Не за Фрейдом, а за Роршахом: як українська художниця завойовує одну з найвпливовіших виставок у світі

Цікава розмова з непересічною особистістю

Днями американсько-українська художниця, 28-річна Тетяна Калівошко презентувала свою роботу в рамках одного з найвпливовіших фестивалів мистецтв у світі Art Basel на ярмарку-експозиції Red Dot Miami.

В Art Basel художниця бере участь вже не вперше. Картина, яку показала там Тетяна, є частиною її останньої колекції "What do you see here? What could it be?"("Що ти тут бачиш? Що це може бути?"). Назва ототожнюється з психологічним тестом Германа Роршаха. Зараз в цій колекції 20 полотен, та Тетяна каже, що це лише початок.

Журналісти дізнались у Тетяни Калівошко про творчий шлях, і взагалі, як воно – бути художником. А також, що таке малювання емоціями і де знаходиться та тонка грань, коли людина може назвати себе артистом. Це інтерв'ю публікує "Дивогляд".

Art Basel – Олімпійські ігри у мистецтві

Виставка Art Basel має велике значення для художників, мистецтвознавців, колекціонерів, критиків, арт-дилерів. Її неофіційно називають Олімпійськими іграми в мистецтві. Виставка надає безпрецедентну можливість побачити деякі з найсвіжіших та найцікавіших робіт з усього світу. Особлива увага на виставці приділена роботам молодих художників.

Відвідувачі там знайомляться з картинами, скульптурами, ліпленням, гравюрою, малюнками, фотографіям, інсталяціями, відео, оригінальною графікою та можуть побачити, яким є сучасне мистецтво. Так само як і познайомитися з Тетяною Калівошко та її твором із колекції "What do you see here? What could it be?".

Red Dot Miami – за честь для художників

З 1 по 5 грудня робота художниці Тетяна Калівошко була представлена в розділі Red Dot Miami. Сама виставка як завжди проводилася у культовому Arts district та знову зібрала десятки тисяч шанувальників живопису, графіки, комп'ютерної графіки та інших видів сучасного мистецтва. Сьогодні це один з найвідоміших і найвпливовіших арт-заходів тижня мистецтв Art Basel, і потрапити до учасників експозиції Red Dot — це велика честь не тільки для молодих художників, а й для відомих особистостей у світі сучасної творчості, адже нерідко саме тут здійснюються великі інвестиції у мистецтво.

Тетяна – одна з тих художників, кому вже не вперше була надана можливість показати там своє полотно. 

Фото художниці і її робіт
Фото художниці і її робіт
Фото: Тетяна Калівошко

Повернемося до коренів: коли пензль став частиною душі 

Я народилася в Ковелі, що на Волині. Фактично, почала малювати перша в родині. Тато допомагав робити малюнки в школу на уроки. Особливе бажання пов’язати себе з творчістю виникло в юності. Батьки підтримали моє прагнення. Тому почала брати уроки у викладача Львівської національної академії мистецтв. Згодом вступила туди на навчання.  

Вже в студентські роки розвинула себе більше в творчому напрямку. Нині спеціалізуюся на живописі, скульптурі та мистецтві установки. Також, здобувала освіту в університеті в Шанхаї. Тож, як почала я творити у 15 років, то продовжую робити це досі. І дуже люблю свою справу. 

Фото художниці і її робіт
Фото художниці і її робіт
Фото: Тетяна Калівошко

"In Love With Art". Як мовою любові говорять фарби

Ще глибше присвятити себе світу мистецтва я вирішила в 2015 році, побачивши виставку "In Love With Art". Це спонукало мене почати розвивати свій напрямок та подорожувати світом. То ж я взялася за роботу над дебютною проектною інсталяцією "Мир". Згодом полотна з цієї колекції я показала на спільній виставці з китайським художником Джен Ганом. Ми також працювали разом над фільмом за його книгою "Закохався в Україну".

Фото художниці і її робіт
Фото художниці і її робіт
Фото: Тетяна Калівошко

Показала свою творчість Шанхаю

У 2016 році я презентувала свою першу колекцію "Тепло всередині" у Шанхаї. Паралельно працювала вчителем образотворчого мистецтва для дітей та дорослих у приватній школі "Гон Мей Мистецтво". У китайському місті Чанчжоу восени 2016 року представила свій спеціальний інсталяційний проект "Стара легенда". Та працюючи там, я була зачарована великими перспективами для художників у Америці…

Шлях українського пензля в Америку

Тоді вирішую переїхати на рік до Маямі, адже там чи не на кожному кроці творчі студії та майстерні. А згодом перебралася в Лос-Анджелес. Там я провела своїх два американських роки творчості. Мої перші виставки в США відбулися в 2017 році в Маямі, на тому ж славнозвісному заході Art Basel. Там я виставляла свою "Весняну війну". У 2018 році мене запросили до Сантьяго, Чилі, щоб представити свій інсталяційний проект у "SALA En Transito" у галереї під назвою "Золото всередині". Показала свою творчість і чилійцям.

"Весняна війна". Коли замість гранат вибухнуло мистецтво

У 2018 році я провела виставку на Art Palm Beach 2018 у Маямі, де представила колекції "Весняна війна"("ВВ"- далі) та "Мандала весняної війни". "ВВ" присвячена моїй Україні та усім країнам, де зараз ведуться бойові дії. Деякі твори з "Весняної війни" є частиною колекції Боярського музею, де я виставлялася свого часу. Також, полотна можна побачити в Літературно-меморіальному музеї Лесі Українки.

Ідея цієї збірки – показати, як війна знищує все. У картинах я намагалася передати сенс того, що зброю слід викинути і перетворити на нове життя з прекрасним майбутнім. Тому на моїх полотнах з гранат, вибухівок та зброї проростають квіти. Наразі планую організувати виставку в представництві України та долучити до неї спільноту українців.

Текстура, як ознака життя

Наприкінці 2018 року брала участь у двох колективних виставках "Червона площа картинної галереї" та "Дон приватна виставка". А у 2019 році також виставила свою колекцію "Чужі" на Pinta Art Show разом із галереєю La Sala. Фактично усі мої попередні колекції – це колажі. А останні мої картини – абстрактний експресіонізм. Тобто творю у різних стилях. Щодо матеріалів, то зараз малюю акрилом. На це впливають більше технічні причини. Тому що немає об’єму в роботах. Я просто люблю акрил, щоб на полотні було видно текстуру. Це робить твір живим! Обожню працювати в своїй майстерні наодинці. Коли ніхто не завадить моїм думкам вилитися в картину чи скульптуру. Це більше наповнює процес сенсом. 

Фото художниці і її робіт
Фото художниці і її робіт
Фото: Тетяна Калівошко

Не за Фрейдом, а за Роршахом: зв’язок картин і швейцарського психіатра

Як я вже казала, колекція "What do you see here? What could it be?" виконана у стилі абстрактного експресіонізму. Взагалі, ця збірка картин ототожнена з психологічним тестом швейцарського психіатра Германа Роршаха. Під час виконання тесту людина для себе відповідає на питання "What do you see here? What could it be?" ("Що ти тут бачиш? Що це може бути?"). Точно так само і з картинами: людина дивиться на полотно і має для себе вирішити, що вона там бачить. На полотнах переважають білий, чорний та жовтий кольори. Переважно, акцентую увагу на жовтому, який тут символізує світло, надію, радісний настрій. А чорний і білий – відображають тест. Зараз у колекції 20 картин.

Протест акрилом на полотні 

На картинах останньої колекції зображена феміністична тема про права жінок. Через полотна я хотіла показати, що жінка сама повинна обирати, ким бути, а не слухати, що каже їй суспільство. На одній із картин жінка сидить і дивиться в далину. Це не означає, що вона – самотня, а те, що вона може бути наодинці зі собою, і це – нормально. Інша картина – жіноча постать на фоні долара. Це символізує те, що жінка має право бути президентом. Це мій протест проти порушення жіночих прав. 

Фото художниці і її робіт
Фото художниці і її робіт
Фото: Тетяна Калівошко

Люди – як твори мистецтва 

Мої картини включають мій особистий життєвий досвід, місця, які я відвідала, і культури, які я побачила. Перш ніж почати малювати, я роблю багато ескізів, які мають свої значення. У реальному житті так само: кожен суб’єкт наповнений різними точками зору.

Мене надихають люди і те, що ми всі маємо власні цілі, мрії, страхи, радощі, переконання і сподівання. Кожен з нас – герой і господар власного життя.

Фото художниці і її робіт
Фото художниці і її робіт
Фото: Тетяна Калівошко

Мистецтво, яке спонукає до дії

Моя головна мета як художника – показати своїм мистецтвом, що незалежно від раси, національності, віку, статі, соціального чи економічного походження, ми – рівні. А рішення, вибір і зміни, які ми можемо зробити в будь-який момент часу, впливатимуть на нас до кінця нашого життя.

Через своє мистецтво я хочу поставити запитання, які закличуть глядачів до нових ідей та діалогів.

Хотілося б, щоб глядачі мого мистецтва мали змогу ставитися до нього по-своєму відповідно до власної життєвої історії й обирати те, що вони хочуть бачити. Адже точно так само вони можуть зробити вибір у власному житті.

Фото художниці і її робіт
Фото художниці і її робіт
Фото: Тетяна Калівошко

Бліц-питання:

Хто така Тетяна Калівошко? – культурний артист та естет у всьому. 

Ким би стала, якщо не художницею? – дизайнером інтер’єрів.  

Якщо жити, то...? скрізь і потроху.  

Місце, де тобі добре? у селах, звідки родом моя рідня. Це Шкроби та Синове Волинської області.  

Остання гарна книга, яку прочитала? Полюбляю пити чай з трав, які мама зібрала в Україні та передала мені в Штати, і читати Кобзаря з тієї старенької хати моїх "grandma".

Улюблена музика? Мені дуже подобається, як моя рідна сестра співає фольклор. Часто слухаю "Dakha Brakhа", "підсіла" зараз на Go_A,  класичний рок. Плей-лист обираю під настрій. 

Фото художниці і її робіт
Фото художниці і її робіт
Фото: Тетяна Калівошко

Чи приїде виставка "What do you see here? What could it be?" в Україну?  Хороше питання. Я би хотіла презентувати полотна зі своєї нової колекції у Львові.

Мистецтво через 50 років буде…? фактично, вже мистецтво діджиталізоване. Весь арт буде в комп’ютерному форматі.

Мої картини можна купити…? в мене особисто або через мого арт-дилера.            

Інтерв'ю підготувала Анастасія Боднарська

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше