"Чому мерзнуть Сміла й Шепетівка": в "Нафтогазі" прокоментували відсутність опалення в українських містах

'Нафтогаз' скріншот
Борг теплопостачальних компаній перед "Нафтогазом " становить майже 45 млрд. грн. Газ не отримують 22 теплопостачальних підприємства в 9-ти регіонах

Ситуацію по кожному місту, яке потерпає через відсутність тепла в оселях, "5 каналу" прокоментував перший заступник голови правління НАК "Нафтогаз" Сергій Перелома.

 

У двох містах – Смілі та Шепетівці, через відсутність опалення оголосили надзвичайний стан. Мерз і Кривий Ріг. Чому "Нафтогаз" не постачає блакитне паливо на підприємства, які обігрівають будинки в цих містах?

– Причини в кожному місті різні. У Кривому Розі ця проблема є системною, з якою "Нафтогаз" стикається вже багато років. Загальна заборгованість Криворізької ТЕЦ становить понад 1 млрд. гривень. НАК "Нафтогаз" має право виділити номінації (дозвіл на відбір газу, – ред.) теплопостачальній компанії в разі виконання трьох умов. Це обумовлено у спеціальній постанові Кабінету Міністрів. Перше – це наявність рівня розрахунків понад 90%. Для того, щоб Криворізька ТЕЦ досягла відповідного рівня розрахунків, їй треба сплатити 432 мільйонів гривень. Я так розумію, що зараз такі кошти у підприємства відсутні. Друга опція, яка передбачені нормативними документами – це надання і виконання спеціального графіка, його було надано торік. Саме завдяки такому графіку вони (Криворізька ТЕЦ, – ред.) змогли розпочати минулий опалювальний сезон. Але вони про нього миттєво забули і не виконували. Третя опція – це наявність укладеного договору реструктуризації заборгованості. Ми не обговорювали це питання з Криворізькою ТЕЦ, бо минулого тижня вони були в стані банкрутства. Як ми знаємо, Закон "Про банкрутство" є спеціальною нормою, яке не дозволяє розповсюджувати норми інших законодавчих актів. Сьогодні вони з банкрутства вийшли і буде питання, яким чином забезпечити виконання за договором реструктуризації. Закон каже, що як гарантію можна розглядати гарантію органів місцевої влади. Але оскільки форма власності у Криворізької ТЕЦ не комунальна, це є ВАТ, управляння яким здійснює Фонд державного майна України, то міська рада не зможе, згідно з вимогами бюджетного кодексу, виступити гарантом за нього. Тобто потрібно підприємству шукати необхідні банківські гарантії чи інші якісь умови забезпечення виконання власних зобов'язань. Ситуація, я сподіваюся, може бути врегульована після прийняття урядових рішень. Наскільки мені відомо, то вони можуть бути прийняті в середу під час засідання Кабінету міністрів.

– У Кривому Розі ситуація простіша. Котельні у місті запрацювали. Все-таки домовитися вдалося?

– Зі ЗМІ нам стало відомо, що робота всіх шістьох котелень забезпечується газом. На скільки ця інформація є правдивою чи не правдивою – ми стверджувати не можемо. Але оскільки "Нафтогаз" не надавав номінацій (дозволу на відбір газу, – ред.), жоден інший постачальник їх теж не надавав. Якщо підприємство розпочало відбір газу, то він є незаконним.

Якою є ситуації у Смілі?

– Після того як міські громади передали комунальне майно в користування приватним підприємствам, вони не опікувалися питаннями контролю діяльності таких підприємств. Всіх влаштовувала ситуація, коли підприємство отримувало газ від "Нафтогазу", не розраховуються своєчасно і у повному обсязі, та накопичувало борги. Це влаштовувало і місцеву владу, і ці приватні підприємства. В результаті місто Сміла розірвало свої відносини з компанією "Смілаенергоінвест". Зараз триває процес передачі основних засобів від приватного підприємства. Але для того, щоб ми могли укласти відповідні угоди на постачання газу зі "Смілатеплокомуненерго", необхідне виконання чинного законодавства. Зараз я маю на увазі 22 статтю Закону України "Про теплопостачання". Яка каже, що разом з основними засобами мають переходити і ті боргові зобов’язання, які були генеровані попереднім ліцензіатом. Мабуть, ви бачили заяву мера Сміли, який сказав, що "я ніяких боргів брати на себе не буду". Це пряме порушення норм чинного законодавства. Взагалі унеможливлює укладання будь-яких договірних відносин між цим теплопостачальним підприємством і "Нафтогазом". По-друге, міська влада має розуміти, що не вона приймає на себе зобов’язання. Зобов’язання однієї теплопостачальної компанії, яка надавала послуги у Смілі у минулому, приймає на себе нова теплопостачальна організація. В цьому разі – комунальна. Це пряма вимога законодавства України, уникнути її жодним чином неможливо. Ми просто чекаємо, поки у Смілі виконають те, що мають зробити задля того, щоб люди отримали тепло.

– Яку суму заборгували смілянські комунальники перед "Нафтогазом"?

– Загальна сума боргу по Смілі становить 85 мільйонів гривень. Також було дуже дивним чути від мера іншу суму – 120 мільйонів, 200 мільйонів звучало. Неіснуючі цифри. Ми не кажемо, що ці гроші мають бути миттєво сплачені, і до того як "Нафтогаз" їх не отримає, ми не розпочнемо постачання. Це не є правдою. Ми будемо разом з комунальним підприємством вирішувати, який шлях воно обере, щоб вирішити питання газопостачання.

– Чи йде на співпрацю з «Нафтогазом» місцева влада й теплопостачальне підприємство в Шепетівці?

– У Шепетівці та ж сама компанія "Енергоінвест", але вона продовжує користуватися майном громади. Теж сформовані дуже великі борги, підприємство майже нічого не сплачує останні півроку. Надходження в декілька тисяч гривень на місяць – це смішно. Для того, щоб підприємство отримало природній газ, воно має виконати навіть не 90% рівня розрахунків, що передбачені постановою Кабінету Міністрів. А виконати графік, який теж надавався торік. Заборгованість за цим графіком становить трохи більш як 22 мільйони гривень. Коли буде у мешканців Шепетівки тепло, то це питання до компанії "Енергоінвест", – коли вони сплатять кошти.

– Тобто і теплопостачальні компанії, і місцева влада ще торік знала, що така ситуація може скластися?

– Звичайно, що вони знали і минулого року, і позаминулого. Крім того, "Нафтогаз" щомісячно інформує кожного тепловика, який має проблеми з отриманням дозволу на відбір газу. Повідомляючи, що шановні, іде наступний місяць, ваші борги такі-то. Тому вам треба або доплатити таку суму, або виконати умови договорів реструктуризації (боргів, – ред.). Тобто це робота, яку щомісячно веде "Нафтогаз" з кожною теплопостачальною організацією, з кожною ОДА.

– Що є головною причиною накопичення боргів за газ?

– Я впевнений, що населення платить. У більшості дуже непогано. Це статистика, яку публікує уряд України. Навіть за новими великими тарифами, які діють останнім часом. Як ці кошти потім потім використовуються теплопостачальними організаціями – треба запитати в них. «Нафтогаз» бачить лише відносити між нами і теплопостачальною організацією. Тобто навіть розрахувати рівень розрахунків не певній території і порівняти з рівнем боргу, – на жаль, у мене такої інформації немає.

– Однак зрештою поки "Нафтогаз" і теплопостачальні підприємства з'ясовують свої бізнес-стосунки, десятки тисяч людей мерзнуть…

– Якщо ми маємо на увазі Смілу чи Шепетівку, то треба було про це думати органам місцевого самоврядування, коли комунальне майно передавалося приватним суб'єктам користування. Якщо навіть майно й віддавати, то треба суворо контролювати платіжну дисципліну також. Я вважаю, що люди мають бути мудрими і йти вирішувати питання там, де є проблема. Не проблема "Нафтогазу", що не платить підприємство, скажімо, Криворізька ТЕЦ. Там є менеджмент, який відповідає за результати діяльності цього підприємства. Тобто приходячи до нас чи в облгаз, як це було зроблено у Кривому Розі, коли палили шини, це не те місце, де можна владнати таке питання.

 

Сергій Барбу, "5 канал"

Попередній матеріал
Почаївська лавра: чи законно українська святиня передана в оренду МП на понад 30 років
Наступний матеріал
Відсутність опалення та гарячої води: як компенсувати моральні збитки