Всесвітній день сім'ї

Учені дослідили, як впливає на людину перенесене в дитинстві розлучення батьків

Time and date

Дитячий досвід впливає на вироблення важливих гормонів у дорослих

Учені з Бейлорського університету (США) дослідили маловідому область гормональних змін у дорослих, пов’язаних із перенесеним у дитинстві досвідом. Результати роботи були опубліковані у Journal of Comparative Psychology, пише Naked Science.

Вчені з'ясували, що розлучення батьків впливає на рівень окситоцину у дітей, коли вони виростають. До того ж такі люди менш упевнені в собі і відчувають менше комфорту в близьких відносинах.

Окситоцин називають гормоном любові, тому що він виробляється в мозку під час переживань, пов'язаних з прихильністю. Наприклад, при народженні дитини, сексуальній взаємодії, годуванні грудьми або романтичних обіймах. Окситоцин має важливе значення для встановлення емоційної прихильності в дитинстві і соціальної взаємодії в дорослому віці.

"Більшість досліджень зосереджено на короткострокових ефектах, таких як академічна успішність, або довгострокових результатах, таких як вплив розлучення на майбутні взаємини з партнером. Але як саме розлучення викликає подібні ефекти - невідомо", - говорить провідний автор дослідження, доктор філософії і професор дитячих і сімейних досліджень в Бейлорського університеті Марія Бочча.

Дослідження рівня окситоцину - гормону, який важливий для регулювання такої поведінки, а також чутливий до впливу стресових факторів в дитинстві - дозволяють зробити перший крок до розуміння подібних механізмів. Проведені раніше експерименти з тваринами показали, що передчасна розлука з матір'ю в дитинстві призводить до змін в системі вироблення окситоцину, що позначається на сексуальному і материнському поведінці тварини в дорослому віці.

Більш ранні дослідження дітей, які пережили розлучення батьків, також показали, що цей фактор впливає на розлади настрою, зловживання психоактивними речовинами в дорослому віці, а ще підвищену тривогу і схильність до депресії у підлітків. У цьому дослідженні вчені вимірювали рівень окситоцину в учасників з США від 18 до 62 років (всього 128 осіб).

Більш ніж 27 відсотків з них пережили розлучення батьків (в середньому у віці дев'яти років). Зразки окситоцину були виділені з сечі. Перед збором зразків для аналізів учасників просили заповнити набір анкет про стилі виховання їхніх батьків, історії розлучення батька і матері, поточний стан соціальних взаємодій, рівні впевненості в собі і про інші параметри.

Результати показали, що у тих учасників, які пережили розлучення батьків в дитинстві, концентрація окситоцину в сечі була значно нижчою, ніж у тих, чиї батьки не розлучалися. Крім того, ці ж результати корелювали з відповідями за декількома шкалами тестів прихильності. Аналіз показав, що люди, які пережили розлучення батьків, вважали останніх менш турботливими і більш байдужими, ніж ті учасники, батьки яких не розлучалися.

Ті, що пережили розлучення, крім цього, були менш упевнені в собі і відчували себе не так комфортно в близьких відносинах. Таким чином, вчені роблять висновок, що розлучення батьків негативно впливає на дитину і може бути пов'язаний зі змінами рівня прихильності в дорослому віці.

Раніше ми публікували поради лікарів, як підтримати гормональний фон без ліків.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – канал, де живуть тільки лайтові новини. Релаксуймо разом!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ