ТЦК та СП

Де українці можуть отримати повістку і в яких випадках дозволяється неявка до військкомату – юрист

mil.in.ua

В Україні триває процедура мобілізації військовозобов'язаних

Часто повістки видають чоловікам призовного віку за місцем проживання. Чи може військкомат вручити повістку не за місцем прописки – розповідає "Дивогляд".

Це питання прокоментувала адвокатка та юристка компанії "Ario Law Firm" Надія Грищенко:

"Я завжди підкреслюю, що отримання повістки не дорівнює мобілізації та відправленню на фронт. Але отримавши повістку, будь-який громадянин зобовʼязаний зʼявитися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП).

Це встановлено законодавством. Зокрема, Законами України Про військовий обов’язок і військову службу та Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", – зазначила фахівчиня.

Адвокат порадила заздалегідь ознайомитися з конкретним шаблоном повістки з усіма необхідними реквізитами:

"Шаблон повістки є додатком 11 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету міністрів України від 30 грудня 2022 р. №1487", – сказала експертка.

Повістка повинна виписуватися на ім'я конкретної особи, а також цей документ повинен містити:

  • номер повістки;
  • найменування посади керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки, його підпис, ініціали та мокру печатку;
  • дату вручення;
  • адресу військкомату;
  • час, в який потрібно прибути. 

"Зрозуміло, що повістка має готуватися завчасно, а не виписуватися при вас на колінах. А виклик до військкомату у форматі повідомлення на месенджери або смс, або дзвінком на телефон – законодавством не передбачені та не можуть мати жодних юридичних наслідків, у тому числі відповідальності", – запевняє Грищенко.

Зауважте, що військовозобов'язаний може не з'явитися до військкомату за повісткою лише за наявності поважної на це причини:

  • смерть близького родича (батьків, дружини, дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича дружини (чоловіка);
  • хвороба або необхідність догляду за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які проживають разом із військовозобов’язаним чи резервістом, у разі неможливості догляду за хворим іншим близьким родичем;
  • здійснення стосовно військовозобов’язаного чи резервіста кримінального провадження, а також застосування до нього адміністративного стягнення або кримінального покарання, яке робить неможливим його прибуття;
  • потрапляння під вплив надзвичайної ситуації, яка виникла під час призову на збори та стала перешкодою своєчасному прибуттю;
  • складання державних іспитів у вищих навчальних закладах.

Адвокатка наголосила, що кожна з цих причин повинна бути підтверджена відповідними документами:

"Про необхідність зʼявитися до військкомату за викликом-повісткою зрозуміло. Але також необхідно розуміти, що цей обов’язок не виникне, якщо повістка оформлена неналежним чином", – повідомила Грищенко.

Де можуть вручити повістку?

Законодавство України не визначає конкретне місце, де співробітники територіального центру комплектування та соціальної підтримки можуть вручити військовозобов'язаним українцям повістку:

"Як кажуть, що не заборонено законом, те дозволено. Тому уповноважені особи можуть робити це в будь-якому місці: в парку, на роботі, біля метро тощо. Вони будуть в цьому праві, оскільки законом це не заборонено", – додала Надія Грищенко.

Нагадаємо, раніше "Дивогляд" розповідав, яке покарання передбачає неявка до військкомату після отримання повістки.

Дивіться також відео 5 каналу: Ворог перейшов в оборону, але теоретично може почати штурм: відомі напрямки

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання.



ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ