відкриті джерела

Заробітчан у Росії нерідко використовують як наркокур'єрів – Українська Гельсінська спілка

  Майже 300 українських громадян опинилися за ґратами в РФ, після того як їх надурили вербувальники

  Українська Гельсінська спілка з прав людини наразі працює над вирішенням проблем українців, які поїхали на заробітки до Росії та потрапили там до в'язниці. Як розповів юрист Центру стратегічних справ Української Гельсінської спілки Євген Чекарев, заробітчан заманювали за кордон обіцянками високої зарплатні, а потім змушували перевозити наркотики, передає 112.ua.

  "Людям пропонували працевлаштуватися на посаду кур'єра. Тим, хто погодився працювати, давали гроші, щоб вони могли поїхати до Москви, а там їм давали завдання зняти квартиру в російському місті – це міг бути Краснодар, Смоленськ, Архангельськ, міста Сибіру. Після цього люди починали отримувати завдання доправити товар до якоїсь точки. Через деякий час люди розуміли, що насправді перевозять наркотики (курильні суміші). Вони телефонували роботодавцю і говорили, що відмовляються їх розповсюджувати. Ці суміші заборонено як на території України, так і в РФ. Після дзвінка протягом доби людей знаходила поліція, виявляли в них наркотики і закривали їх у СІЗО. У РФ передбачено покарання за таку діяльність, від 4 до 20 років позбавлення волі. Російські судді не беруть до уваги їхні аргументи про те, що їх завербували і вони практично стали жертвами торгівлі людьми", – розповів Чекарев.

  Він уточнив, що зараз відомо про 273 потерпілих через таку схему: "Це ті, хто звернувся за допомогою до Гельсінської спілки з прав людини. Але, за непідтвердженими даними, таких людей не менше як 2 тисячі".

  За словами адвоката, щодо чотирьох вербувальників, які перебували в Україні, вже було порушено кримінальне провадження. Слідчі дії вже завершилися і матеріали скеровані до Солом'янського райсуду. Ще одну кримінальну справу розслідує Нацполіція.

  Юрист наголосив, – якщо цих вербувальників притягнуть до відповідальності в Україні, це може полегшити доведення в російських судах того факту, що заробітчани просто стали жертвами торгівлі людьми.

  "І РФ, і Україна ратифікували Європейську конвенцію 1983 року про передачу засуджених. Тобто Росія та Україна можуть обмінюватися засудженими. Для цього вони можуть звертатися до Мін'юсту Росії або України. Нам відомо про 75 осіб, які звернулися з клопотанням про переведення з російських місць позбавлення волі до українських. Нині нам відомо про 32 особи, яких перевели, і про 15 осіб, яким російські суди відмовили в цьому. Доля решти на цю хвилину вирішується", – зазначив Чекарев.

  Втім, є серйозна проблема: "За процедурою, після клопотання особи про переведення суд України визнає вирок російського суду. Український суд зобов'язаний кваліфікувати скоєний злочин за Кримінальним кодексом України та призначити покарання згідно із законодавством. Потім рішення скеровують у Росію, після чого російський суд визнає або не визнає рішення суду України. Але межі строків покарання в Україні та Росії відрізняються. Тому мають місце випадки, коли суд України ухвалює покарання більш м'яке, ніж це зробив російський суд".

  "Наприклад, у Росії дали 15 років, а в Україні – 12 років. І в таких випадках російські суди відмовляють у передачі, посилаючись на те, що нібито строк відбуття покарання було зменшено несправедливо. Дуже важливо, щоб українські суди враховували цей момент", – резюмував Чекарев.

  Попередній матеріал
  Трагедія в Керчі: у лікарнях досі перебувають 25 потерпілих
  Наступний матеріал
  У Києві знову запрацював "сухий закон" у нічний час
  Теги: