Звідки взялася традиція подарунків і що краще дарувати – відповідь вченого

Дослідник антропології та викладач Університету Колорадо в Денвері, Чіп Колвелл, розглядає традицію дарування подарунків та розкриває її корені та важливість

Це традиція, яка викликає питання: чому люди вибирають дарувати щось іншим, коли вони можуть зберігати це для себе? Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на The Conversation.

Колвелла зацікавило явище внутрішньої насолоди, яку люди відчувають, даруючи подарунки. Психологи спостерігають, що дарування може приносити внутрішню радість та задоволення. З точки зору релігії, також вказується на те, що дарування є способом вираження моральних цінностей, таких як любов та доброта.

Французький антрополог Марсель Мосс запропонував теорію, яка допомагає пояснити це явище, ще у 1925 році. Його зацікавив феномен екстравагантного дарування у деяких суспільствах, де подарунки подаються величезною кількістю. Ця теорія розглядає дарування як спосіб вираження чесності, готовності отримувача прийняти шану та взаємність у стосунках.

Вчений стверджує, що саме ця взаємність робить дарування унікальним та важливим. На відміну від покупки в магазині, де обмін закінчується, коли гроші обмінюються на товари, дарування подарунків сприяє побудові та підтримці стосунків. Ці стосунки, пов'язані з моральними цінностями, вказують на взаємність та повагу.

Подарунок
Подарунок
Фото: Shutterstock

Колвелл наголошує на важливості розумного та обдуманого дарування, особливо в умовах сучасного світу, де споживацтво та надмір ведуть до великої кількості небажаних подарунків. Замість того, щоб витрачати гроші безперспективно, можна обрати якісні та персоналізовані подарунки, які вказують на цінності та підтримують стосунки.

"Ідеї ​​Мосса не сприяють споживацтву. Навпаки, його пояснення подарунків свідчать про те, що чим більш значущий і особистий подарунок, тим більша повага і шана виявляються. По-справжньому продуманий подарунок з набагато меншою ймовірністю опиниться на смітнику. І вінтажні, перероблені товари ручної роботи – або персоналізований досвід, як-от гастрономічний тур чи політ на повітряній кулі – можуть бути навіть більш цінними, ніж дорогий предмет масового виробництва з іншого кінця світу, доставлений через океани та упакований у пластик. Якісні подарунки можуть говорити про ваші цінності та більш значуще підтримувати ваші стосунки", – розповів він.

Раніше "Дивогляд" розповідав, скільки українців не відзначатимуть зимові свята.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання.

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше