС виніс перший виправдувальний вирок

Статки керівників СБУ вперше стали відомі широкому загалу: що встигли нажити – сюжет

"Операція декларація": скільки за рік заробив Зеленський, статки Разумкова та нововведення для СБУ

Степанов задекларував понад 19 млн грн на рахунках, чотири автівки та коштовності

19 мільйонерів зі "Слуги народу" отримують компенсацію з бюджету за оренду житла – КВУ