зорі, зірки

Відбувається раз на 80 років: жителі Землі зможуть побачити рідкісний вибух зорі

ESA

Зоря належить до класу повторних нових зір, у яких спалахи відбувають раз на кілька десятків років

Жителі Землі зможуть побачити досить рідкісне космічне явище – вибух зорі. Як повідомляє "Дивогляд" із посиланням на IFLScience.

Експерти очікують вибух зорі T Північної Корони із сузір’я Північної Корони, що належить до класу повторних нових зір, у яких спалахи відбувають раз на кілька десятків років.

Т Північної Корони – це подвійна зоряна система, що складається з зорі низької світності (білий карлик) та великої зорі високої світності (червоний гігант). Ця зоряна система розташовується на відстані приблизно у 3 тис світлових років, тому побачити її можна лише за допомогою телескопа.

Вибух відбувається в результаті відтягування матерії білого карлика від червоного гіганта. За словами науковців, вибухи відбуваються з періодичністю близько 80 років.

"Зірки розташовані доволі близько, і коли через підвищення температури та тиску червоний гігант стає нестабільним і починає викидати свої зовнішні шари, білий карлик збирає цю матерію на свою поверхню. Поверхнева щільна атмосфера білого карлика врешті-решт нагрівається настільки, що спричиняє термоядерну реакцію, яка призводить до утворення наднової, яку ми бачимо з Землі", – пояснюють у NASA.

Дослідники зазначили, що попередні схожі спалахи датуються 1866 та 1946 роками. У процесі вибуху зоряна система ставала яскравішою у кілька тис разів, тому на Землі побачити її можна було без телескопа.

Схоже явище у 1787 році зафіксував астроном Френсіс Волластон. Також спалах у сузір’ї Північної Корони бачили ще у XIII ст.

"Про подію 1217 року як про швидко наростальне зоряне точкове джерело в Полярній Короні, яке "сяяло великим світлом", тривало "багато днів" і було назване "чудовим знаком", є свідчення очевидця, написане Ебботтом Берчардом з Апсберга", – відмітив астроном Бредлі Шефер.

Враховуючи попередні спалахи та їхню періодичність, експерти очікують, що наступна наднова має відбутися не пізніше вересня 2024 року.

Нагадаємо, раніше "Дивогляд" розповідав, що станеться з людиною, якщо вона вийде у космос без скафандра.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ