За 2 тисячі років до Риму: історія розквіту та занепаду першої у світі імперії

Аккадська імперія, яка виникла у стародавні часи, залишила по собі глибокий слід, ставши фундаментом для багатьох звичаїв та практик майбутніх держав

Історичну роль імперії, яка виникла в період з 2334 до 2218 року до н. е., важко переоцінити, попри те, що тривалість її існування не була довгою. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на IFLScience.

Розквіт і особливості

Під керівництвом Саргона Великого, ця імперія принесла революційні зміни на землі сучасного Іраку, трансформувавши Месопотамію з плеяди окремих міст-держав у єдине могутнє царство. Саргон, як засновник імперії, зумів здійснити неймовірне – об'єднав ці міста під своїм пануванням, показавши приклад для майбутніх поколінь правителів імперій.

Місцеположення столиці імперії, Аккада, дотепер викликає запитання серед учених, але припускають, що вона могла розташовуватися біля Евфрату. Хоч точне місце її знаходження залишається невідомим, вплив імперії на розвиток цивілізації є беззаперечним.

Розкопаний Маллоуеном палац Нарам-Суена, нижня південна частина
Розкопаний Маллоуеном палац Нарам-Суена, нижня південна частина
Фото: Фото з відкритих джерел

Під владою Саргона імперія розширила свої кордони до небувалих розмірів, охоплюючи території від Перської затоки до Середземного моря, і, можливо, навіть далі. Цей період став свідком золотого віку в областях торгівлі, мистецтва та науки, а також став початком використання поштової системи з глиняними табличками.

В центрі цієї імперської влади стояв Саргон, що став символом лідерства та відданості. Він зумів заручитися підтримкою, призначивши на важливі посади тих, кому довіряв, включно зі своєю дочкою Енхедуанною, яка увійшла в історію як перша відома авторка. Його правління тривало 56 років, але навіть після його смерті імперія продовжувала розширюватися завдяки зусиллям його наступників, попри внутрішні конфлікти та повстання.

10 цікавих фактів про Аккадську імперію

 • Початок використання клинописних печаток: Аккадська імперія була однією з перших, хто почав використовувати кілеглиняні печатки для засвідчення документів та інших важливих записів. Ця практика забезпечувала безпеку та автентичність інформації.
 • Обеліск Маніштушу з клинописним текстом аккадською
  Обеліск Маніштушу з клинописним текстом аккадською
  Фото: Фото з відкритих джерел
 • Семітська мова: Аккадська мова, яка належала до семітської мовної групи, стала однією з найстаріших писемно зафіксованих мов світу. Вона використовувалася не лише для адміністративних записів, а й для літератури та поезії.
 • Релігійна толерантність: Імперія була відома своєю релігійною толерантністю. В Аккаді практикували поклоніння багатьом богам, і правителі часто включали богів завойованих народів до свого пантеону, щоб сприяти миру та єдності.
 • Військові інновації: Аккадці були піонерами у використанні бронзових зброї та військової тактики, включаючи формування фаланги. Ці інновації забезпечили їм перевагу над супротивниками.
 • Перший імператорський культ: Саргон Великий, можливо, був одним із перших правителів, хто створив культ особи навколо себе, стверджуючи, що його правління було санкціоновано богами. Цей культ допомагав утримувати лояльність серед різних народів імперії.
 • Зрошувальне землеробство: Аккадці вдосконалили системи зрошення, що дозволило їм підтримувати високий рівень сільськогосподарського виробництва. Це було життєво важливо для підтримки великої імперії.
 • Величне мистецтво: Мистецтво Аккадської імперії характеризувалося детальними зображеннями військових подвигів та божественних істот. Скульптури та рельєфи з того періоду свідчать про високий рівень майстерності аккадських ремісників.
 • Літературний розвиток: Під час правління Аккадської імперії було створено численні літературні твори, зокрема епічні поеми та гімни, які вплинули на подальший розвиток месопотамської літератури. Особливо значущим є внесок Енхедуанни, дочки Саргона Великого, яка вважається однією з перших відомих поетес та авторкою релігійних гімнів.
 • Астрономічні спостереження: Аккадці продовжували традиції вавилонян у сфері астрономії, розробляючи календарі та використовуючи астрономічні спостереження для регулювання сільськогосподарських робіт. Їхні записи сприяли розвитку астрономії в стародавньому світі.
 • Розвиток права: Аккадська імперія зробила внесок у розвиток правових систем. Вони формалізували різноманітні закони та правила, які регулювали суспільне життя, торгівлю, шлюби та сімейні відносини. Ці ранні юридичні кодекси поклали основу для подальшого розвитку права в Месопотамії.

Табличка старовавилонського періоду, яка зазначає народження Саргона і початок його правління
Табличка старовавилонського періоду, яка зазначає народження Саргона і початок його правління
Фото: Фото з відкритих джерел

Занепад

Аккадська імперія занепала приблизно у 2154 році до н.е. після того, як її столицю, Аккад, було зруйновано. Ця імперія існувала приблизно 2334–2154 рр. до н.е., коли її заснував Саргон Великий.

Цікаво, що Римська імперія, своєю чергою, офіційно почала формуватися як імперія з 27 року до н.е., коли Октавіан Август був проголошений першим імператором Риму. Таким чином, Аккадська імперія виникла приблизно за 2307 років до заснування Римської імперії.

Занепад Аккадської імперії був результатом поєднання внутрішніх та зовнішніх факторів, що зрештою призвели до її розпаду. Основні причини занепаду включають:

 • Екологічні зміни та кліматичні катастрофи: Одна з головних теорій, яка пояснює крах імперії, пов'язана з різкими кліматичними змінами. Зміна клімату призвела до тривалих посух, що спричинило великі проблеми з сільським господарством, голод, соціальні невдоволення та масову міграцію населення.
 • Політична нестабільність: Після смерті Саргона Великого та його наступників імперія поступово слабшала через внутрішні чвари, повстання місцевих міст-держав та боротьбу за владу серед правителів. Ця політична фрагментація підривала централізовану владу та ефективність управління імперією.
 • Економічні труднощі: Збої в торгівлі через кліматичні зміни та постійні війни спричинили економічні проблеми. Зменшення доступу до торговельних шляхів і ресурсів, важливих для підтримки великої імперії, призвело до зменшення доходів і виснаження державного скарбу.
 • Зовнішні напади: Аккадська імперія зазнавала тиску від зовнішніх ворогів, включаючи напади гутіїв та інших кочових племен, які використовували слабкість імперії, щоб проникнути на її території та здійснювати набіги.
 • Соціальні конфлікти: Невдоволення серед населення, спричинене економічними труднощами, високими податками для фінансування військових кампаній та еліт, які віддалялись від потреб простого населення, викликало соціальні напруження та масові повстання.

Ці фактори, поєднуючись, спричинили поступовий занепад Аккадської імперії, що остаточно призвело до її розпаду і зникнення як великої політичної сили в регіоні.

Раніше "Дивогляд" розповідав, що вчені знайшли об'єкт, якому 3,3 млрд років.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання.

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше