Кутю можна готувати тричі: напередодні Різдва, у Святвечір 6 січня – таку кутю називають "багатою", у переддень свята Василя, на Маланки 13 січня – "щедра" кутя, і напередодні Водохреща, 18 січня – у цей день люди святкують другий Святвечір і готують "голодну" кутю.
Не варто забувати, що православні християни відзначають свої свята за юліанським календарем – за старим стилем. Тож фактично 7 січня – це 25 грудня.
В останні роки все більше українців святкують Різдво Христове разом зі всім світом 25 грудня, а в ПЦУ говорять про можливість переносу дати святкування за григоріанським календарем. Тож ввечері 24 грудня також можна відзначати Святвечір.
У різних регіонах України традиційними стали різні рецепти куті. Найчастіше цю Різдвяну страву готують з пшениці або рису. Подекуди за основу беруть перловку, пшоно або навіть булгур.
У Західних регіонах люблять робити кутю густою. А от на Вінниччині, наприклад, кутя рідка.
Секрет приготування української куті в тому, що ви самі можете обирати, які інгредієнти додавати. Єдиним незамінним, здається, є лише тертий мак.
- Читайте також: 5 найкращих пісних рецептів із риби на Святвечір
"Дивогляд" пропонує вам рецепт "класичної" куті з товченої пшениці.
Інгредієнти:
- 400 г товченої пшениці, підготовленої для куті
- 250 г сухого маку
- 150 г волоських горіхів
- 150 г родзинок
- 150 г меду або цукру до смаку
- 2 л узвару або перевареної води
Приготування:
- Пшеницю замочіть на ніч, потім кілька разів промийте від лушпиння. Залийте холодною водою на 2 см вище, ніж зерно, і поставте варитися на 1,5-2 години або у духовку при 200 градусів. Коли вода википає, потрібно доливати гарячу кип’ячену воду. У жодному разі не можна перемішувати пшеницю.
- Відварену пшеницю клали на солому на покутті.
- Мак промийте в холодній воді, а потім запарте його на кілька годин. Процідіть через марлю. Розітріть мак у кавомолці або пропустіть через м'ясорубку. Але найкращий спосіб для розтирання маку – макогоном у макітрі, як це робили наші бабусі. Під час розтирання потроху додавайте цукор і доведіть мак до білого кольору.
Читайте також: 10 Різдвяних колядок, які можна вивчити з дітьми
- Горіхи переберіть, грубо подрібніть і злегка обсмажте на сковороді, у духовці або мікрохвильовці. Це додасть горіхам аромату і смаку. Але будьте обережні, їх легко перепалити.
- Родзинки та, за бажанням, інші сухофрукти замочіть у гарячій воді, а потім промийте і підсушіть.
- Зваріть узвар із сушених яблук, груш чи чорносливу (як ви полюбляєте). Або просто розчиніть цукор чи мед у кип’яченій воді.
- Перед тим, як сідати за святковий стіл, змішайте всі інгредієнти у глибокій мисці. Ви можете самі вирішити, якою вона буде: густою чи рідкою, солодкою чи з кислинкою.
Головне, не забувайте поставити кутю у холодильник, бо вона може швидко зіпсуватися.
Смачної куті та щасливого Різдва!
Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!