Археологи розкопали на Київщині стоянки давніх людей і цікаві артефакти, яким понад 10 тис років – фото

Учені з Науково-дослідного центру "Рятівна археологічна служба" (НДЦ "РАС") Інституту археології НАН України зробили цікаве археологічне відкриття у Бучанському районі (Київська область).

Зокрема, вони знайшли кілька стоянок стародавніх людей, вік яких перевищує 10 тис років. Це вдалося завдяки археологічному дослідженню, яке проводили перед будівництвом Великої кільцевої автомобільної дороги навколо столиці України. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на Національну академію наук України.

Згідно оцінкам експертів, стоянки з'явилися у фінальні часи палеоліту, коли не лише території сучасної України, але й Європи зіткнулися з серйозними змінами.

"У цей час, після відступу льодовиків, починається заселення широких теренів від Англії до Верхнього Дніпра. Тут оселяються племена первісних мисливців, що вели динамічний спосіб життя, виживаючи завдяки полюванню, й облаштовували тимчасові стоянки на шляхах міграції тварин, зокрема, оленів, биків, кабанів", – йдеться у повідомленні.

Згідно археологічним знахідкам зі схожих пам'яток, стародавні люди користувалися в якості житла спорудами на кшталт чумів. Останні донині використовують мешканці крайньої півночі Євразії.

Йдеться про будівлю із вогнищем посередині, де могло жити до 10 людей. Її діаметр варіювався від 4 до 5 м.

Чум
Чум
Фото: Shutterstock

Читайте також: У Польщі знайшли унікальний документ часів гетьмана Петра Дорошенка

Читайте також: "Дуже рідкісне явище": астронавт із МКС сфотографував спалах на Землі, схожий на вибух атомної бомби – фото

Читайте також: "Це відкриття життя": учені знайшли унікальні артефакти, серед яких ритуальна золота чаша віком близько 3 тис років – фото

"Наукові моделювання доводять, що середня густота заселення території Європи в час палеоліту була не більшою, ніж одна людина на квадратний кілометр. Археологам не часто таланить виявити стоянки того часу. Відкриття і дослідження кожної – це значний внесок у наше розуміння найдавнішої історії", – розповів заступник директора НДЦ "РАС" Інституту археології НАН України кандидат історичних наук і керівник досліджень Тарас Милян.

Засвідчитися у розташуванні на цьому місці тимчасових поселень вдалося завдяки знайденим виробам з кременю, які свого часу були знаряддями праці. Дослідники сподіваються, що згодом знайдуть інші цікаві артефакти.

Крем'яні знаряддя праці
Крем'яні знаряддя праці
Фото: НАН України

Зазначається, що археологічні розкопки під час проєктування ВКАД навколо столиці України розпочали понад 10 років тому – у 2007 році. Тоді відкрили "7 нових різночасових археологічних пам’яток на відтинку між селищем Клавдієво-Тарасове і селом Миколаївка".

Згідно оцінкам експертів, найстарші артефакти датуються Бронзовою добою, тобто їх вік перевищує 4 тис років. Минулого року розкопки були продовжені внаслідок коригування проєкту, завдяки чому вчені зробили ще 8 археологічних знахідок.

"Будівництво доріг – це унікальна можливість для археологів дослідити пам'ятки на великих площах. Розкопки на Київщині будуть одними з наймасштабніших не лише в Україні, а й у Європі. Обстеження вже першої ділянки ВКАД дають сподівання на дуже цікаві знахідки та відкриття", – розповів директор НДЦ "РАС" Інституту археології НАН України Олег Осаульчук.

Результати археологічних розкопок
Результати археологічних розкопок
Фото: НАН України

Читайте також: Археологи виявили у Румунії скелети стародавніх людей з урнами на черепах

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше