Свято Сонця і кохання: старовинні традиції Івана Купала

"Ой, на Івана та й на Купала там дівчинонька квіти збирала"

Увечері 24 червня в усіх куточках України твориться магія – починається святкування древнього свята Івана Купала. Ще сотні років тому в ніч на Івана наші предки плели вінки із квітів, стрибали через вогнище і ходили до лісу шукати містичний цвіт папороті. Про це розповідає "Дивогляд".

Традиції та прикмети святкування досі зберігаються і шануються в Україні.

Свято Купала (Купайла) бере свій початок ще з язичницьких часів. Воно символізує зв'язок людини з природою і перехід до літнього циклу. Якщо до цього часу сонце було у фазі весняного бога Ярила, то після свята переходило у фазу Купала.

Як святкують

"Хлопець Купайло – уособлення літньої спеки – бере шлюб із дівчиною Мореною, яка символізує осінню прохолоду. Це традиційні персонажі свята. Як і вогняне колесо Сонця, що скочується в холодну воду", – так образно пращури передбачали зміну сезонів.

А допоки літо в розпалі, за повір'ями пращурів, саме час шукати пару, адже Купала – це свято кохання. Дівчата плетуть вінки і кидають їх на воду, щоб хлопці за ними пливли. Кажуть, в яку сторону вінок попливе – там твоя доля.

Івана Купала
Івана Купала
Фото: Depositphotos

Потім молодь водить хороводи навколо багаття та співає пісні. А кульмінація свята – у парі перестрибнути вогнище, не розриваючи рук. Вважається, що купальське багаття очищає. Якщо в цю ніч перестрибнути через вогнище, то душа очиститься, і таким чином людина стане здоровішою, позбудеться всіх негараздів, негативу та хвороб.

Дівчата ворожать на своїх "суджених", ворожіння на Івана Купала здавна вважаються правдивими та доленосними.

Читайте також: Ворожіння й обряди на любов: 5 цікавих древніх традицій на Трійцю

Вночі на Івана Купала шукають папороть – магічну квітку. Вважається, що хто знайде папороть і побачить її вогняно-червоний цвіт, то та людина стане багатшою матеріально, духовно і буде набагато щасливішою. За легендою, папороть квітне лише декілька секунд. Молоді хлопці та дівчата, а також діти вирушали до лісу, щоб пошукати свого щастя.

Івана Купала
Івана Купала
Фото: Depositphotos

Чого не можна робити на Івана Купала

На Івана Купала не можна сваритися з близькими, бажати іншому зла чи заздрити. Святкова ніч містична і стосується продовження роду, тому все набуває особливого значення.

Також не можна вночі перебувати у водоймах, тому що вночі прокидаються нечисті сили: водяний чи русалка можуть затягти вас у воду. Бажано вдень купатися, а не ввечері.

Раніше свято називалося просто Купайла, а вже пізніше додалося Івана на честь Івана Хрестителя. Коли князь Володимир хрестив Русь у 988 році, народ почав переходити у християнство. І, звичайно, багато язичницьких свят, як Івана Купала та Масляна, перейшли у християнські обряди. Вони мають дуже велику історію і від них відмовитися було неможливо, тому що народ сотні років їх святкував.

Івана Купала
Івана Купала
Фото: Depositphotos

Івана Купала – це одне з важливих свят у єднанні з природою. Воно популярне не лише в Україні, а й у Східній Європі. У Білорусі його називають Купалле або Свято Сонця і кохання, у Польщі – Соботки, у Литві – Саулес, День Сонця, у Латвії – День Яніса та Ліго, у Болгарії – Еньовдень.

Святкується Купайла з року в рік і має велику популярність. Івана Купала історично українське свято, бо бере початок із земель Київської Русі. Україна вважається основоположницею цього свята, тому центром східнослов'янської цивілізації є місто Київ.

Читайте також: Івана Купала та інші старовинні свята доводять, що Україні більш як тисяча років – експерт

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – канал, де живуть тільки лайтові новини. Релаксуймо разом!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

Читайте більше