Інженер "Залізної леді": ТОП-10 цікавих фактів із життя архітектора Гюстава Ейфеля

Густав Ейфель доклав руку до будівництва найвидатніших споруд XIХ століття

28 грудня виповнюються роковини з дня смерті відомого на весь світ французького архітектора та інженера Александра Густава Ейфеля. Густав доклав руку до будівництва найвидатніших споруд XIХ століття. Але найбільшою та визначною робою архітектора стала його Ейфелева вежа. Про ТОП-10 цікавих фактів із життя Густава Ейфеля розповість "Дивогляд".

Гюстав Ейфель народився 15 грудня 1832 року в Діжоні (Франція). Майбутній архітектор та інженер здобував освіту в ліцеї, а згодом вступив та отримав диплом у Паризькій школі мистецтв і ремесел. Проте найбільше зусиль та знань у майбутнє становлення Густава вклав його дядько, який був хіміком. 

Після закінчення школи мистецтв Ейфель почав працювати в компанії з будівництва мостів. Звідти й почалася кар’єра "металевого" архітектора. Густав увійшов до Спілки цивільних інженерів після своїх перших успіхів. Згодом інженер сам очолив цю спілку та почав свою славетну кар’єру.

10 цікавих фактів про Густава Ейфеля та його творіння

Густаф Ейфель
Густаф Ейфель
Фото: Вікіпедія

Прізвище на честь паризьких гір

Справжнє прізвище Гюстава Ейфеля по батькові було – Бенікгаузен, він отримав його через німецьке коріння. Французькою мовою німецьке прізвище було надто складно вимовляти, тому його замінили на більш французьке – Ейфель на честь місцевості в передгір’ї Айфель, де народився архітектор.

Батько 25-ти дітей

Густаф Ейфель
Густаф Ейфель
Фото: Вікіпедія

Гюстав Ейфел мав 25 дітей. За життя він був одружений лише один раз, із дочкою свого колеги 17-річною Марією. У подружжя народилося 5 дітей, а Марія померла в ранньому віці від пневмонії.

Проте Густав не був обділений жіночою увагою, жінки любили його славу та гарні компліменти. Тому за довідками більшості біографів видатний інженер мав 25 дітей.

Інженер світу

Ейфелева вежа
Ейфелева вежа
Фото: Вікіпедія

Гюстав Ейфель збудував не лише знамениту Ейфелеву вежу. Ейфель спроєктував понад 200 інших споруд. Серед них були мости, церкви, банки, віадуки, вокзали та навіть казино. 36 мостів Ейфеля закарбувались на сторінках підручників, як приклади найсміливіших інженерних рішеннь.

Один з інженерів статуї Свободи

Статуя Свободи
Статуя Свободи
Фото: senfil.net

Густав Ейфель також допомагав з будівництвом автору скульптури "Свободи" в гавані Нью-Йорка. Французькому архітектору було доручено спроєктувати чавунно-сталеву опору і 46-метровий підтримуючий каркас, щоб мідна оболонка статуї "Свободи" могла вільно рухатися.

Автор маяка на острові Джарилгач

Маяк на острові Джарилгач
Маяк на острові Джарилгач
Фото: Вікіпедія

За проєктом Ейфеля у 1900–1902 році збудували маяк на українському острові Джарилгач у Херсонській області. А металевий каркас маяка будували в Парижі.

Панамський канал

Паамський канал
Паамський канал
Фото: Вікіпедія

Серед відомих споруд до будівництва, яких приклав руку Густав Ейфель є і Панамський канал. Для каналу Густав розробляв проєкт шлюзів.

Однак із цим будівництвом пов’язана прикра історія. Густава звинуватили в отриманні від Панамської спілки 19 млн франків за фіктивні роботи та засудили його на 2 роки ув’язнення. Але касаційний суд скасував вирок.

"Чорнильна пляма"

Будівництво Ейфелевої вежі
Будівництво Ейфелевої вежі
Фото: Вікіпедія

Під час будування видатної Ейфелевої вежі парижани писали петиції, щоб знести башту та припинити будівництво. А представники культури, письменники та художники називали вежу "чорнильною плямою" Парижу.

Відомі критики пророкували, що вежа обвалиться одразу після закінчення будівництва. Але попри критику Ейфель не зупинявся.

"Вежа буде найвищою з усіх споруд коли-небудь побудованих руками людей. Хіба в цьому немає своєрідної величі", – відповідав своїм критикам Гюстав.

"Ворота" для Всесвітньої виставки

Ейфелева вежа
Ейфелева вежа
Фото: Вікіпедія

Ейфелеву вежу будували для Всесвітньої виставки, вона мала служити величезними воротами для входу на захід. Ба більше, за угодою вежу збиралися демонтувати через 20 років, а будували її 2 роки та 2 місяці.

Незламна "300-метрова вежа"

Ейфелева вежа
Ейфелева вежа
Фото: Вікіпедія

Через принцип, за яким будували Ейфелеву вежу вона вистоїть найсильніші урагани. Одного разу, коли в Парижі стався сильний ураган зі швидкістю вітру 180км/с, вежа відхилилася лише на 12 сантиметрів.

Незвичайне хобі Олександра Густава Ейфеля

Будівництво Ейфелевої вежі
Будівництво Ейфелевої вежі
Фото: Вікіпедія

У 1900 роках Густава почала цікавити аеродинаміка. Через 8 років Ейфель збудував першу сучасну аеродинамічну лабораторію на Марсовому полі, а для експериментів використовував свою Ейфелеву вежу.

Раніше "Дивогляд" розповідав про творчість та життєвий шлях видатного композитора Григорія Верьовки батька хорової культури України.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.




ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше