Щороку 12 грудня українці святкують День Сухопутних військ. Встановлене свято покликане вшанувати внесок українських військових у забезпечення обороноздатності країни.
Сухопутні війська є основою бойової могутності держави. Їхня роль надзвичайно важлива в умовах російсько-української війни. Адже вони забезпечують захист територіальної цілісності України, протидію ворожим наступальним операціям і займаються визволенням окупованих територій.
День сухопутних військ є нагодою вшанувати тисячі українських військовослужбовців, які служать у надзвичайно складних умовах, та тих, хто віддав найцінніше – своє життя – у боротьбі за Україну. Це також можливість нагадати суспільству про важливість підтримки армії, яка є гарантом миру та безпеки.
Історія творення Сухопутних військ
Це державне свято, яке було встановлено в Україні "…ураховуючи заслуги Сухопутних військ України як найчисленнішого виду Збройних сил України у забезпеченні обороноздатності держави…" Зокрема, згідно з указом президента України "Про День Сухопутних військ України" від 18 жовтня 1997 року.
Сухопутні війська України мають глибокі історичні корені, адже традиції захисту рідної землі формувалися серед українців впродовж сотень років. Традиційно їхня історія сягає ще часів Київської Русі та запорозького козацтва.
Сучасні Сухопутні війська беруть початок від армії Української Народної Республіки та Української Галицької Армії, які діяли в роки визвольних змагань у 1917–1922 роках. Теперішні Сухопутні війська ЗСУ стали спадкоємцями їх бойових традицій та військових назв.
Після розпаду СРСР Україна мала одну з найсильніших армій у світі, чисельність якої налічувала 780 тис. осіб, 6,5 тис. танків, 7 тис. бойових броньованих машин, 7,2 тис. артилерійських систем, 900 гвинтокрилів і 2,5 тис. одиниць тактичної ядерної зброї. У момент утворення збройних сил в Україні діяли три військові округи: Київський, Одеський і Прикарпатський. Однак уже станом на початок 2013 року армія становила 57 тис. осіб особового складу, 686 танків, 72 бойових вертольоти, 2065 бойових броньованих машин, 716 артилерійських систем (гармат, мінометів і реактивних систем залпового вогню) калібру 100-мм і більше.
На теперішній час Сухопутні війська Збройних сил України організаційно складаються з Командування Сухопутних військ Збройних сил України, оперативних командувань "Південь", "Північ", "Захід", "Схід" та частин безпосереднього підпорядкування Командуванню Сухопутних військ Збройних сил України. До складу Сухопутних військ Збройних сил України також входять військово-навчальні заклади.
Найбільший рід військ у ЗСУ
Наразі сухопутні війська є найбільшим і найрізноманітнішим видом Збройних сил України. Вони включають такі роди військ:
- Механізовані та мотопіхотні війська. Основу сухопутних військ становлять механізовані підрозділи, здатні діяти у різних умовах і на різних ландшафтах.
- Танкові війська. Вони забезпечують прорив оборони противника, підтримку механізованих військ і захист від ворожих бронетанкових сил.
- Ракетні війська та артилерія. Їхнє завдання – вогневе ураження противника, підтримка наступу та оборони.
- Війська протиповітряної оборони сухопутних військ. Ці підрозділи захищають війська від повітряного нападу.
- Сили спеціальних операцій. Вони виконують розвідувально-диверсійні, антитерористичні та інші спеціальні завдання.
- Інженерні війська та війська зв'язку. Забезпечують підтримку дій основних сил.
Оборона держави
Із 2014 року під час антитерористичної операції та операції Об'єднаних сил військовослужбовці Сухопутних військ Збройних сил України мужньо захищали нашу країну. Від початку широкомасштабного нападу російської федерації 24 лютого 2022 року разом з іншими видами й родами військ ЗС України воїни Сухопутних військ зупинили підступний і зухвалий напад ворога і змусили загарбників тікати з української землі, беручи участь у звільненні від російських окупантів північних регіонів країни, Харківщини та Херсонщини.
Нині бійці Сухопутних військ продовжують виконувати бойові завдання, зупиняючи загарбників і визволяючи від російських окупантів нові території та населені пункти на сході та півдні України. Подібно до своїх славетних попередників, сучасні українські військові роблять свій неоціненний внесок у збереження українського народу та держави Україна.
Внесок військовослужбовців Сухопутних військ ЗСУ в оборону України у здобуття перемоги гідно вшановано на найвищому рівні — тисячі воїнів відзначені високими державними нагородами. І, що найголовніше, всі українські воїни мають глибоку заслужену повагу всього українського народу.
Сухопутні війська ЗСУ – сталева міць сучасної української армії. Саме вони відіграють вирішальну роль у здобутті перемоги над російськими окупантами, надзвичайними зусиллями виборюючи кожен населений пункт, кожну вулицю, кожен метр української землі. Тримати оборону і розвивати наступ там, де не витримала б жодна інша армія світу.
Успішна оборона столиці та відбиття наступу ворога на півночі України, що завершилося відступом російських військ з Київської, Чернігівської та Сумської областей у квітні 2022 року, визначні наступальні операції на півдні та сході з подальшим звільненням значних територій, включаючи місто Херсон у листопаді 2022 року, участь у боях на сході України, де Сухопутні війська й надалі відзначаються своєю витримкою та організованістю в умовах інтенсивних бойових дій – це далеко не повний перелік здобутків воїнів Сухопутних військ у війні, що триває.
Миротворчі місії
Із 1994 року Україна приєдналась до Програми "Партнерство заради миру", одним з найважливіших напрямів якої є участь підрозділів Збройних сил України в операціях з підтримання миру.
Спектр завдань, які виконують миротворчі підрозділи, є доволі широким:
- чергування на постах спостереження, патрулювання у зоні відповідальності, охорона церков, супроводження конвоїв;
- повітряні перевезення персоналу місії, високоповажних осіб та вантажів, патрулювання та спостереження, супроводження переміщення військ, пошуково-рятувальні операції та медична евакуація (56 овз);
- супровід конвоїв з гуманітарним вантажем, паливом, матеріально-технічними засобами, надання гуманітарної допомоги місцевому населенню (усі підрозділи).
Активну позицію України та її Збройних сил у миротворчій діяльності показує офіційна статистика ООН, за якою Україна в 2009 році увійшла в першу десятку країн-контрибуторів ООН. Оцінка діяльності наших миротворців є найвищою, багато з них відзначені державними нагородами України, іноземних держав, ООН та НАТО.
До 2022 року Збройні сили України брали участь у трьох миротворчих операціях. 7 березня 2022 року указом президента Володимира Зеленського українських миротворців відкликано зі всього світу у зв'язку зі збройною агресією рф проти України. Станом на 2022 рік Україна була дев'ятою країною за кількістю військовослужбовців у миротворчих місіях ООН.
Читайте також: Українські військові встановили рекорд із дальності стрільби польовою артилерією – ЗМІ
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.
У Британії майбутні командири взводів ЗСУ готуються до штурмів ворожих траншей – фото





