Діти

Більшість дітей в Україні читає книжки тому, що їх змушують – дослідження

Shutterstock

Діти зізнаються, що їм нудно читати, адже є дещо набагато цікавіше - гаджети

Українські дослідники книжкового ринку оприлюднили невтішні дані. Виявляється, більшість дітей читає не тому, що їм це подобається, а з примусу.

57% дітей, віком від 6 до 17 років включно, зізналися, що читають, бо їх змушують батьки або задають завдання у школі. Про це свідчать результати дослідження "Читання в контексті медіаспоживання та життєконструювання", яке презентували під час секторального модулю "Книжкова екосистема у часи змін: дослідження і рішення" в межах форуму "Креативна Україна".

Діти
Діти
Фото: Shutterstock

Так, 40% опитаних дітей сказали, що іноді читають для задоволення, а іноді – з примусу, а 17% читають лише з примусу. Водночас 39% читають лише для задоволення.

Основним бар’єром для читання у школярів будь-якого віку є нудьга. Молодші школярі кажуть про це найбільш щиро і відверто. Серед дітей молодшого віку навіть ті, які декларують любов до читання, кажуть, що читати їм нудно. Вони не заперечують, що існують цікаві книжки, але "ту книжку ще треба знайти".

Основний конкурент книжки – це смартфон, тож із власної волі діти готові взятися за читання, лише якщо смартфон недоступний.

"Читання – це найнудніше у світі, а смартфон – це найкраще у світі", - таке часто можна почути від школярів.

Читайте також: Смішні, героїчні і страшні: топ-10 найцікавіших книжок для дітей

Молодші діти одностайно визнають, що читати треба, щоб "стати розумним" і "дізнатися багато цікавого" (явно з голосу батьків або вчителів), але, порівнюючи смартфон і книжку, діти стверджують, що за обсягом інформації смартфон виграє (адже діти молодшого віку переважно читають короткі історії і казки).

Старші діти, навпаки, підкреслюють, що в книжці історія розповідається більш детально, ніж у мультфільмі або кіно за тим самим сюжетом, проте це може бути як драйвером, так і бар’єром для читання.

Діти
Діти
Фото: Shutterstock

У середньому і старшому віці серед дітей уже виокремлюються "любителі книжок" – діти, які люблять читати усвідомлено, отримують від цього задоволення і знають, де і як шукати книжки, цікаві саме для них. Решта також отримує великий досвід читання, хоч і вимушеного (за програмою). Головне, що відрізняє читання книжки від читання інших джерел, на думку цих дітей, – це робота уяви.

Раніше "Дивогляд" розповідав, що, як і коли читають українці і як на це вплинув карантин.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – канал, де живуть тільки лайтові новини. Релаксуймо разом!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ