"Надавайте допомогу лише за умови, що це безпечно для вас. Власна безпека – пріоритет. Для цього огляньте місце події та переконайтесь, що вам нічого не загрожує. Якщо маєте можливість, перемістіть постраждалого у більш безпечне місце", – розповіли у МОЗ України.
Далі оцініть стан постраждалого та перевірте, чи він у свідомості, чи дихає. Можна звернутися до постраждалого з питанням, щоб визначити, чи він у свідомості. Не треба натискати на частини тіла пораненого для визначення його стану.
Нормальне дихання – це як мінімум 2-3 видихи за період часу, коли ви можете вголос порахувати від 501 до 510 (10 секунд). Якщо людина у свідомості, то нема потреби одразу перевіряти пульс і дихання.
Зверніться за номером "103", щоб викликати бригаду екстреної медичної допомоги. Якщо це необхідно, то зверніться до інших екстрених служб (поліція, ДСНС).
"Остановите критические кровотечения. Для этого используйте кровоостанавливающий жгут/турникет или тугую повязку. Накладывайте кровоостанавливающий жгут/турникет на конечность максимально высоко. Правильно наложенный кровоостанавливающий жгут/турникет предполагает, что кровотечение остановлено. Также необходимо зафиксировать время его наложения. При отсутствии средств для остановки кровотечения, жмите на рану. Важно: НЕ переставайте давить на рану до приезда медиков или наложение кровоостанавливающего жгута/турникета"
Після цього треба забезпечити прохідність дихальних шляхів. Якщо у постраждалого в роті є видимі сторонні предмети чи блювотні маси, то приберіть їх для відновлення прохідності дихальних шляхів.
Якщо ви зупинили кровотечу та забезпечили прохідність дихальних шляхів у постраждалого, але у нього не з'явилися ознаки життя, то розпочинайте серцево-легеневу реанімацію (СЛР). Для цього покладіть пораненого на спину та натисніть посеред грудної клітини двома руками: основу однієї долоні треба накрити іншою долонею. Глибина натискання має становити 5-6 см, а частота натискань – 100-120 на хвилину.
Якщо постраждалий залишається без свідомості, то тримайте його у стабільному боковому положенні до приїзду лікарів і не залишайте його самого. Навіть якщо ви зупинили кровотечу, постраждалий у свідомості може спробувати позбутися джгута чи турнікета, бо йому боляче.
Раніше "Дивогляд" розповідав, що робити, якщо потрібна медична допомога, але немає мобільного зв'язку.
Читайте також: Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання