Щоб зменшити вплив забруднення Десни, по руслу річки встановили сім аераційних установок. Це пристрої, які насичують воду киснем. Його рівень суттєво зменшила отрута, спричинивши цим масовий мор риби. Забруднення відбулося ще на російській території: цукровий завод на Курщині скинув у річку Сейм свої відходи. Із Сейму цю речовину понесло до Десни, там нині і спостерігають основний масив забруднення. Масштаби уже не такі великі. Їх взялися зменшувати, насичуючи річку розчиненим киснем. Як це відбувається, дивіться у сюжеті журналістки "5 каналу" Лідії Середюк.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
5600 тонн відходів, які ще близько місяця тому скинули із російського цукрового заводу, наробили чималого лиха в річці Сейм. За лічені години речовина знищила кисень у воді, спричинивши масовий мор риби. Ці маси попрямували до Десни і нині рухаються течією.
У води річок Сейм та Десна потрапили не хімікати, а органічні відходи з виробництва цукру, заспокоюють у Держводагентстві.
"Ми знаємо, що цукровий завод – це органіка. Це потрапило у водний об'єкт і по всіх інших показниках, які ми перевіряємо, це пріоритетні 45+ речовин. Там полімерні важкі пестициди, цих усіх речовин у воді не виявлено. Ми бачимо тільки зниження кисню", – заявив заступник голови Держагентства водних ресурсів України Ігор Гопчак.
Щоб зменшити вплив забрудненої речовини, по Десні встановили аераційні установки. Загалом їх три на Київщині та ще чотири на Чернігівщині. Вони насичують воду киснем і це допомагає підтримувати рівень життєдіяльності у водоймі. Бруд у воді не розчиняється. На великих глибинах він може осідати на дно, а де мілкіше – течія відносить далі. Та аерація допомагає зменшити концентрацію забруднювальної речовини.
"Кисень не розчиняє, кисень підсилює процес окислення органічної речовини. Вона окислюється, осідає. Ми бачимо мул вище по течії і що він темним випадає, потім зеленіє, в річці переноситься, тобто річка каламутна. Ця вся речовина перемішується і воно все з мулом залишиться на дні. Воно по дну також рухається, але тим самим воно і затягується. Тобто буде закриватися піском тощо. Це забруднення не якесь хімічне, токсичне чи радіаційне", – пояснив Ігор Гопчак.
Найгірші показники забруднення Десни нині фіксують на ділянці від Чернігова до села Максим. Відстань між ними майже 50 кілометрів. Якщо раніше речовину несло величезною плямою, то нині відносить значно менші ділянки. Цьому послужило звивисте русло Десни.
Читайте також: На відновлення річок Сейм та Десна піде 2-3 роки: жителі Чернігова скаржаться на сторонній запах у воді з-під крана.
"Ця звивистість впливає на процес переміщення. Буває, в один десь 10 кілометрів забруднення пройде, в інший – до 35 кілометрів за добу проходить. Тобто це все має вплив. І характер дна річки, звивистість впливає на процес самоочищення", – наголосив Гопчак.
За прогнозами Міністерства захисту довкілля, у Десну на Київщині забруднена вода може потрапити 14-16 серпня.
"Ніхто навіть не міг передбачити, що така велика маса зайде в річку. Тому сьогодні тут ситуація ще поки що нормальна, контрольована. Всі лабораторні аналізи, які нам поступають, говорять про те, що в цьому місці поки що вода відповідає усім параметрам", – запевнив начальник басейнового управління водних ресурсів середнього Дніпра Держводагентства України Микола Урупа.
Для Києва натепер немає загроз забруднення води, пояснили фахівці. Запевняють: столиця має надійні водоочисні споруди. Крім того, масиви токсичної води зменшить аерація, тобто насичення киснем.
"Цей процес відбувається на всіх семи локаціях постійно, цілодобово до того моменту, поки нам науковці, в тому числі, не скажуть і не покажуть відповідні лабораторні дослідження, що, в принципі, можна припиняти роботу таких установок", – заявив начальник управління державного майна та інвестицій Держагентства водних ресурсів України Євген Жирко.
Науковці заявили, що на цілковите відновлення екосистем річок Сейм та Десна знадобиться 2, а то й 3 роки. У Держводагентстві пояснили, що такі прогнози зроблені з урахуванням повернення популяції риби, яка була до потрапляння органіки у воду. Адже загинуло близько 30 тонн риби. Таку кількість зібрали на Сумщині та Чернігівщині.
"Річка відновиться набагато швидше. 2-3 роки дають до того моменту, щоб вернути ту популяцію вище по течії. В притоках риба збереглася, але їй потрібен деякий час, вона має розростися, має пройти декілька поколінь і так далі", – додав Гопчак.
Лідія Середюк, Ігор Костюк, "5 канал".
Дивіться також: