У ВООЗ розповіли, чи лікує полин від COVID-19

У Всесвітній організації охорони здоров'я (ВООЗ) готуються до випробувань ліків від малярії на людях, які хворіють COVID-19. У ці ліки входить полин або артемізія.

Цей метод активно використовують мешканці Мадагаскара. На африканську острівну державу звернули увагу в 2020 році, коли там почали просувати напій з екстрактом полину як ліки від COVID-19. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на BBC.

Невідомо щодо точного складу напою, але представники уряду стверджують, що частка артемізії перевищує 60%. Наразі не існує даних, які б підтвердили ефективність цієї рослини у боротьбі з коронавірусом.

Читайте також: Як алкоголь вплине на організм під час вакцинації від COVID-19

Що у ВОООЗ кажуть про полин?

Артесунат – один серед трьох нових препаратів, які випробовують на госпіталізованих людях з коронавірусною інфекцією. В основу цього препарату входить артемизинін – речовина, яку містить полин. Ним користувалися десятиліттями для лікування малярії.

До досліджень залучать професіоналів з усього світу, які займаються розробкою методів лікування важкохворих на COVID-19. У рамках попередньої фази дослідження випробовували вплив чотирьох інших препаратів.

Виявилося, що госпіталізованим пацієнтам вони майже ніяк не допомогли. Фахівці з ВООЗ наполягають на відсутні доказів ефективності лікування коронавірусу продуктами, отриманими з полину.

Artemisia annua
Artemisia annua
Фото: Shutterstock

Полин – що це?

Artemisia annua або полин однорічний походить з Азії, але наразі є в різних частинах світу, де сонячні та теплі умови. Ним користується традиційна китайська медицина понад 2 тис років.

Ним лікують різні захворювання, у тому числі малярію. Також він полегшує біль і лихоманку. Китайські медики називають його "цінхао".

Ним користуються як альтернативною терапією і навіть додають до деяких алкогольних напоїв. За словами президенту Мадагаскару Анрі Радзуеліна, випробування щодо напою Covid-Organics на основі полину продемонстрували його ефективність у боротьбі з коронавірусом.

Окрім цього, у цій країні почали виробляти капсули та розчин для ін'єкцій, яке теж випробовують. До них приєдналися фахівці з Німеччини та Данії, котрі також стверджують про наявність певної ефективності цих ліків проти COVID-19.

Дослідження, результати якого ще не перевірили незалежні науковці, виявило наявність у цих екстрактів противірусної активності, коли їх використовували з чистим етанолом або дистильованою водою.

Ці вчені співпрацюють з університетом Кентуккі та провели клінічні випробування на людях у Мексиці. Також Китай самостійно випробував екстракт, в основі якого були традиційні ліки. До їх складу увійшов полин однорічний.

Читайте також: Міфи та факти про COVID-19 – що треба знати

Artemisia annua
Artemisia annua
Фото: Shutterstock

Як його використовують проти малярії?

Артемізинін – активний інгредієнт, який міститься у висушеному листі полину. Він насправді ефективний у боротьбі з малярією.

Китайським науковцям вдалося першими відкрити властивості рослини ще у 70-х роках минулого сторіччя, коли вони шукали ліки від малярії.

Комбіновану терапію на основі артемізиніну (ACT) рекомендує ВООЗ проти малярії. Передусім це стосується тих її видів, які наразі стійки до хлорохіну (один з основних препаратів). АСТ впливає на зменшення долі паразитів малярії в організмі.

Завдяки тому, що все більше країн, які страждають від малярії, отримують доступ до АСТ, протягом останніх 15 років зменшилася кількість хворих.

Ризик резистентності

Екстракт полину все частіше використовують як засіб проти малярії (наприклад, як чай). У експертів є побоювання, що внаслідок нерегульованого вживання розвинеться стійкість у збудників малярії. Деякі країни Південно-Східної Азії вже зафіксували у своїх мешканців резистентність.

"Ми знаємо, що з часом збудник почне чинити опір, але цей час слід відтягти якомога далі", – заявив Жан-Батист Нікієма з ВООЗ.

Наразі у ВООЗ не рекомендують використання нефармацевтичних форм артемізиніну, бо є вірогідність розвинення стійкості збудника малярії.

Читайте також: Як сонце впливає на смертність від COVID-19 – учені

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

 

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше