Домедична допомога для цивільних – що треба знати

Фахівці на тлі масових російських атак по Україні нагадали про основні правила домедичної допомоги для цивільних

"Надавайте допомогу лише за умови, що це безпечно для вас. Власна безпека – пріоритет. Для цього огляньте місце події та переконайтесь, що вам нічого не загрожує. Якщо маєте можливість, перемістіть постраждалого у більш безпечне місце", – розповіли у МОЗ України.

Далі оцініть стан постраждалого та перевірте, чи він у свідомості, чи дихає. Можна звернутися до постраждалого з питанням, щоб визначити, чи він у свідомості. Не треба натискати на частини тіла пораненого для визначення його стану.

Нормальне дихання – це як мінімум 2-3 видихи за період часу, коли ви можете вголос порахувати від 501 до 510 (10 секунд). Якщо людина у свідомості, то нема потреби одразу перевіряти пульс і дихання.

Зверніться за номером "103", щоб викликати бригаду екстреної медичної допомоги. Якщо це необхідно, то зверніться до інших екстрених служб (поліція, ДСНС).

Застосування джгута для запобігання кровотечі
Застосування джгута для запобігання кровотечі
Фото: Shutterstock

"Остановите критические кровотечения. Для этого используйте кровоостанавливающий жгут/турникет или тугую повязку. Накладывайте кровоостанавливающий жгут/турникет на конечность максимально высоко. Правильно наложенный кровоостанавливающий жгут/турникет предполагает, что кровотечение остановлено. Также необходимо зафиксировать время его наложения. При отсутствии средств для остановки кровотечения, жмите на рану. Важно: НЕ переставайте давить на рану до приезда медиков или наложение кровоостанавливающего жгута/турникета"

Після цього треба забезпечити прохідність дихальних шляхів. Якщо у постраждалого в роті є видимі сторонні предмети чи блювотні маси, то приберіть їх для відновлення прохідності дихальних шляхів.

Якщо ви зупинили кровотечу та забезпечили прохідність дихальних шляхів у постраждалого, але у нього не з'явилися ознаки життя, то розпочинайте серцево-легеневу реанімацію (СЛР). Для цього покладіть пораненого на спину та натисніть посеред грудної клітини двома руками: основу однієї долоні треба накрити іншою долонею. Глибина натискання має становити 5-6 см, а частота натискань – 100-120 на хвилину.

Якщо постраждалий залишається без свідомості, то тримайте його у стабільному боковому положенні до приїзду лікарів і не залишайте його самого. Навіть якщо ви зупинили кровотечу, постраждалий у свідомості може спробувати позбутися джгута чи турнікета, бо йому боляче.

Раніше "Дивогляд" розповідав, що робити, якщо потрібна медична допомога, але немає мобільного зв'язку.

Читайте також: Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше