Леонардо да Вінчі

Сучасні вчені спростували популярну теорію Леонардо да Вінчі

ca.wikipedia.org

"Багато біологічних моделей черпали натхнення з правила Леонардо"

Учені довели, що видатний художник Леонардо да Вінчі припустився помилки при розробці однієї зі своїх теорій, передає "Дивогляд" із посиланням на ScienceAlert.

 

Ідеться про теорію Леонардо да Вінчі щодо дерев, в якій художник стверджував, що всі гілки дерева на кожному ступені його висоти дорівнюють товщині стовбура, якщо їх скласти разом. Да Вінчі вважав, що ця теорія пояснює механізм, за яким дерево може чинити опір вітру та іншим стихіям. Однак, сучасні біологи стверджують, що ця теорія є хибною. 

Науковці провели дослідження, за результатами якого пояснили, що да Вінчі взяв до уваги лише характеристики дерева ззовні, але не врахував внутрішню частину, в якій вода всмоктується у внутрішні трубки (ксилеми).

Саме цим каналам приділили увагу дослідники Стюарт Сопп і Рубен Вальбуен, які вивчили моделі росту дерев з метою простежити їхню реакцію на посуху і спосіб накопичення вуглецю.

"Багато біологічних моделей черпали натхнення з правила Леонардо для того, щоб змоделювати не тільки зовнішні розгалуження рослин, а й їхні внутрішні судинні системи, попри те, що доказів теорія мала мало", – зазначають дослідники.

Так, сучасні вчені прийшли до висновку, що водні канали дерев не відповідають "теорії дерев", яку висунув да Вінчі. Вони припустили, що судинні канали розширюються в міру того, як гілки дерев стоншуються ближче до верхівок. Завдяки цьому дерево втягує достатню кількість води вгору по стовбуру.

Відповідний механізм заощаджує кількість вуглецю, яку використовують для створення енергоефективної судинної системи. З її допомогою поживні речовини розподіляються від коренів до листя.

Така гіпотеза відповідає теорії метаболічного масштабування і пояснює, чому великі дерева більш сприйнятливі до посухи і більш вразливі до зміни клімату.

"Теорія дерев" Леонардо да Вінчі
"Теорія дерев" Леонардо да Вінчі
Фото: sciencealert

Нагадаємо, раніше "Дивогляд" розповідав, що дослідниця заявила, що знайшла справжній код да Вінчі і назвала дату кінця світу.

Дивіться також відео 5 каналу: ЧОГО ЧЕКАТИ ВЗИМКУ? До російських атак готові краще. Але резервів маємо менше. Геннадій Рябцев

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання.ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ