Суддівський молоток
Суддівський молоток flickr.com/joegratz

Законопроект №9055 відбирає в українців право вільно обирати адвоката – Сергій Войченко

  На думку юристів, якщо ВР ухвалить законопроект "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", то виправдувальних вироків в Україні стане менше на 1%

  В Україні в 60 разів менше виправдувальних вироків судів, ніж в інших країнах. Принаймні саме таку статистику наводить координатор програм Харківської правозахисної групи Андрій Діденко. За його словами, у 2016 році кількість виправдувальних вироків склала 0,36% від загальної кількості винесених вироків, а в 2017-му їх було 0,29%.

  На думку правника, якщо Верховна Рада ухвалить законопроект "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" (№9055), то виправдувальних вироків стане ще менше.

  "Справа в тому, що адвокатам створять такі умови роботи, при яких організувати ефективний захист стане вкрай складно, якщо не сказати, що неможливо. Чого тільки варта ініціатива в законопроекті про покарання адвоката (аж до позбавлення адвокатської ліцензії) за "зловживання процесуальними правами". А що таке це "зловживання процесуальними правами"? У законопроект чіткого формулювання цього терміна немає. А це означає, що на практиці можуть звинувачувати в зловживанні процесуальними правами тих адвокатів, які ведуть активний ефективний захист і тим самим стають кісткою в горлі прокурорів і суддів. Адвокати побоюються, що під це формулювання можуть підвести такі дії захисників, як: подача адвокатських запитів в різні інстанції, відведення судді, клопотання про проведення додаткової експертизи у справі, залучення нових свідків", – наголошує Діденко.

  Адвокат Барбара Калюжна розповідає: "Здійснюючи захист клієнта, якого звинувачували в скоєнні особливо тяжкого злочину, мною була проведена титанічна робота зі збору доказів щодо непричетності мого підзахисного до скоєння злочину. Тільки завдяки тому, що майже цілий рік я подавала в суд клопотання про проведення додаткових експертиз, витребування доказів, допиту свідків, які не були заявлені стороною обвинувачення, але свідчення яких повністю спростовували докази у справі, вдалося довести невинність мого підзахисного. Виправдувальний вирок встояв на всіх інстанціях".

  Вона зазначає, що якщо депутати приймуть законопроект №9055, то такий активний адвокатський захист "залишиться тільки приємним спогадом": "Адже до категорії "зловживань" суд може віднести навіть подачу клопотання (заяви) для вирішення важливого для захисту питання. Цей законопроект підриває гарантії захисту прав громадян і несе ризики для розвитку нашої держави, як демократичної та правової".

  Крім того, зі слів юристів, законопроект прописаний так, що "відбирає в українців право вільно обирати адвоката". Громадяни можуть зіткнуться з ситуацією, коли слідчий буде нав'язувати їм державного адвоката.

  "Адвокат, призначений згідно із законом №9055, буде захищати як в 1937 році, коли ми читали про ці процеси: коли прокурор говорив "20 років", а адвокат вставав і просив смертну кару для ворогів народу. Фактично, цим законом адвокатуру намагаються загнати в стійло під керівництвом влади", – акцентує адвокат Сергій Войченко.

  Попередній матеріал
  "Гіацинти"," Гради", Рапіри": ОБСЄ оприлюднила перелік невідведеної артилерії бойовиків
  Наступний матеріал
  У Києві на час проведення масових заходів змінять розклад руху громадського транспорту
  Теги: