Столичну церкву розписали петриківським орнаментом

  Вперше у петриківському стилі розмалювали одну зі столичних церков. Для цього мисткинь запросили із селища Петриківка. Саме там на зламі ХІХ-го - початку ХХ-го століть і зародився художній напрям.

  Квітками храми розмальовували ще за козаків. Тепер в Україні цю традицію дещо призабули. Відновити давній звичай вирішили настоятель та парафыяни Свято-Юріївського храму. Для розпису обрали петриківський розпис. Основними елементами стилю є листки, ягоди та квіти. Наносять орнаменти здебільшого яскравими фарбами.

  О. Сергій, настоятель церкви: "Я відчуваю себе реаніматором. Вам підтвердить будь-який фахівець, що Петриківка - це не сувенірно-побутовий напрям. Це сакральне мистецтво, народне мистецтво, монументальне. Тому це реанімація Петриківки в її первинному прояві".

  Художниці Галина Назаренко та Ірина Кібець працювали з ранку до ночі. Впоралися менш, ніж за 10 днів. У розписах мисткинь випадкових символів чи кольорів немає. Тут у кожного елементу своє значення. Лілія - символ Богородиці, виноградні грона - апостоли.

  О. Сергій, настоятель церкви: "От, ідуть три лінії. Здалеку - вони просто видовжують колону. А по елементах, троянда, яка не розквітла. Троянду теж часто використовують, як символ Ісуса Христа. А от троянда, яка не розквітла - символізує людську природу, що прагне обожнення во Хресті".

  Поєднанням традицій народного мистецтва із християнськими канонами вражені науковці. У храмі - чимало нових вкраплень у традиційні канони розпису. Пояснюють: це свідчення того, що Петриківка розвивається.

  Олена Шестакова, провідний науковий співробітник НМУНДМ: "В Петриківці не було лілей. В ній в основному були: цибулька, майори, гвоздички. Вона з`єднала традиційні петриківські орнаменти і ввела ось такі букетики з трояндами і лілеями. Це християнські символи, які дуже цікаво поєдналися у цьому розписі".

  Прихожани оновленню церкви раді. Кажуть, такий розпис тут одразу прижився.

  Володимир Хмілько, парафіянин: "Церква, коли її розписали, стала яскравішою і виразнішою. І вівтар засвітився, і ікони виділилися".

  До кінця року у Свято-Юріївському планують розписати - ще й вівтар. Для цієї справи шукають майстра-чоловіка. За традицією, жінки, окрім черниць, зайти на територію храму відділеного іконостасом не має права.

  Наталка Бочан, Олексій Іванченков, 5 канал.

  Попередній матеріал
  Столичні пільговики борються із чиновниками за обіцяні квартири
  Наступний матеріал
  Київський "Арсенал" орендував "дніпрянина" Володимира Гоменюка
  Теги: