За ніч російські терористи знищили садівництво півдня України, а Крим може стати непридатним для життя – аналітики

Аналітики стверджують, що підрив дамби Каховської ГЕС є не тільки екологічною та гуманітарною катастрофою, але й найбільшим злочином проти продовольчої безпеки світу

Річ у тому, що Каховське водосховище було серцем однієї з найбільших зрошувальних систем Європи. Близький Схід, Азія, Африка та Європа забезпечувалися пшеницею, кукурудзою, соняшником та соняшниковою олією, соєю та соєвим шротом саме завдяки південним регіонам нашої країни. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на EastFruit.

Окрім цього, вода з цієї зрошувальної системи дозволяла вирощувати до 80% всіх овочів в Україні та значний відсоток фруктів і винограду. На основі зрошення з цього водосховища також відбувалося вирощування майже всіх фруктів теплого клімату України, серед яких персики, абрикоси, вишні, виноград.

Значна частина літніх теплиць, завдяки яким Україна та Молдова мають за доступними цінами помідори, баклажани, огірки та перець, теж були розташовані вздовж відгалужень Каховської зрошувальної системи.

Наразі без зрошення на цих територіях вирощування практично будь-якої сільськогосподарської продукції стане неможливим, особливо овочів та фруктів. Проблема у тому, що у цьому регіоні на рік випадає тільки приблизно 400 мм опадів, і більшість з них взимку, тобто поза вегетаційним періодом.

Подібна кількість опадів характерна для пустель. Руйнація греблі Каховської ГЕС фактично перетворює південь країни на пустелю.

Пустеля
Пустеля
Фото: Unsplash

Більше того, цей теракт гарантує, що Крим надалі перетворюватиметься на пустелю, яка буде непридатною не тільки для сільського господарства, але й для життя людини.

За словами аналітиків, без води з Дніпра, яку окупований росіянами півострів тепер гарантовано не отримає, принаймні в найближчі 10 років, морська вода буде поступово проникати у водоносні горизонти.

Наразі у багатьох містах Криму свердловини глибиною 800 метрів і більше, які використовують, щоб забезпечувати місцевих водою, вже мають надмірний рівень солей. Цю воду постачають населенню, хоча вона фактично непридатна для пиття та навіть побутових потреб.

Це призводить до виходу з ладу побутової техніки. Аналогічним чином ця вода є непридатною для зрошення в Криму.

Щоб відновити дамбу та зрошувальну систему необхідно як мінімум 5-10 років, що стане можливим лише після повного звільнення українських територій від рашистів. Цифра 5 років є оптимістичним сценарієм, який буде складно реалізувати, навіть якщо на відновлення системи знадобляться мільярди доларів.

Аналітики вважають, що наразі пріоритет для українських аграріїв – розробка технологій вирощування та обробки овочів. Наприклад, цибулі, моркви, салатів, зелених культур тощо, у центральних регіонах України, де є доступ до води для зрошення. В іншому випадку найближчими роками Україна забуде не лише про експорт овочів, але й про можливість самозабезпечення українців овочевою продукцією навіть у літній період.

Раніше "Дивогляд" розповідав, які наслідки матиме підрив Каховської ГЕС для екології.

Дивіться також відео 5 каналу: Гинуть тварини, поля перетворюються на пустелі - наслідки підриву на Каховській ГЕС. Як реагує світ?

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання.

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше