Титанік

Причиною катастрофи "Титаніка" могла стати космічна погода – вчені

Shutterstock

Загадка загибелі лайнера не дає спокою дослідникам уже понад 100 років

Катастрофа лайнера "Титанік", на борту якого перебувало понад три тисячі людей, могла статися через вплив геомагнітних явищ. Таку теорію висунула дослідниця історії Титаніка з Університету Каліфорнії у Сан-Франциско Міла Зінкова. Результати свого дослідження вона опублікувала у журналі Королівської метеорологічної спільноти.

Хоча, за офіційною версією, причиною зіткнення корабля з айсбергом стала необережність, є свідчення, що корабель міг збитися з курсу через північне сяйво, яке спостерігалося у ту фатальну ніч 15 квітня 1912 року.

Геомагнітний шторм, проявом якого було північне сяйво, міг вплинути на компас корабля, в результаті чого "Титанік" відхилився від безпечного курсу.

"Потужне північне сяйво вказує на сонячну бурю, яка могла вплинути на компас корабля. Достатньо відхилення всього на півградуса, щоб корабель покинув безпечний курс і опинився в зоні айсбергів", - каже дослідниця.

Однак, за словами ученої, помилки навігації могли допомогти врятувати багатьох людей, адже пароплав "Карпатія", який був за 93 км від місця аварії, отримав неправильні дані щодо розташування "Титаніка", та все ж прибув у правильне місце.

Можливо, саме через геомагнітну бурю не всі кораблі, які були неподалік, отримали сигнал SOS із потопаючого лайнера.

Зінкова нагадує, що один з пасажирів, що вижили - письменник Лоуренс Бізлі - бачив вночі "слабке сяйво в небі попереду по правому борту", однак подумав, що то світанок. А другий офіцер "Карпатії" Джеймс Біссет згадував, що бачив північне сяйво за годину до того, як "Титанік" врізався в айсберг.

У своєму журналі Біссет зазначив, що погода була тиха і безвітряна, море гладке: "Того разу небо було ясним, зірки сяяли дуже яскраво, але місяця видно не було; тільки північне сяйво було видно, наче місячні промені з північного горизонту".

На "Карпатії" врятувалися всі 712 осіб, які пережили крах "Титаніка". 2410 людей загинули. Після порятунку судно взяло курс на Нью-Йорк.

Зв'язок північного сяйва з катастрофою "Титаніка" є лише припущенням, у якого немає 100% доказів.

ПРОКОМЕНТУЙТЕ