Благовіщення 2021: цікаві звичаї та забуті традиції

7 квітня православні християни відзначають одне із 12 найважливіших свят - Благовіщення Пресвятої Богородиці.

У 2021 році це свято випадає на середу.

Для християн Блоговіщення - це символ доброї звістки, коли до Діви Марії з’явився архангел Гавриїл і сповістив її про те, що незабаром вона народить Ісуса Христа – Сина Божого, який візьме на себе гріхи всього людства.

У Святому писанні вказано, що Марія дізналася про свою вагітність через 4 місяці після заручин з далеким родичем, вісімдесятирічним Йосипом.

Раніше Марія оголосила, що хоче залишатися дівою і присвятити себе Богу, тому Йосип мав оберігати її дівоцтво.

За переказами, коли архангел Гавриїл повідомив Марії "благу звістку", вона дуже здивувалася і була спантеличена, адже не знала чоловіка. Архангел Гавриїл на це їй відповів: "Дух Святий злине на тебе, і Всевишнього сила обгорне тебе, через те то й Святе, що народиться, буде Син Божий". 

Цікаві традиції на Благовіщення

У цей день православні не виконують ніякої важкої роботи і не працюють на землі. Вважається, що на Благовіщення земля має відпочити і набратися сил для подальшої важкої роботи.

Вважалося також, що 7 квітня птахам не можна вити гнізда. А єдина птаха, яка не послухалася цього, - зозуля — була покарана і тепер не має власного гнізда і мусить підкладати свої яйця в чужі.

У давнину дівчата розчісували волосся та заплітали туго коси увечері перед Благовіщенням,бо завтра вже не можна, щоб не накликати суперечки в сім’ї та руйнування родини. "На Благовіщення тільки ангели можуть переплітати нитки та волосся".

Вдосвіта 7 квітня кожен член родини мав підготувати благовіщенську сіль — клав дрібку солі у спеціально зшитий мішечок, який мав оберігати людину від злих сил.

Після ранкової служби молодь танцювала навколо церкви "кривий танець", а потім поспішали додому, щоб виконати обряд із голубами: птахів підкидали догори зі словами "Лети, лети до Господа та проси для нашої землі Божої благодаті".

В гості у цей день ходити не прийнято. Якщо ж хтось таки приходив незваним, його випроводжали за ворота, примовляючи "Та благослови тебе Господь".

Ряст у лісі
Ряст у лісі
Фото: Shutterstock

Після обіду люди йшли до гаїв чи лісів, щоб топтати ряст. Зараз ця традиція вже майже забута, але подекуди її ще дотримуються.

Треба босоніж пройти по траві і рясту і сказати "Топчу, топчу, ряст, ряст. Дай Боже, діждати і на той рік топтати". А про хворих і немічних казали: "Вже недовго йому залишилося ряст топтати".

Молоді дівчата приносили з гаю квіти пролісків та на ніч вмивались пролісковою водою, "щоб личко не змарніло за тяжкою працею в полі".

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше