Легенди чи правда: 9 маловідомих історій про святого Миколая

19 грудня християни святкують День святого Миколая Чудотворця, все мирське життя якого було сповнене любов'ю до ближнього

Навіть смерть не зупинила його добрих справ, а його дива тривають і донині. "Дивогляд" зібрав 9 маловідомих історій, аби з'ясувати хто ж він – святий Миколай.

1. БОЖЕ НЕМОВЛЯ

Побутують легенди, що коли його вперше віднесли до купелі, він став на ноги й сам стояв.

2. ВЕЛИКОДУШНІСТЬ МАЙБУТНЬОГО СВЯТОГО

Батьки виховували свого сина у християнському дусі. Після їхньої смерті він успадкував родинний маєток, проте вирішив віддати його нужденним і бідним. За легендою, молодий Миколай ходив по місту і таємно залишав людям гроші, теплі речі, ліки та інше, але робив це вночі і щоб ніхто не бачив, адже він це робив не для власної слави.

Святий Миколай
Святий Миколай
Фото: Фото із відкритих джерел

3. ЄПИСКОП МИКОЛАЙ

Після смерті єпископа Іоанна християнство почало шукати нову особу на це звання. Архієпископу було видіння, що новим єпископом має стати перший чоловік, який зранку ступить на поріг церкви. Цією людиною виявився Миколай. У свою чергу, він розповів архієпископу, що йому теж наснився дивний сон-видіння: Христос передав йому Святе Євангеліє, а Божа Мати – єпископський омофор. Прокинувшись, він вирішив піти до церкви, щоб зрозуміти зміст сну.

4. ЦІЛЮЩЕ МИРО

У церковних рукописах згадуються випадки, коли тяжко хворі люди після прикладання до мощів одужували буквально в той же день. Мощі у катедральному храмі італійського міста Бар і досі мироточать. 

5. ЛЕГЕНДА ПРО ТРЬОХ СЕСТЕР

У народі розповідають про рятунок від ганьби та блуду трьох сестер, батько яких не мав коштів на посаг і весілля, тому відправив їх продавати себе. Довідавшись про це, Микола, на той час ще не єпископ, скориставшись батьківським спадком, декілька ночей поспіль підкидав у вікно сім'ї коштовності. Саме завдяки цій легенді виникла традиція анонімних подарунків, особливо бідним та дітям.

Фото: foto

6. СУПРОВІД СВЯТОГО

У країнах Західної Європи вважається, що з Миколою-чудотворцем ходив віслюк, який мав сріблясто-сіру шерсть. В Україні ж існує легенда, що Миколая супроводжують ангели й бісенята, які вказують святому, де слухняні діти, а де бешкетники.

7. ПОКРОВИТЕЛЬ МОРІВ

Оскільки Святий Миколай вважається покровителем моряків, існує версія, що він також був мореплавцем або рибалкою, але ймовірніше, що його родина мала певний стосунок до рибальства. Тому дуже часто, коли наближається гроза та починається шторм у морі, моряки кличуть його на допомогу.

8. ЗАХИСНИК БІДНИХ

Святитель Миколай вважається захисником бідних, скривджених та несправедливо засуджених. Шанували святителя і як покровителя шлюбу.

9. Санта-Клаус і Дід Мороз

Всім відомий Санта-Клаус – це не хто інший, як святий Миколай.

Санта-Клаус зі старої реклами
Санта-Клаус зі старої реклами
Фото: Shutterstock

Ім'я Санта-Клаус утворилося внаслідок спрощення нідерландської назви Святого Миколая – Сінтер Клаас. Коли голландці масово мігрували до США, вони привезли з собою й свої традиції. Святий, який дарує дітям подарунки, став там дуже популярним. А сучасний його образ виник після реклами Coca-Cola, у якій з'явився добрий дід у червоному жупані з білою бородою.

У Радянському Союзі вирішили скопіювати популярного дитячого персонажа. Але, щоб стерти будь-які згадки про релігійний підтекст, замість святого Миколая там з'явився Дід Мороз.

З днем святого Миколая пов’язано безліч народних прикмет:

  • Якщо на Миколая сніг лежить – до швидкої відлиги.
  • Якщо на Миколая день теплий видався – чекай суворих морозів.
  • Як на Миколая впаде великий іній – на гарний врожай хліба.
  • Як на Миколая морозний день – на врожай хліба й городини.
  • Як на Миколая піде дощ, то врожай на озимину.
Фото: Facebook

Українські звичаї

Вважається, що якщо у цей день загадати найзаповітніше бажання, звернувшись до святого, воно обов'язково здійсниться. Саме тому діти щороку пишуть бажання Миколаю у своїх листах.

У деяких регіонах України на свято варять кутю та частують гостей медом та пивом.

Також є вірування, що зранку до хати має увійти чоловік, що віщує добро, багатство та добробут.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше