Про особливість свого п'ятирічного сина Тіми Ольга Ладна дізналася не одразу. У три роки хлопчик став відлюдькуватим, припинив розмовляти та реагувати на своє ім'я. Батьки Тіми звернулися до лікарів. Але у поліклініці діагноз встановили не одразу.
Ольга Ладна, мама: «Мне говорили, что это мальчик у меня такой самостоятельный. У него такой характер. Он хочет самостоятельности. Он такой самодостаточный».
Після численних походів до лікарень, у хлопчика виявили аутизм – вроджене психічне захворювання. Пацієнти з таким діагнозом не здатні нормально взаємодіяти із зовнішнім світом, тож потребують особливого піклування. Але якого саме – люди у білих халатах пані Ользі не розказали. Тож, розповідає жінка, спілкуватися із своїм сином вчилася самотужки.
Ольга Ладна, мама: «Они не всю речь понимают. Для них нужны краткие команды. Их внимание нужно привлекать через какие-то определенные их интересы. Они очень замкнутые, но они могут выйти и начать общаться с людьми и это приносит пользу, удовлетворение их нужд. Они могут сказать, что они хотят кушать, хотят пить, чо они что-то хотят».
Фахівці кажуть: в Україні лікарі не мають інструментарію для діагностики хвороби на початковому етапі. Такі діти з раннього віку потребують допомоги логопедів та психологів, а також навчання у спеціалізованих закладах, у яких спеціалісти могли б коригувати їхню поведінку. Адже зробити це можливо лише до досягнення дитиною вісімнадцяти років. Однак в Україні таких закладів немає.
Інна Сергієнко, консул «Аутизм Європа»: «Школы принимают и, вроде бы как, они учатся в школе, но в 98-ми процентах случаев они находятся на индивидуальном образовании дома. Они просто к школе приписаны. Это не может считаться инклюзией и не может решить проблемы этого ребенка».
Щороку кількість хворих на аутизм у світі збільшується. Ще кілька років тому на п'ятсот дітей тільки одна була хвора на аутизм, нині одному з вісімдесяти восьми ставлять такий діагноз. В Україні ж програми підтримки аутистів – немає.
Інна Сергієнко, консул «Аутизм Європа»:«Этому в нашей стране не учат нигде и никто. Все что люди получают, они получают из конференций, семинаров. Но это недостаточно для системной работы».
Відсьогодні українські родини, які зіткнулися з такою проблемою, матимуть практичний посібник. У ньому міститься інформація, як на ранньому етапі виявити хворобу та поради з виховання особливих діток. Батьки аутистів певні: обізнаність – це вже перемога над недугою, бодай і невелика.
Анна Грішина, Максим Петраков, 5 канал.