"Діставайте телефон і вмикайте відеозапис"
Під час вручення повісток працівники ТЦК і СП зазвичай не дозволяють українцям фіксувати на відео їхню роботу, прикриваючись воєнним станом і забороною знімати військовослужбовців. Насправді ж працівники військкоматів не є військовослужбовцями, тому на них це правило не поширюється. Детальніше про це розповідає "Дивогляд".
Адвокат Роман Сімутін на своєму YouTube-каналі розповів, що для встановлення правосуддя у разі порушення, при видачі працівниками військкомату повісток громадянам краще робити відеозйомку:
"Діставайте телефон і вмикайте відеозапис. Одразу чекайте заперечень, що їх не можна знімати, вони військові тощо. Але кумедність ситуації в тому, що це вони не мають права здійснювати відеозйомку, бо діють у спосіб, який не передбачений законом, і формально дозвіл знімати, мають питати у вас", – сказав Сімутін.
Також це питання прокоментувала адвокатка Віра Тарасенко і пояснила, що під час воєнного стану категорично заборонено знімати лише військових, їхнє місце розташування, техніку та їх переміщення, роботу ППО. А ось на працівників військкомату це правило не поширюється.
"Але чи це означає, що якщо щодо вас військові чи поліція поводяться незаконно, то це теж заборонено знімати? Поліція та військові Вам звичайно ж дадуть відповідь, що так, їх заборонено знімати і що вони недоторкані. І ось тут і криється головний обман".
"Якщо ці самі військові чи поліція вас зупиняють, у чомусь звинувачують, чи вручають повістку, чи погрожують Вам, чи насильно тягнуть у військкомат, тобто здійснюють щодо Вас особисто якісь дії, то це вже Ви маєте повне право і знімати, і фіксувати", – каже правозахисниця.
Чи потрібна згода на зйомку?
Відповідно до ст. 307 ЦК України фізичну особу дозволяється знімати на фото-, кіно- та відеоплівку лише за її згоди. Однак, така згода автоматично вважається наданою, якщо зйомка відбувається у публічних місцях, на вулицях, зборах, конференціях та мітингах. У випадку з працівниками ТЦК і поліцією ситуація дещо інша:
"Звичайно ж, поліція, а також військові завжди посилаються на те, що інформація щодо їхніх дій є конфіденційною і що їх не можна знімати. Але й тут таїться неправдива інформація. Поліція чи військові стосовно вас, коли вони вручають вам повістку або виконують інші дії, – це суб'єкти владних повноважень. Відповідно, на них положення про конфіденційність не поширюються", – говорить правозахисниця.
Чи дозволяється вести відеозйомку самим працівникам ТЦК?
Адвокат Роман Сімутін розповів, що працівники поліції, які супроводжують представників ТЦК, часто вмикають бодікамери і фіксують факт вручення повістки, щоб у подальшому представити цей матеріал у суді (за потреби). Водночас, часто до суду доходять обрізані кількахвилинні уривки, в яких фігурує лише факт вручення повістки, або відмова від неї. А ось манера спілкування і можливі силові примуси залишаються за кадром.
Правозахисник Роман Сімутін відмітив, що використання таких бодікамер не регламентується нічим і вважається не зовсім законним.
"Що робить поліція? Вирізає все, залишаючи запис на 2-3 хвилини, тобто лише фіксацію відмови... А те, що з відео вирізано пів години розмови, умовлянь, погроз – це ж "дрібниця". Хто ж у здоровому глузді надаватиме відео, у якому вас заламали, обшукали та забрали документи, заповнили і вручили повістку у колі "неозброєних" людей. Який же тут психологічний тиск і маніпуляція", – зазначив Сімутін.
Нагадаємо, раніше "Дивогляд" розповідав, коли військовозобов'язаний українець може не брати повістку.
Дивіться також відео 5 каналу: Юрій Горбунов відмовляється від державних коштів на зйомки серіалу "СМТ Інгулець".
Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.
Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання.