15 міфів про грудне вигодовування, у які ви досі вірите

Вже третій десяток років ВООЗ присвячує перший тиждень серпня підтримці грудного вигодовування

Та все ж досі існує багато міфів на цю тему, у яку часом вірять навіть люди, у яких вже є діти.

"Дивогляд 5.UA" публікує найпоширеніші міфи про грудне вигодовування, які зібрав Дитячий фонд ООН ЮНІСЕФ. Перевірте, скільком із них вірили ви.

Міф 1. Годувати грудьми легко/складно

Немовлята народжуються з рефлексом пошуку материнських грудей. Проте багатьом матерям необхідна практична допомога в розміщенні дитини для грудного вигодовування і правильному прикладанні до грудей. Грудне вигодовування потребує часу і досвіду як у матерів, так і у немовлят. Однак після кількох перших днів, якщо адаптація пройде успішно, і мама, і малюк отримуватимуть від процесу лише задоволення.

Міф 2. Зазвичай грудне вигодовування завдає болю, подразнення сосків уникнути неможливо

Багато матерів відчувають дискомфорт у перші кілька днів після пологів, коли вчаться годувати дитину грудьми. Однак за належної підтримки в розміщенні дитини для грудного вигодовування і правильному прикладанні до грудей подразнення сосків можна уникнути. У разі, якщо мати стикається з проблемами з грудним вигодовуванням, такими як подразнення сосків, підтримка консультанта з питань лактації або іншого кваліфікованого фахівця може допомогти їй подолати ці труднощі.

В Україні останнім часом з’являється дедалі більше консультантів із ГВ, які можуть допомогти молодим батькам впоратися зі страхом і першими труднощами. Їх легко можна знайти в інтернеті, а у педіатричних відділеннях в поліклініках зазвичай є інформаційні плакати з контактами таких фахівців.

Грудне вигодовування
Грудне вигодовування
Фото: teddyclub.info

Міф 3. Перед годуванням груддю необхідно вимити соски

В митті сосків перед годуванням грудьми немає необхідності. При народженні немовлята вже добре знайомі з запахами своїх матерів і звуками, які вони видають. Соски виробляють речовину, запах якої відчуває дитина і яка містить "хороші бактерії", що допомагають сформувати в немовлят здорову імунну систему на все життя.

Міф 4. Новонародженого необхідно відокремити від матері, щоб дати їй відпочити

Лікарі, медсестри та акушерки часто заохочують практику встановлення контакту "шкіра до шкіри", також відому як метод кенгуру, відразу після пологів. Встановлення безпосереднього контакту з немовлям, при якому його шкіра стикається з вашою, є дуже важливою практикою, яка допомагає дитині знайти і взяти груди. Відповідні дії протягом години після пологів і їх часте повторення в подальшому допоможе навичці грудного вигодовування. Якщо мати не в змозі зробити це, на допомогу може прийти її партнер або інший член сім'ї.

Міф 5. У період грудного вигодовування необхідно харчуватися тільки простою їжею

Як і всі інші люди, жінки, що годують, повинні дотримуватися збалансованої дієти. В цілому змінювати звичний раціон не потрібно. Харчові переваги матерів впливають на немовлят, починаючи з періоду їх перебування в материнській утробі. Але, якщо мати відчуває, що її дитина реагує на конкретний продукт, який вона їсть, краще проконсультуватися з фахівцем.

Міф 6. Фізичні вправи вплинуть на смак молока

Фізичні вправи корисні, в тому числі для матерів, які годують груддю. Ніщо не вказує на те, що вони впливають на смак молока.

Грудне вигодовування
Грудне вигодовування
Фото: miso.su

Міф 7. Ви не зможете годувати дитину груддю, якщо не почнете робити це відразу

Почати грудне вигодовування легше, якщо ви зробите це в першу годину після пологів, оскільки в цей період рефлекси дитини дуже сильні. Немовлята готові вчитися харчуватися грудним молоком. Якщо ви не приклали дитину до грудей відразу ж після пологів, зробіть це якомога швидше з урахуванням ситуації, що склалася. Але це не означає, що ви не зможете годувати грудьми, якщо не змогли зробити цього одразу. Часті контакти "шкіра до шкіри" і прикладання дитини до грудей допоможуть розпочати грудне вигодовування.

Міф 8. Грудне вигодовування повністю виключає можливість використання молочної суміші

Матері можуть прийняти рішення про використання молочної суміші в певних випадках і при цьому продовжувати грудне вигодовування. Для того щоб вироблення грудного молока не припинилося, продовжуйте якомога частіше пропонувати дитині груди. Матерям може бути корисно поговорити з консультантом з питань лактації або іншим кваліфікованим фахівцем, який допоможе їм скласти найбільш прийнятний план продовження грудного вигодовування.

Міф 9. Багато матерів не в змозі виробляти достатню кількість молока

Майже в усіх матерів виробляється необхідна кількість молока для їхніх немовлят. Насправді, випадки, коли молоко не виробляється або його виробляється недостатньо, дуже рідкісні. Вироблення грудного молока визначається правильністю прикладання дитини до грудей, частотою грудного вигодовування і тим, наскільки добре дитина висмоктує молоко при кожному годуванні. Грудне вигодовування не є справою тільки жінки, і матерям необхідна підтримка, така як постійні консультації з питань лактації з боку медичних працівників, допомога вдома і підтримку здорового способу життя за рахунок повноцінного харчування і вживання належної кількості рідини.

Міф 10. Не можна годувати дитину груддю, якщо ви захворіли

Все залежить від виду захворювання, але зазвичай матері можуть продовжувати грудне вигодовування в період хвороби. Ви повинні переконатися в правильності лікування, а також відпочивати, добре харчуватися і вживати достатню кількість рідини. У багатьох випадках антитіла, що виробляються вашим організмом для боротьби з хворобою, передаються дитині, створюючи її власну систему захисту. Якщо ви приймаєте якісь медичні препарати, можна перевірити їх сумісність із ГВ за допомогою сервісу e-lactancia.org.

Міф 11. У період грудного вигодовування не можна приймати ніяких ліків

Важливо повідомити свого лікаря, що ви годуєте дитину грудьми, і читати інструкції до будь-яких лікарських препаратів, які ви купуєте без рецепта. Може виникнути необхідність у прийманні ліків у певний час або в певному дозуванні чи в заміні препарату. При цьому слід повідомити лікаря дитини про всі ліки, які ви приймаєте. Ну і, звичайно ж, можна перевірити діючу речовину ліків за допомогою сайту, вказаного вище.

Грудне вигодовування
Грудне вигодовування
Фото: lansinoh.ua

Міф 12. Діти, що були на грудному вигодовуванні, занадто прив'язані до матері

Всі діти різні. Одні занадто прив'язані до матері, а інші – ні, і це не залежить від того, як їх годують. Грудне вигодовування не тільки забезпечує краще харчування для немовлят, а й має велике значення для їхнього мозку, що розвивається. Дітей, які перебувають на грудному вигодовуванні, подовгу тримають на руках, в зв'язку з чим був зроблений висновок про те, що грудне вигодовування зміцнює зв'язок з матір'ю.

Міф 13. Дитину важко відлучити від грудей, якщо ви годуєте її груддю більше року

Дані про те, що грудне вигодовування складніше припинити після першого року життя дитини, відсутні, проте є свідчення того, що його продовження до досягнення дитиною дворічного віку корисно як для матерів, так і для дітей. Всі матері і немовлята різні і повинні разом визначати бажану тривалість грудного вигодовування.

Загалом, ВООЗ, ЮНІСЕФ та інші міжнародні організації рекомендують винятково грудне вигодовування протягом перших шести місяців (так, навіть без допоювання водичкою, її достатньо у складі молока) та бажано до двох років дитини.

Міф 14. У разі повернення на роботу доведеться відлучити дитину від грудей

Багато матерів продовжують грудне вигодовування після повернення на роботу. Перш за все слід вивчити політику, що проводиться у вас на роботі. За наявності у вас права на час і місце для грудного вигодовування в години роботи ви можете сходити / з'їздити додому і погодувати дитину грудьми, попросити члена родини або друга принести / привезти дитину до вас або зцідити молоко і віднести / відвезти його додому. Зціджене молоко також можна зберігати у спеціальних маленьких термобоксах та використати його наступного дня, коли мама на роботі. Навіть якщо ви приймете рішення давати дитині замінник грудного молока під час окремих годувань, продовження грудного вигодовування у всіх випадках, коли ви поруч з дитиною, зіграє дуже корисну роль.

Міф 15. Якщо дитина набирає мало ваги — у мами погане молоко

Склад і жирність маминого молока ідеально підходить дитині і змінюється разом із ростом малюка. Якщо ви здорові і повноцінно харчуєтеся, ваше молоко не може бути неякісним. Багато педіатрів досі використовують застарілі таблиці норм ваги у маленьких дітей, які розраховуються за середніми даними, враховуючи і "грудних" немовлят і "штучників" (останні набирають зазвичай відчутно більше). Всесвітня організація охорони здоров'я кілька років тому встановила нові норми збільшення ваги немовлят, які помітно знижені порівняно з тими нормами, за якими "важили" нас в дитинстві.

Якщо ж дитина справді набирає мало ваги, це може свідчити про помилки в організації грудного вигодовування, одна з них – неправильне прикладання до грудей або проблеми зі здоров'ям. В обох випадках консультація педіатра піде на користь. У першому випадку –краще консультація фахівця з грудного вигодовування.

Коли ви приймаєте рішення щодо грудного вигодовування, варто пам’ятати, що воно захищає вашу дитину від вушних інфекцій, діареї, пневмонії та інших дитячих хвороб. Окрім того, тривале ГВ значно знижує ризик для матері захворіти на діабет, рак молочної залози і яєчників, серцево-судинні захворювання та післяпологову депресію.

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

Читайте більше