"Україна мусить бути українською": цікаві факти до річниці першого Світового Конгресу Українців

2-19 листопада 1967 року в Нью-Йорку відбувся Конгрес Свободи, який став першою масштабною демонстрацією єдності українців у церковній, громадській та політичній сферах.

У цьому заході взяли участь понад тисяча делегатів із 17 країн. На Конгресі було ухвалено рішення про створення Світового Конгресу Вільних Українців (СКВУ), що після здобуття Україною незалежності отримав назву Світовий Конгрес Українців (СКУ). Про це повідомляє "Дивогляд".

Історія та значення організації

Під час відкриття першого Конгресу СКВУ в Нью-Йорку отець-прелат Василь Кушнір, якого обрали першим президентом організації, зазначив, що головною програмою СКВУ є утвердження української ідентичності у всіх аспектах життя, підкреслюючи необхідність підготувати для України краще майбутнє.

"У розбудженій духовності і совісті вільного українця Світовий Конгрес Вільних Українців ставить програму: Україна мусить бути українською; найніжніші струни наших почувань мусять бути українськими; молода українська генерація мусить бути українською; Україні ми мусимо приготувати майбутність радіснішу і гіднішу, ніж усі її дотеперішні найсвітліші історичні дні…", – заявив він.

Василь Кушнір
Василь Кушнір
Фото: Фото з відкритих джерел

СКВУ, заснована в 1967 році, мала на меті надавати підтримку українському народу у його прагненні до свободи та державної незалежності, а також координувати діяльність своїх членів. Ідея створення світової організації українських діаспор зародилася ще в першій половині XX століття, але безпосередньою передумовою стала робота Панамериканської Української Конференції (ПАУК), заснованої в листопаді 1947 року.

До складу ПАУК входили такі організації, як Український Конґресовий Комітет Америки (УККА), Конґрес Українців Канади (КУК), а також репрезентації українців із країн Латинської Америки. У підготовці першого Конгресу брали активну участь такі діячі, як отець Василь Кушнір, Володимир Кохан, Іван Сирник, Микола Плав’юк, Михайло Сосновський, Йосип Лисогір та інші.

Нині Світовий Конгрес Українців є впливовою проукраїнською організацією, що об’єднує понад 150 українських діаспорних організацій із понад 60 країн світу. Членами СКУ є як національні, так і крайові репрезентації, зокрема УККА, КУК, Європейський Конґрес Українців, Союз Українських Організацій Австралії тощо. СКУ співпрацює з українськими церквами, жіночими та молодіжними організаціями, зокрема СФУЖО і СКУМО.

У 2003 році СКУ був визнаний неурядовою організацією зі спеціальним консультативним статусом при Економічній та соціальній раді ООН, а у 2018 році отримав статус учасника міжнародної неурядової організації в Раді Європи.

Раніше ми розповідали історію легендарного князя-гетьмана Дмитра Вишневецького, який заснував Донське козацтво і заклав початок Запорізької Січі.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше