6000 років тому в Карпатах сталася подія, яка змінила людство назавжди – нове відкриття вчених

Вчені вважають, що одне з найважливіших винаходів в історії людства, а саме колесо, було створено в Карпатах приблизно 6 тисяч років тому

Винахід колеса змінив світ, зробивши революцію у транспортуванні та багатьох інших сферах. Однак місце походження цього досягнення залишалося загадкою протягом століть. Дослідники з останніх досліджень припускають, що це могло статися саме у східноєвропейських Карпатах. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на LiveScience.

Це навіки змінило наше життя

За словами авторів нового дослідження, ці нововведення могли бути впроваджені мідними рудокопами близько 3900 року до нашої ери. Археологічні знахідки свідчать, що колеса та колісні транспортні засоби активно використовувалися вже в мідному столітті, між 5000 і 3000 роками до нашої ери. Зображення коліс зустрічаються на території всієї Європи, Азії та Північної Африки, де можна побачити сцени битв, поховання з возами й навіть дитячі іграшки.

Існує кілька гіпотез щодо того, де саме було вперше винайдено колесо. Одні вважають, що це сталося в Месопотамії близько 4000 року до нашої ери, інші припускають, що першими колеса створили на півночі Туреччини, на узбережжі Понта, приблизно в 3800 році до нашої ери. Проте третя теорія говорить про те, що винахід міг статися у Карпатських горах у проміжку між 4000 і 3500 роками до нашої ери.

Прихильником третьої теорії є професор Колумбійського університету Річард Буллієт, один із провідних дослідників цього питання. Він вважає, що розвиток видобутку міді в Карпатах змусив шахтарів шукати інноваційні способи транспортування руди. Мідь у горах ставалоа все складніше видобувати, і тому робітникам доводилося тягати важкі контейнери з рудою на далекі відстані, що могло сприяти винаходу колеса.

Археологія
Археологія
Фото: Shutterstock

Археологічні знахідки возів із пізньої мідної доби в Карпатському регіоні мають прямокутну форму з трапецієподібними сторонами, що нагадує сучасні гірничі вагончики. Це дає підстави припустити, що колесо могло бути винайдене саме в умовах гірничої промисловості цього регіону.

Еволюція колеса пройшла три етапи. Спочатку люди використовували коліщатка, які допомагали пересувати важкі предмети. Далі з'явилися рифлені колеса, які дозволяли переміщувати ширші вози. Останнє нововведення дало змогу колесам обертатися незалежно від осі, що значно покращило мобільність возів.

Особливості гірничої місцевості Карпат могли значно вплинути на розвиток цієї технології. Вузькі та складні для пересування території сприяли вдосконаленню конструкції коліс і підштовхнули винахідників до пошуку нових рішень. За словами Буллієта, середовище, в якому працювали рудокопи, було вирішальним фактором у розвитку колісного транспорту.

Науковці зазначають, що розвиток колеса не зупинився в мідному столітті. Протягом століть його вдосконалення продовжувалося, і одним із важливих етапів стало винайдення радіальних шарикопідшипників у 1869 році, що проклало шлях до сучасного автомобілебудування.

Раніше "Дивогляд" розповідав, що у Карпатах з'явилася нова порода кішок.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше