Технологія невидимості вже близько: прорив для військових чи виклик для моралі

Уявіть, що можливість ставати невидимим більше не є фантазією або науковою вигадкою, а цілком реальним досягненням

Це вже не просто сюжет для фільмів чи книг – сучасні технології вже зараз намагаються втілити цю мрію в реальність. Декілька компаній у різних куточках світу розробляють інноваційні способи для досягнення невидимості. Про це розповідає "Дивогляд" із посиланням на What if.

Вплив на мораль та інші сфери життя

Деякі з них використовують комбінацію камер і цифрових екранів, щоб замаскувати нерухомі об’єкти. Інші працюють над складнішими рішеннями, схожими на "плащ-невидимку", що став відомим завдяки популярним творам фантастики.

Але яке з цих рішень може виявитися найефективнішим? Як саме технології впливають на наше сприйняття і роблять об’єкти непомітними для наших очей? І, головне, як суспільство буде використовувати таку потужну можливість, коли вона стане доступною для всіх?

Очікується, що спочатку технології невидимості будуть використовуватися у військових цілях. Але що станеться, коли ця інновація стане доступною для звичайних громадян? Люди не зможуть бути впевненими, що за ними ніхто не стежить або не переслідує, якщо у кожного з'явиться власний "плащ-невидимка". У такому випадку зникнуть багато обмежень і моральних бар'єрів, оскільки кожен зможе робити все, що забажає, залишаючись непомітним.

Як би це вплинуло на моральні засади суспільства? Якщо люди отримають можливість діяти без наслідків, де опиняться наші цінності та етика? Прагнення до невидимості супроводжувало людство впродовж століть – від філософії Платона до сучасної фантастики. Але що це бажання розповідає нам про нашу сутність як виду? Чому невидимість викликає у нас таке сильне захоплення?

Платон
Платон
Фото: Shutterstock

Однак перед тим як заглиблюватися в моральні аспекти, варто зрозуміти, як цей феномен взагалі може стати реальністю. Спочатку потрібно усвідомити, як ми бачимо об’єкти навколо нас. Коли ми дивимося на предмет, наш мозок обробляє світло, яке відбивається від нього. Тому, щоб зробити об'єкт невидимим, потрібно порушити цей процес відображення світла.

Одним із найперспективніших шляхів досягнення цього є використання метаматеріалів – штучних речовин, здатних маніпулювати світлом так, як це неможливо у природних умовах. Обгорнувши предмет цими матеріалами, світло, що падає на нього, може бути спрямоване в інший бік, створюючи ілюзію, що цей предмет зник.

Наразі ці технології успішно тестуються лише на малих об’єктах, але деякі компанії, як-от Hyperstealth, стверджують, що вже розробили прототипи для використання у військовій формі. Вони навіть можуть приховати не лише візуальний вигляд людини, але й її тепловий слід та тінь.

Але припустимо, що технологія невидимості стала загальнодоступною. Які можливості це відкриє? Чи використовуватимуть люди невидимість для добра? Можливо, з’являться нові герої, які будуть боротися зі злочинністю або розкривати секрети корумпованих урядів і компаній. Однак більшість, швидше за все, скористається цією здатністю для менш етичних цілей – підглядання, залякування або навіть крадіжок.

Люди зазвичай починають поводитися менш відповідально, коли відчувають, що за ними не стежать. Прикладом може слугувати анонімність в інтернеті, де користувачі часто ведуть себе значно агресивніше, бо не несуть відповідальності за свої дії.

Можливо, людству навіть пощастило, що технологія невидимості поки залишається далекою перспективою. Адже, здається, саме можливість бути поміченим часто стримує нас від небезпечних або неетичних вчинків.

Раніше "Дивогляд" розповідав, що у стародавніх людей з епохи неоліту був смертельний невидимий ворог.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше