Ця подія сталася через тиждень після укладення Договору про ненапад між нацистською Німеччиною та сталінським СРСР, відомого як Пакт Молотова-Ріббентропа. Пізніше Радянський Союз також ввів свої війська на територію Польщі, прикриваючи це агресивне вторгнення лозунгами про "возз'єднання" українських земель.
На території України бойові дії не вщухали аж до жовтня 1944 року. Але які були наслідки для України та чому їхнє заперечення стало підґрунтям для сучасної війни, яку розв'язала росія? Про це розповість "Дивогляд" із посиланням на "Радіо Свобода".
Замовчування внеску України
У Другій світовій війні взяли участь 61 держава світу, що складало 80% населення планети. Понад 110 мільйонів людей були мобілізовані до армій різних країн. Втрати військових та цивільних осіб під час цього конфлікту коливаються між 50 і 75 мільйонами осіб за різними підрахунками. Але які ж були втрати України?
Українські історики й досі уточнюють дані про втрати, понесені на нашій території під час Другої світової війни. Загальна кількість загиблих, включаючи військових і цивільних, оцінюється в межах від 8 до 10 мільйонів осіб.
Загалом, з 1941 по 1945 рік населення України зменшилося з майже 41 мільйона до 27 мільйонів. Це сталося через загибель людей від рук обох тоталітарних режимів, депортації, примусові роботи та інші репресивні заходи. Матеріальні втрати України склали понад 45% від загальних збитків СРСР: були зруйновані майже 700 міст і 28 тисяч сіл, вивезено 550 промислових підприємств і незліченну кількість культурних та історичних цінностей.
Попри це, українці зробили значний внесок у перемогу над нацизмом. Близько 7 мільйонів жителів України були мобілізовані до Червоної армії, половина з них загинула, а кожен другий з тих, хто вижив, повернувся інвалідом. Окрім Червоної армії, українці воювали і в арміях Польщі, США, Канади та Франції.
Сотні тисяч українців боролися проти нацистів у лавах партизанських загонів та Української повстанської армії. Семеро українців командували фронтами та арміями, а понад дві тисячі українців отримали звання Героя Радянського Союзу за свої подвиги на полі бою.
У 1944 році кожен третій військовослужбовець Червоної армії був українцем. У піхотних підрозділах 1–4 Українських фронтів українці складали від 60 до 80% особового складу.
Однак, внесок українців у перемогу над нацизмом так і не був визнаний радянським керівництвом. 24 травня 1945 року на урочистому прийомі в 4ремлі на честь капітуляції нацистської Німеччини, Йосип Сталін виголосив тост за російський народ, назвавши його "найвидатнішою нацією" серед усіх народів СРСР та "керівною силою" у перемозі.
Сучасна російська влада під керівництвом владіміра путіна продовжує цю тенденцію замовчування ролі інших народів у перемозі над нацизмом. 19 грудня 2010 року під час пресконференції путін заявив, що перемога була б досягнута навіть без участі інших республік СРСР, бо "ми – народ переможців" і що найбільші втрати у війні понесла саме російська федерація.
Це нехтування внеском України та інших республік у перемогу створює ідеологічний підґрунтя для сучасної агресії росії. Ігнорування історії, заперечення втрат і внеску України у боротьбу з нацизмом дозволили російській пропаганді виправдати нинішню агресію проти України. Це перекручення історичних фактів ставить під загрозу не лише пам'ять про минуле, але й безпеку сучасного світу.
Раніше ми розповідали, які міфи про Другу світову російська пропаганда нав'язувала роками.
Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.