Мільярдні заробітки на українцях. Банки та обмінники відмовляються купувати долари. Вигадують купу причин, чому купюри не прийматимуть. Але тієї ж миті пропонують іншу послугу. Обмін валют із комісією. А вона чимала – від 10% до 30%. Тобто на сотні доларів міняйло отримує подекуди мало не тисячу гривень. Проблема масова – довелося реагувати Нацбанку, який до того радше мовчки спостерігав. Регулятор нагадав: комісію можна брати лише за серйозно пошкоджені банкноти, які списують. Але обмінники і навіть банки, схоже, живуть за власними правилами. Чи справді долари 1996-го року недійсні? Що робити, коли в обміннику вимагають комісію? Поради експертів зібрав кореспондент "5 каналу" Сергій Барбу.
Обмінники і банки виставляють клієнтам умови. Деякі банкноти міняють лише за заниженим курсом. Претензій міняйли мають чимало.
"У нас у всіх настає такий момент, що треба поміняти останні 100 баксів. Але зараз прямо таки скандали, що не приймають долари. Ці долари у мене не прийняли, тут якийсь надпис. Тут типу стан недобрий. А от на цих такі печатки", – розповів шоумен і ведучий Анатолій Анатоліч.
Читайте також: Гроші вкладників збанкрутілих банків повертатимуть через "Дію" – включення.
Ситуація – абсурдна. Деякі пункти не приймають долари, які самі ж клієнтам і продали. І знову торочать своє про комісію за обмін. Причому кожен із них називає власні цифри. Здебільшого – від 10% до 30%. Але бувають і захланніші ділки. Якщо банкнота на вигляд нова, без печаток і написів, це ще не означає, що її вдасться обміняти.
"Мені пояснили, що буквально дві-три банкноти – вони були з такими цяточками, які можна було побачити тільки під ультрафіолетом. І вона сказала, що це якийсь мікрогрибок. І оскільки воно розташоване на водяному знакові, то це підвищує ризик того, що купюра може бути підробленою. Вона сказала, що може обміняти лише з комісією в 10%. Або сказала іти, куди знаєте", – поділився викладач Київського національного університету імені Тараса Шевченка Володимир Грисюк.
Із комісією міняв долари й економіст Ілля Несходовський. Розповідає: міняйли так вирішили підзаробити.
"Шахрайство є лише тоді, коли вони самі псують купюру для того, щоб потім не прийняти її. А вимагати комісію", – заявив економіст.
Дивіться також відео: МОНЕТУ підтримки ЗСУ номіналом 10 гривень офіційно презентували в Національному банку України.
Проблема стала масштабною. Нацбанк врешті на неї відреагував. Регулятор нагадав: безпідставно вимагати комісію за обмін валют ні банки, ні обмінники не можуть. Усі долари, які друкувалися з 1914-го року, є дійсними в Україні. Дата випуску – не привід брати комісію.
"Над питанням трактування ступеня зношеності купюр зараз активно працюють. Цього тижня представники НБУ спілкувалися на цю тему з керівниками небанківських фінустанов та банків. За підсумками дискусії дійшли висновку, що найближчим часом це питання буде вирішене. Люди не повинні хвилюватися", – запевнив член ради Національного банку України Василь Фурман.
Комісію банки чи обмінники можуть брати лише тоді, коли банкнота має значні пошкодження. Її виводять з обігу. Працює процедура інкасо. Цю валюту відправляють за кордон.
Нацбанк пояснив, які це банкноти:
- розірвані (розрізані) на частини;
- із пошкодженими елементами дизайну та захисту;
- зі зміненим первісним кольором паперу та/або зображень;
- із локальними забрудненнями (плямами), площа яких перевищує половину площі банкноти;
- обпалені, пропалені, трухлі.
А ще – з печатками, які більші за два сантиметри. Банкноти з трьома і більше надрізами. І понад чотирма проколами. Утім всі ці правила банки і обмінники трактують на власний лад. Ба більше – вигадують власні.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
"Не мають вони права стягувати комісію, як це зараз популярно, на власний розсуд – 10, 20, 30 відсотків. Наприклад, на купюрі $100 вони можуть отримати від ₴300 до ₴900. Чи можуть банки та обмінники керуватися внутрішніми інструкціями? Категорично ні! Всі їхні інструкції повинні відповідати нормам законодавства", – наголосив керуючий партнер Адвокатського об'єднання YURISVEST Євген Дєдов.
Комісії на обміні валют – справа прибуткова. Оцінки заробітків таких міняйл лише приблизні.
"Загальний оборот обміну валют становить десь $50 мільярдів. Якщо візьмемо якусь частину, яку вони вважають зношеною, це 10%, то ми зрозуміємо який обсяг зловживань є на цьому ринку. П'ять мільярдів доларів. Це стало масовою змовою. Через те, що НБУ як регулятор не реагував. Навіть зараз ніхто з обмінних мереж не позбавлений ліцензії", – сказав Несходовський.
На килим до Верховної Ради уже викликають і представників Нацбанку, і правоохоронних органів. А економісти рекомендують: якщо купюра не має серйозних пошкоджень – слід вимагати її обміну без комісії. Писати скарги до Нацбанку, ба навіть викликати поліцію. До слова, після шквалу критики державний "ПриватБанк" із четверга обіцяє знову приймати долари через свої термінали. На початку червня фінустанова припинила це робити, причини клієнтам тоді не пояснили.
Сергій Барбу, Орест Пона, "5 канал"
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.