ТОП-5 найкращих фільмів в історії українського кіно

Щорічно у другу суботу вересня в Україні відзначають День українського кіно

Свято започаткували указом Президента від 12 січня 1996 року. З цієї нагоди "Дивогляд" ділиться з вами добіркою найкращих шедеврів в історії українського кінематографу, які варто подивитися кожному. 

Земля

Дата виходу: 1930

Німе чорно-біле кіно легендарного українського режисера Олександра Довженка розповідає про період колективізації, який тільки почався. У ньому сценарист показав землю у метафоричному значенні, зробивши її центром і сенсом існування українського селянина. Спочатку в стрічці показано гармонійний світ, у якому землероби ведуть щасливе життя. Однак, все порушує поява трактора, а містичний зв’язок із землею розриває вже згадана колективізація.

Варто зазначити, що стрічка принесла автору світову славу та швидко завоювала популярність за кордоном. І поки відомі критики називали Довженка "Гомером кінематографа", у СРСР фільм заборонили до 1958 року через нібито надмірний натуралізм, пантеїзм і зневажливе освітлення класової боротьби.

Тіні забутих предків

Дата виходу: 1965 

Це екранізація однойменної повісті Михайла Коцюбинського. Сценарій до фільму затвердили у грудні 1962 року під час засідання художньої ради Київської кіностудії ім. О. Довженка. Сценаристами виступили Іван Чендей та Сергій Параджанов.

Фільм розповідає про два гуцульских роди – Палійчуків та Гутенюків – які ворогували не один десяток років. Але в один момент сталось, на перший погляд, неможливе – Іван Палійчук покохав Марічку з ворожого роду. На жаль, дівчина прожила хоч і щасливе, але коротке життя. Проте, після її смерті Іван ніколи не зміг бути щасливим навіть будучи одруженим. Усе своє життя він шукав смерть, яка забрала в нього кохану.

Лісова пісня. Мавка

Дата виходу: 1980 

Стрічка була створена по мотивах однойменної казки-феєрії Лесі Українки кінорежисером Юрієм Іллєнком. За фантастичним, на перший погляд, сюжетом криється реальна драма людини, яка все життя хворіла та лікувала страшну хворобу. Героїня неабияк сумує за усіма радощами звичного життя, від якого здорові люди часто тікають у інший світ. І зараз це кіно є теж неабияк актуальним. 

Голод-33

Дата виходу: 1991

Фільм режисера Олеся Янчука отримав 1-й приз Міжнародного кінофестивалю кінематографічного спадку у Франції. Він був одним із перших, хто голосно на весь світ заявив про трагедію, яка сталася з українським народом. 

Стрічка знята за мотивами повісті Василя Барки "Жовтий князь" про Голодомор 1932–1933 років. В ній розповідається про прихід до влади більшовиків, утвердження Сталіна як нового очільника режиму та політику комуністів у сільському господарстві, а також створення злочинних законів. 

Поводир

Дата виходу: 2013

Фільм знятий режисером Олесем Саніним. Стрічка розповідає про події в радянській Україні – часи Голодомору та колективізації. У центрі сюжету – американець Пітер. Будучи у Харкові, йому до рук потрапили секретні документи щодо майбутніх репресій. Згодом він стає випадковим свідком вбивства батька та знаходить в особистих речах ті самі папери. Він змушений рятуватися від постійних переслідувань, але пізніше йому вдається втекти завдяки сліпому кобзареві. Хлопець став музикантові поводирем, поки на них полювали спецслужби. 

Раніше "Дивогляд" повідомляв про ТОП-3 найкращі фільми Олександра Довженка, які заслуговують на вашу увагу

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше