У яких країнах ЄС українці можуть повторно отримати статус тимчасового прихистку

Деякі країни Європи змінюють програми допомоги українським біженцям та умови їхнього перебування

Багато українців стикнулися зі складнощами у пошуку нового прихистку за кордоном. Які країни продовжують приймати громадян України на період війни – розповідає "Дивогляд" із посиланням на proukrainu.blesk.cz.

Громадяни України мають право отримати статус тимчасового захисту у країнах ЄС і легально перебувати за кордоном та влаштовуватися на роботу. Пункт 4 ст.25 Директиви ЄС дозволяє українцям в екстрених випадках змінювати одну країну тимчасового захисту на іншу. Водночас, біженці зобов'язані попередити про свої плани виїхати з країни. З цього періоду припиняється дія тимчасового захисту, а громадянин України обмежується у соціальній підтримці, доки не отримає статус тимчасового захисту в іншій країні.

Які країни надають прихисток українцям повторно?

Кожна країна самостійно визначає умови щодо надання або відмови українцям в отриманні відповідного статусу. Разом із цим, Директива про тимчасовий захист не поширюється на країни, асоційовані з Шенгенською угодою (Швейцарія, Норвегія, Ісландія, Ліхтенштейн).

Водночас, законодавство деяких країн дозволяє українцям отримати статус тимчасового захисту повторно після іншої країни.

  • Хорватія

У цьому випадку українцю необхідно мати відмову від статусу тимчасового прихистку в іншій країні. Після цього треба подати заяву на повторне надання тимчасового захисту в обраній країні. Зробити це можна онлайн – через додаток croatia4ukraine. За потреби можна увімкнути український переклад на сторінках державних органів.

  • Німеччина

Перед переїздом до цієї країни треба уточнювати умови прийому українських біженців. Усю детальну інформацію можна знайти на порталі федерального уряду для підтримки біженців з України. Інформація доступна українською мовою. У Німеччині не можна обрати місце проживання, крім випадків, коли йдеться про сумісне проживання з родичами.

Після прибуття до країни необхідно звернутися до центру первинного прийому, де біженців розподілять до населеного пункту в одній із федеральних земель.

  • Іспанія

Попри те, що Іспанія погоджується приймати українців після тимчасового захисту в інших країнах, вона не надає фінансову і соціальну допомогу громадянам України. Так, наприклад, в інших країнах ЄС близько 50% можуть знайти роботу після переїзду в іншу країну. В Іспанії цей показник становить 15%. Також в Іспанії українці не можуть обрати місто перебування, тому їх можуть відправити в будь-яку провінцію країни.

Для отримання тимчасового захисту українцям необхідно подати запит у Центрах приймання, допомоги та координування CREADE, які функціонують у Мадриді, Барселоні, Малазі та Аліканте. 

  • Румунія

Детальна інформація щодо повторного отримання українцями статусу тимчасового захисту, умов прибуття, реєстрації та проживання можна отримати на порталі dopomoha.ro.

  • Португалія

Для повторної реєстрації Португалія обов'язково вимагає підтвердження про відмову українця від статуту тимчасового прихистку в іншій країні. Деталі і відповіді на питання можна отримати, зателефонувавши на лінію підтримки мігрантів за номерами: +(351) 218 ​​106 191 або 808 257 257.

Країни, які відмовляють у повторному прихистку українцям після захисту в інших країнах

  • Польща 

З 2023 року ця країна ЄС відмовляється приймати українських біженців після отримання ними статусу тимчасового прихистку в інший країні. Водночас, такі люди мають право перебувати на території Польщі без надання їм соціальних пільг.

  • Чехія

Чехія у свою чергу відмовляє у повторному тимчасовому захисті українцям, які вже мали відповідний статус,  дозвіл на проживання чи візу в іншій країні (включно із Британією і Канадою).

  • Норвегія

Ця країна входить до Шенгенської зони, але так само відмовляє українцям, які раніше мали статус тимчасового захисту в інших державах.

  • Швейцарія

Ця країна не надає повторний статус тимчасового прихистку, але є певні винятки. Зокрема, якщо біженець виїжджає із країни, яка перевантажена потоком шукачів прихистку (Польща або Німеччина). У цьому випадку варто проконсультуватися щодо можливостей прийому громадян України у Швейцарії.

Нагадаємо, раніше "Дивогляд" розповідав, чи можуть українці повторно отримати статус тимчасового захисту після повернення в Україну.

Дивіться також відео 5 каналу: ВОРОГ НАСТУПАВ НА БІЛОГОРІВКУ. Безуспішно. Генштаб

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання.

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше