Смерть, що торкнулася душі кожного: 25-річниця автокатастрофи, в якій загинула принцеса Діана

31 серпня 2022 року, виповнюється 25 років з моменту, коли в результаті автомобільної катастрофи з життя пішла "королева людських сердець" принцеса Діана. Її смерть – величезна втрата для англійського та світового суспільства

Леді Ді загинула у ніч на 31 серпня 1997 року, коли автомобіль Mercedes Benz, на якому вона їхала разом із сином єгипетського мільярдера Доді Аль-Файєдом, на високій швидкості врізався у бетонну опору тунелю Pont de l’Alma (Париж).

Водій автівки Анрі Поль та Доді Аль-Файед загинули на місці, а принцеса Уельська – за дві години у лікарні. Серед них був ще один пасажир – охоронець Тревор Ріс-Джонс, який отримав важкі поранення, але залишився живим.

Звістка про смерть 36-річної улюблениці мільйонів леді Ді дійшла до королевської родини у шотландську резиденцію Балморал дуже швидко. Принц Чарльз, на той момент вже колишній чоловік Діани, вирушив до Парижа, щоб забрати тіло матері своїх дітей, і повернувся у Балморал. Згодом королівська родина оприлюднила заяву, в якій було вказано, що вони "глибоко шоковані та засмучені".

На момент смерті матері принцам Вільяму і Гаррі було 15 і 12 років відповідно. Єдине бажання Чарльза у ту мить було захистити своїх синів, у тому числі й від хаосу, який розгорнувся навколо реакції королівської родини на смерть Діани.

Прощання з леді Ді відбулося 6 вересня у Вестмінстерському абатстві, а напередодні Єлизавета ІІ виступила з промовою на телебаченні, де звернулася до публіки "як королева і як бабуся". Вона сказала, що Діана була "винятковою та обдарованою людиною".

 

Заява здалася британському суспільству сухою і короткою, що викликало агресію у прихильників Діани. Таким чином, між королевою Єлизаветою і суспільством почало поступово зростати напруження. 

Така стримана реакція "для спустошеного горем населення здавалася ніякою", – розповів історик Кейт Вільямс.

На думку біографа Джунора Пенні британська публіка очікувала, що саме королева Єлизавета очолить скорботу за Діаною, але цього не сталося. Промову, на яку так очікували прихильники леді Ді, озвучив тодішній прем'єр-міністр Великої Британії Тоні Блер. Саме він і назвав Діану "народною принцесою":

"Я почуваюся сьогодні, як і всі в цій країні, повністю спустошеним. Вона була чудовою і теплою людиною. Хоча її власне життя часто зазнавало трагедії, вона торкалася життів багатьох інших у Британії і в усьому світі з радістю та втіхою. Вона була народною принцесою, такою вона і залишиться в наших серцях і в нашій пам’яті назавжди, – сказав Блер. 

Анджі Хантер – колишня радниця екс-прем'єра відмітила, що Діана мала надзвичайно теплі стосунки буквально з кожною людиною, тому смерть принцеси стало великим трауром для суспільства:

"Люди відчували з нею спорідненість; це було так, ніби твій улюблений друг, мати, сестра померли", – розповідає ексрадниця. 

На похоронній процесії Діани зібралося близько 3 млн прихильників принцеси, які хотіли провести її в останню путь. На прощальній церемонії співак Елтон Джон виконав пісню "Candle in the Wind 1997", написану на честь принцеси Уельської.

Похоронну процесію транслювали у 200 країнах світу на 44 мовах. Її переглянуло 2,5 млрд осіб.

Поховали Діану на острові посеред декоративного озера Овал, розташованого у Саду Задоволень родинного маєтку Спенсерів Елторп.

Найбільш щемливим моментом похорону став той, коли два підлітки принци Гарі та Вільям, разом зі своїм батьком, дядьком графом Чарльзом Спенсером та дідусем принцом Філіппом йшли за труною із тілом рідної матері.

Розслідування автокатастрофи

З самого початку більшість не вірила в те, що смерть Діани і спадкоємця єгипетського мільярдера Доді Аль-Файєда була випадковою. Фахівці розпочали розслідування, яке тривало 18 місяців і завершилося у 1999 році. В результаті слідчий оголосив, що аварію спровокував водій Пол Анрі, який перебував за кермом у стані алкогольного сп'яніння і просто втратив контроль над керуванням автомобіля на високій швидкості.

Така версія задовольнила не всіх, оскільки активно поширювалися чутки про те, що смерть Діани і Доді зовсім не була нещасним випадком. Цієї думки дотримувався і батько Доді Аль-Файєда – Моххамед, який вважав, що автокатастрофа стала результатом змови, до якої можуть бути залучені чоловік Єлизавети ІІ – Філіп, принц Единбурзький та служба безпеки Букінгемського палацу.

Тому у 2004 році у Великій Британії розпочали нове розслідування, яке тривало 4 роки. Слідство дійшло висновку, що Діана була вбита транспортним засобом в результаті автокатастрофи. З цим твердження погодилися принци Гаррі та Вільям у спільній заяві, в якій підтвердили, що "вони згодні із вердиктом і дуже вдячні". Згодом зі слідством погодився і Моххамед Аль-Файєд.

Нагадаємо, раніше "Дивогляд" повідомляв, що принц Гаррі звернувся до екстрасенса принцеси Діани, яка передбачила її смерть.

Читайте також: Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram – Дивогляд 5.UA.ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше