Як святкують Різдво у різних країнах світу: особливості та цікаві традиції

У ніч на 25 грудня в усьому світі католики, протестанти і лютерани зустрічають Різдво – день, коли народився Ісус Христос

Хоча про це знають не всі, та православні християни теж відзначають Різдво 25 грудня, але за Юліанським календарем. Тому святкування зміщується на два тижні і припадає на 7 січня.

Католики доволі довго готуються до святкування Різдва. 28 листопада у них починається адвент чотиритижневий піст, який супроводжується радісними приготуваннями. У сім’ях печуть різдвяне печиво, плетуть вінки із ялинових гілок для оздоблення дверей, прикрашають ялинку.

Для дітей роблять адвент-календарі, які останнім часом стали популярними і в Україні: на кожен із днів, які залишилися до Різдва (або до Дня святого Миколая, як роблять у нас), вигадують якесь завдання, наприклад вирізати сніжинку, зліпити сніговика чи допомогти батькам на кухні. За кожне завдання діти отримують невеличку нагороду цукерку чи маленьку іграшку.

Різдво
Різдво
Фото: Shutterstock

Напередодні Різдва, 24 грудня, віряни відзначають Святвечір. Як і у православних християн, із першою зіркою на небі, яку називають Вифлеємською, вся родина має зібратися за столом.

Святкове меню має складатися з 12 пісних страв за кількістю апостолів Христа, а головне місце займає кутя зернова каша з медом і сухофруктами.

Порядок вживання страв чіткий: спочатку кутя, потім вівсяний кисіль, медова вода, рибна страва, журавлиновий кисіль, а потім 7 солодких борошняних страв за кількістю 7 святих таїнств.

Свято
Свято
Фото: Shutterstock

Під час пізньої вечері учасники трапези обмінюються гарними побажаннями і просфорами хлібцями, що символізують плоть Ісуса Христа.

За традицією, на католицьке Різдво не можна залишати жодного родича або знайомого без подарунка. Такий звичай прийшов з біблійних переказів, коли люди приносили подарунки маленькому Ісусові.

У храмах на Різдво відбуваються три богослужіння:

 • перше опівночі, воно символізує єдність Отця і Сина.
 • друге на світанку, під час появи на світ нового життя.
 • третє вдень, символізує народження Ісуса Христа в серцях всіх віруючих.

Святкують Різдво 8 днів з 25 грудня по 1 січня.

На Різдвяному столі головною стравою є фарширована індичка або гуска. Але, звичайно ж, у кожній країні склалися свої особливі традиції святкування і частування.

Різдво
Різдво
Фото: Shutterstock

Різдвяні традиції у різних країнах

 • В Англії перед тим як сісти за стіл, прийнято підірвати "Christmas Cracker" хлопавку, в якій завжди знаходиться жартівливе послання і невеличкий сувенір. Ще одна важлива традиція Різдвяне послання королеви, яке всі британці о третій годині дня дивляться по телевізору.

Вважається, що традиція обмінюватися листівками в свято Різдва зародилася саме в Англії у 1843 році, коли була надрукована перша листівка.

Одним із найстаріших і наймиліших звичаїв вважається поцілунок під омелою. Згідно з традицією, будь-яку дівчину, що затрималася під гілкою або прикрасою з омели, можна було поцілувати.

 • В Австрії у день Різдва молодь перевдягається в фантастичну істоту на ім’я Крампус страховисько з дзвіночками, різками і цапиними рогами. Разом зі святим Миколаєм, який дарує слухняним дітям солодощі та подарунки, Крампус ходить по вулицях і жартома намагається засунути в мішок неслухняних хлопчиків і дівчаток, щоб забрати в свою печеру.

У цей день в будинках не зачиняють двері, очікуючи приходу рідних і друзів.

Різдвяний ярмарок у Франкфурті
Різдвяний ярмарок у Франкфурті
Фото: Shutterstock
 • У Німеччині одним із головних сувенірів, який можна знайти на кожному святковому ярмарку, є Лускунчик, який став тут популярним ще задовго до появи казки Гофмана і балету Чайковського.

На Різдво тут частують один одного штоленом. Про те, як приготувати цей смачний кекс, "Дивогляд" писав раніше.

Подарунки німецьким дітям на Різдво приносить Вайнахтсман Різдвяний Дід. А святий Миколай приходить 6 грудня.

 • В Італії у святвечір подарунки дітям приносить Баббо Натале, а 6 січня ще й відьма Бефана.

Італійці вважають, що якщо на Різдво зустріти поліцейського в червоних шкарпетках, то щастя буде вас супроводжувати весь рік.

 • У Франції перед тим, як лягати спати, діти залишають біля каміна своє взуття, щоб Пер Ноель (аналог святого Миколая) наповнив черевики подарунками.
 • У Хорватії черевики для подарунків від Святого Миколая ставлять на підвіконня. А на Святвечір в небо запускають святкові ліхтарики.
 • Іспанці в Різдвяну ніч одягаються в народні костюми і виходять на вулиці, веселяться, танцюють і співають пісні. Перед самим початком Різдвяної літургії в церкві люди збираються біля центрального входу в храм, беруться за руки і танцюють.
 • Хоч би якою була погода, у Нідерландах на Різдво влаштовують запливи у Північному морі.

Різдвяний ярмарок у Празі
Різдвяний ярмарок у Празі
Фото: Shutterstock
 • У Данії на Різдво готують рисовий пудинг або кашу, щоб задобрити ельфа Ніссе. Якщо ж цього не зробити, ельф образиться і забере всі подарунки.

 • У Норвегії переконані, що напередодні Різдва по небу літають відьми та інші страшні духи, тому норвежці ховають свої мітли і віники, щоб позбавити відьом засобу пересування.

 • Мексиканці на Різдво б'ють тарілки, прощаючись із роком, що минає, влаштовують веселі процесії вулицями і стукають в кожні двері, зображуючи Марію та Йосипа, які шукають прихистку.
 • В Японії християни палять солому, намагаючись відігнати злих духів. Тут подарунки приносить бог Хотейошо.
 • В Австралії Різдво випадає на літній період, тому народ збирається на пляжі, а Санта-Клаус припливає на серфі.
 • В Індії християни прикрашають на Різдво не ялинку, а бананові пальми або мангові дерева.

Читайте також: Легенди чи правда: 9 маловідомих історій про святого Миколая

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше