Перша жінка в Луврі: шлях революціонерки мистецтва Соні Делоне від Одеси до Парижа

14 листопада 1885 року в Одесі народилася видатна художниця та дизайнерка Соня Делоне (справжнє ім’я – Сара Штерн) – перша художниця, чиї твори ще за її життя експонувалися в Луврі.

Після смерті батька п’ятирічна Сара переїхала до Санкт-Петербурга, де її виховували заможні родичі Генріх і Анна Терки. Це дало їй можливість отримати чудову освіту та подорожувати Європою. Закінчивши гімназію, вона навчалася в Німеччині в Академії витончених мистецтв у Карлсруе. Більше про її історію розповість "Дивогляд" із посиланням на "Локальна історія".

У 1907 році, вже під ім’ям Соня Терк, художниця переїхала до Парижа. Її перший шлюб з галеристом Вільгельмом Уде був шлюбом за розрахунком, однак саме він відкрив їй шлях до мистецької еліти. Доленосною стала зустріч із художником Робером Делоне, за якого Соня вийшла заміж у 1910 році.

Творчість та інновації

Соня Делоне
Соня Делоне
Фото: Фото з відкритих джерел

Соня Делоне стала співзасновницею напрямку симультанізму – мистецького стилю, що акцентував на використанні кольорів для створення ритму й динаміки. Симультанізм вирізняється поєднанням геометричних форм та яскравих кольорів, що створюють ефект "живих" композицій. Цей напрямок отримав назву "орфізм" від друга подружжя, поета Гійома Аполлінера.

Її перший експеримент у цьому стилі був пов'язаний із пошиттям ковдри для сина з різнокольорових клаптиків. Ця ковдра згодом стала експонатом Національного музею сучасного мистецтва в Парижі. Делоне працювала над костюмами для балетів Сергія Дягілєва, створювала одяг і аксесуари, що продавалися в найпрестижніших бутиках Європи. Її "симультанні" вбрання мали шалений успіх, зокрема сукня Соні прикрасила обкладинку британського Vogue у 1925 році.

У 1918 році Делоне відкрила свою крамницю Casa Sonia в Мадриді, а згодом – у Парижі. Вона створювала дизайн одягу, текстиль, ілюстрації для книг, а також працювала над інноваційними проектами, зокрема співпрацювала з Citroen, розписуючи автомобілі.

Значення та спадщина

Роки по смерті Робера Делоне Соня присвятила популяризації їхньої спільної творчості. У 1964 році її роботи виставили в Луврі, що було неймовірним прецедентом: це була перша виставка жінки-художниці у відомому музеї. Також вона отримала орден Почесного легіону у 90-річному віці.

Соня Делоне
Соня Делоне
Фото: Фото з відкритих джерел

Стиль Делоне досі впізнаваний. Сучасні бренди, такі як Chloé, Hermes та Missoni, часто використовують її ідеї у своїх колекціях. Попри світове визнання, в Україні, де вона народилася, про неї знають мало через залізну завісу радянського часу та обмежений доступ до її робіт. Так, поки у Центрі Жоржа Помпіду в Парижі представлена найбільша колекція робіт Делоне, в Україні є тільки дві її роботи, які зберігають в архівах Національного художнього музею України.

"Відсутність робіт Соні Делоне в Україні – це одна з причин, чому на батьківщині про неї майже нічого не знають. А ще, у той час, коли її слава гриміла у Європі, у Радянському Союзі авангард був заборонений, ім’я Соні Делоне не змогло проникнути через залізну завісу. Те, що мистецтво – це не лише соцреалізм, в Україні почали дізнаватися лише після відновлення незалежності", – розповіла Валентина Клименко, мистецтвознавиця та знавчиня українського авангарду.

Творчість Соні Делоне продовжує надихати митців і сьогодні.

Раніше у Києві представили фільм про Казимира Малевича.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше