концерт
концерт 5.ua

Від Бетховена – до сучасності: вечори класичної музики у Національній філармонії України

Читайте по-русски
Подаруйте собі вечір насолоди вишуканою класикою

"Шуман, Чайковський, Польова"

4 лютого в Національній філармонії України відбудеться концерт за участю Національного заслуженого академічного симфонічного оркестру України під орудою Володимира Сіренка. Солістом виступить віолончеліст Сергій Вакуленко.

Звучатиме музика класиків ХІХ ст. – Роберта Шумана, Петра Чайковського, а також сучасної української композиторки Вікторії Польової.

Зокрема, "Варіації на тему рококо для віолончелі з оркестром" стали репертуарними для багатьох видатних виконавців, а також обов'язковими для виконання на Міжнародному конкурсі ім. Петра Чайковського. Цього вечора їх виконає Сергій Вакуленко, який так сказав про них: "Захоплюючі! Адже, поєднання простоти мелодики із цілісною довершеністю творчого задуму "Варіацій", дивовижною віртуозністю та задушевним ліризмом – воістину захоплюють!"

Подаруйте собі вечір насолоди вишуканою класикою.

"Піаніст Даніель Лебхардт виступить у Києві"

5 лютого у Національній філармонії України в рамках абонементу "Мистецтво фортепіанної гри" вперше із сольним концертом виступить молодий, але відомий угорський піаніст Даніель Лебхардт. Він виконає твори класиків – німців Йоганна Себастьяна Баха, Людвіга ван Бетховена та угорців Ференца Ліста та Бели Бартока.

Зокрема, звучатиме цикл "На вільному просторі" Бели Бартока. Відомо, що у 1920-ті роки композитор, піаніст, музикознавець-фольклорист Бела Барток як представник нової угорської школи був однією із центральних постатей музичного життя Європи. Саме ці роки були фортепіанними в його житті. Адже, "Імпровізації на угорські селянські пісні", два фортепіанні концерти, соната, "Дев'ять маленьких п'єс" і цикл на "Вільному просторі" створено Бартоком у цей період.

Водночас, окрім написання музики, Барток посилено займався науковою роботою в сфері фольклористики, поєднуючи з виконавською та педагогічною діяльностями. Бела Барток був одним з найбільш глибоких і впливових новаторів XX ст., якому вдалося створити власний унікальний стиль.

"Ольга Чубарева та оперні хіти"

8 лютого в Національній філармонії України виступить відома українська співачка Ольга Чубарева у супроводі симфонічного оркестру Вінницької обласної філармонії під орудою диригента Георгія Куркова. Зокрема, звучатимуть популярні фрагменти із опер італійських та французьких композиторів.

Народна артистка України Ольга Чубарева – лауреатка багатьох міжнародних і національних конкурсів, зокрема, володарка спеціального призу від Ірини Архипової на Міжнародному конкурсі вокалістів ім. М. Глінки у м. Самара та Міжнародної літературно-мистецької премії імені Г. Сковороди; стипендіатка Вагнерівського фестивалю у Байройті 1998 року; професор кафедри постановки голосу Інституту мистецтв Національного педагогічного університету ім. М. Драгоманова.

"Шопен"

9 лютого відома українська піаністка Інеса Порошина, солістка Національної філармонії України, подарує вечір музики Фридерика Шопена. Цьогоріч світ святкує 210 років від дня народження композитора.

Інеса Порошина виконувала твори Фридерика Шопена на багатьох концертних майданчиках, зокрема, на батьківщині композитора у Желязовій Волі (Польща), у місті Вальдемосса на Майорці (Іспанія), де проходить відомий фестиваль на честь композитора. Гастролювала у Польщі, Вірменії, Італії, Бельгії, Нідерландах та інших країнах. Інеса Порошина має концертну діяльність і в Україні.

"Боккеріні, Моцарт, Чайковський"

11 лютого в Національній філармонії України разом із легендарним Київським камерним оркестром під орудою Богдана Пущака виступить скрипаль Олег Дудниченко.

Звучатимуть твори класиків – Луїджі Боккеріні, Вольфганга Амадея Моцарта та Петра Чайковського.

Сучасником Вольфганга Амадея Моцарта був італійський віолончеліст і композитор Луїджі Боккеріні, музику якого нині нечасто можна почути. Боккеріні – один із перших писав у жанрі струнного квінтету. Але саме його квінтети отримали першість серед європейських композиторів. Від 1769 до 1785 року Боккеріні жив у Мадриді, де служив при дворі брата іспанського короля – інфанта Дона Луї. Його квінтет "Нічна музика вулиць Мадрида" – саме про ці моменти в житті композитора.

Майже через століття, 1880 року, Чайковський написав "Серенаду для струнного оркестру". У цьому творі "моцартівське" проявляється у відчутті форми, легкості та прозорості фактури. "Серенаду" композитор присвятив німецькому віолончелісту, диригенту, композитору та педагогу Карлу Альбрехту, з яким познайомився у Москві. Цей твір Чайковського став не менш популярним, ніж серенада Моцарта.

"Йожеф Ермінь виступить у Києві"

13 лютого у Національній філармонії України український піаніст Йожеф Ермінь виконає сольну партію у двох концертах для фортепіано та струнних. Так, у супроводі Національного камерного ансамблю "Київські солісти" (диригент – Ігор Пучков) звучатимуть твори Альфреда Шнітке та Ігоря Щербакова.

Зокрема, класик ХХ ст. Альфред Шнітке вважав себе послідовником Моцарта. Об'єднує обох митців насамперед універсальність жанрової палітри, синтез традиційного і нового, гостре відчуття трагічності і суєтності земного буття, що власне й можна почути в їхній музиці.

Також цього вечора звучатиме, наприклад, і стилізований під барокову сюїту твір "Із часів Гольберга" класика ХІХ ст., норвежця Едварда Гріга. Цікавим є факт створення цього твору. Так, 1884 р. Скандинавські країни святкували 200-річчя Гольберга. Гріг також створив кантату та сюїту. Від початку сюїта була у версії для фортепіано, яку композитор виконав особисто під час урочистих подій. Через рік він написав й оркестровий варіант, але лише для струнних. Едвард Гріг не копіював стиль XVIІ-XVІІI ст. Він взяв модель старовинної сюїти, але трактував її вільно.

"Танго закоханих"

14 лютого, у день Святого Валентина, Київський квартет саксофоністів представляє програму "Танго закоханих".

У виконанні блискучих музикантів за участю талановитих солістів, таких як В'ячеслав Самофалов (баян), Сергій Хмельов (ударні), Олег Мороз (кларнет), Віолетта Таран (фортепіано), Марія Віхляєва (фортепіано), прозвучать безсмертні хіти Астора П'яццолли.

Існує чимало легенд про Святого Валентина, якого вважають покровителем усіх закоханих. Одна з них про те, що єпископ таємно вінчав солдат з їхніми коханими жінками під час введення імператором Клавдієм II заборони на одруження військових. За цю свою діяльність єпископ був неодноразово ув'язнений, а відтак – страчений.

Інша легенда оповідає про те, що одного разу, прогулюючись, Святий Валентин побачив двох молодих людей, які сварилися. Єпископ підійшов до них та подарував троянду, попросивши, щоб вони вдвох потримали її: торкнувшись квітки, молоді люди відразу помирилися.

"Симфонічний вимір: "Бетховен-250!"

15 лютого у Національній філармонії України відбудеться перший концерт абонементу "Симфонічний вимір", який традиційно складається із шести вечорів.

"Симфонічний вимір" існує вже понад 20 років, є авторським проєктом головного диригента філармонійного оркестру Миколи Дядюри. Цьогоріч проєкт присвячено 250-річчю від дня народження німецького композитора Людвіга ван Бетховена, а тому має назву "Бетховен-250!".

Цього вечора французький піаніст Франсуа Дюмон виконає Перший фортепіанний концерт Людвіга ван Бетховена. Програму доповнить "Героїчна" симфонія цього віденського класика, створена Бетховеном разом із цим концертом, у перші роки ХІХ ст.

концерт
концерт5.ua

"Реквієм миру" Ларрі Нікеля

20 лютого у Національній філармонії України звучатиме "Реквієм миру" сучасного канадського композитора Ларрі Нікеля у виконанні Київського симфонічного оркестру та хору під орудою Вікторії Кончаковської.

"Реквієм миру" створено для хору, солістів і камерного оркестру, складається із 16 частин (псалмів, літургійних текстів і поезій), де тексти 13-ма різними мовами, включаючи арабську, іврит, перську (фарсі), голландську, німецьку, французьку, грецьку, латинську, китайську, російську, шведську, японську та англійську.

Цей "Реквієм миру" вшановує постраждалих мирних жителів світу, які потрапили під перехресний вогонь армій ворогуючих країн. Це – міжнародний заклик до прощення та примирення. Вшануймо пам'ять Героїв Небесної сотні разом із музикою!

концерт
концерт5.ua

"Брамс і Берліоз"

21 лютого у Національній філармонії України у рамках абонементу "Музика для струнних" виступить скрипаль Дмитро Удовиченко у супроводі філармонійного оркестру під орудою Ігоря Палкіна.

Звучатимуть твори класиків ХІХ ст. – француза Гектора Берліоза та німця Йоганнеса Брамса.

Зокрема, єдиний скрипковий концерт Йоганнеса Брамса написано 1878 р. Концерт присвячено відомому скрипалю Йозефу Іоахіму. Це один із найбільш віртуозних творів скрипкового репертуару. Ганс фон Бюлов, порівнюючи цей концерт Брамса із популярним скрипковим концертом Бруха, жартував, що концерт Бруха написано "для скрипки", а концерт Брамса – "проти скрипки".

Партію соло у київському концерті виконає молодий скрипаль-віртуоз Дмитро Удовиченко, якому лише 21 рік.

"Фантастичну симфонію" Гектор Берліоз написав у 26 років. Цей твір став першим зрілим твором і найбільш популярним із його творчої спадщини. Відомо, що в основі твору – автобіографічна історія із життя Берліоза. А саме – історія кохання до актриси Генрієтти Смітсон, із якою він познайомився у травні 1830.

"Моцарт і Шуберт"

22 лютого у Національній філармонії України разом із Київським камерним концертом Наталія Пономарчук виступить за диригентським пультом, а сольну партію скрипки виконає Дмитро Ткаченко. Цього разу у програмі концерту прозвучать твори класиків – Вольфганга Амадея Моцарта та Франца Шуберта.

Шуберт і Моцарт не були знайомі особисто. Але до 1816 р., коли й створено Рондо для скрипки та струнних, Шуберт вчився основам композиції та контрапункту в старшого сучасника – Антоніо Сальєрі. А ще у власній творчості Шуберт значно продовжив традиції віденських класиків. Зокрема, це відчутно й в Струнному квінтеті, який Шуберт написав 1828 року.

"Відображення. Лятошинський і його час"

26 лютого піаніст Євген Громов представить твори 1920-х років українського композитора Бориса Лятошинського. Також звучатиме музика його сучасників – австрійців Арнольда Шьонберґа та Альбана Берґа, поляка Кароля Шимановського, росіянина Олександра Скрябіна та угорця Бели Бартока. Твори цих композиторів відображають музичний контекст творчості українського класика 1920-х років.

Піаніст Євген Громов: "Фортепіанний доробок Бориса Лятошинського 1920-х років – унікальне явище українського модернізму тих років. Як і його старші сучасники – видатні європейські модерністи, Лятошинський у власній творчості має також пізньоромантичні витоки, безпосередньо пов'язані з іменами Ваґнера, Ліста, Чайковського, Малера. Відчувши на собі й помітний вплив пізнього Скрябіна, а ще – естетики австрійського експресіонізму та композиційних принципів нововіденської школи (перш за все Шьонберґа і Берґа), Лятошинський саме у 1920-ті роки використовує найбільш радикальні технології у компонуванні, які можна чути й, зокрема, в угорця Бартока та поляка Шимановського".

Нагадаємо, що цьогоріч музична спільнота відзначає 125-річчя від дня народження Бориса Лятошинського. Цей концерт – дарунок Маестро та всім поціновувачам вишуканої класики.

"Сібеліус і Нільсен"

28 лютого у Національній філармонії України у рамках проєкту "Соколов+" за участю скрипаля Валерія Соколова та флейтиста Матвія Дьоміна у супроводі філармонійного оркестру під орудою Віталія Протасова звучатиме музика фіна Яна Сібеліуса та данця Карла Нільсена. Цьогоріч цим композиторам було би 155.

Відомо, що Сібеліус мріяв бути скрипалем-віртуозом, але не судилося. Цікава історія вийшла із першими роками сценічного життя його Скрипкового концерту й присвятами цього твору, який має дві редакції. Цього разу легендарний твір звучатиме у виконанні українського скрипаля Валерія Соколова.

Композитором, диригентом і оркестровим скрипалем був сучасник Яна Сібеліуса – Карл Нільсен. Як і Сібелус, Нільсен є основоположником композиторської школи, але данської. Окрім найбільш відомих 4 та 6 симфоній, флейтовий концерт, Нільсена, створений 1926 року, є досить популярним і нині в репертуарі флейтистів. Цього разу його виконає Матвій Дьомін.

"Circle 3 Trio у Києві"

29 лютого у Національній філармонії України почнеться Європейський Тур неперевершеного американського тріо Девіда Фрізена. Разом із ними у супроводі Національного духового оркестру України під керуванням Олексія Вікулова виступлять і відомі українські музиканти – перкусіоністи Олексій Фантаєв та Євген Добровольський.

Подаруйте собі дивовижні емоції разом із музикою Девіда Фрізена!

концерт
концерт5.ua
Попередній матеріал
"Ситуація гірша, ніж в Росії і Білорусі": держава не відшкодовує металургійним підприємствам ПДВ – пояснення експерта
Наступний матеріал
Порошенко подав 14 позовів про відшкодування моральної шкоди
Loading...