Фронт гримить, контрнаступ триває. Туди, де точаться контактні бої, журналістів не пускають, але можна вже відвідати нещодавно визволені населені пункти, де валяються тіла мертвих росіян, їхні сухпайки та одяг. Ходити там можна лише центральними дорогами, які розмінували сапери. Мін окупанти, відступаючи, понаставляли дуже багато. Як визволяли село Сторожеве, що таке штурмувати ворожі позиції, окопи та посадки, які трофеї знайшли армійці в місцях, де більше року базувалися росіяни, – воєнкор "5 каналу" Ольга Калиновська розкаже.
Населений пункт Времівка. Саме з нього на початку червня розпочався контрнаступ сил оборони. Далі йдуть Нескучне, Сторожове, Благодатне, Макарівка – населені пункти, які українські воїни визволили протягом червня. Лінія фронту посунулася, але у Времівці досі дуже гучно.
Обабіч дороги до Сторожевого – маленького села, про визволення якого морпіхи заявили 12 червня, – суцільні руїни. Відступаючи, окупанти нищили все на своєму шляху. З живого тут лише троянди – вони на Донеччині ростуть усюди. З неживого – окупанти, які валяються хто де: хто на дорозі, хто в селі, хто в окопах та посадках. Результат роботи богів війни, які влаштовували перед штурмом вогневий вал.
"Підготовка артилерією спочатку, все переколашмачує арта, а потім ідемо ми. Сюди також була артпідготовка, і дружні підрозділи разом з нами заходили на зачистку сіл", – розповів військовослужбовець 35-ї окремої бригади морської піхоти ЗСУ Антон.
Сторожеве та сусідню Макарівку в окупантів відбила 35-та бригада морської піхоти. У штурмі головне, каже військовий "Демон", – проламати першу лінію оборони. Наступні посипалися, точніше, побігли самі.
Читайте також: "Це звільнить море від російського флоту" – Ігнат про майбутнє озброєння України.
"Стріляють з автоматів, з кулеметів, з РПГ, але коли ми перериваємо їх лінію оборону – решта просто втекли. Як в мене було – на початку п'ятеро людей залишилися, їх швиденько положили, почався супротив, приліт артилерії, 11 чоловік по дорозі побігли – просто втекли", – сказав "Демон".
Усі ці села за Времівкою росіяни окупували у перший місяць великої війни – у березні 2022-го. За час, що минув, вони не просто окопалися у лісах та посадках довкола. Вони капітально закопалися углиб. За рік, що воює, зізнається військовий "Хома", він таких окопів ще не бачив.
"Я – 1,75 метр, плюс каска, 1,80 метр, отак можна ходити на розслабоні, да вузькі, щоб людина пройшла, бліндажі – ми заходили – бліндаж, там нора і в норі ще нора, вони копають, кроти, бл@", – зазначив "Хома".
Але хитрі та монументальні фортифікаційні споруди окупантам не допомогли. Що не зрівняли із землею Боги війни, зачистили штурмовики. В атаку, каже Антон, морпіхи їхали на іноземній броні, яка дуже допомогла при штурмах. Завдяки потужному захисту ворожа артилерія не змогла дістати штурмовиків.
Дивіться також відео: ШТУРМОВА операція під Торецьком: звільнено 300 метрів землі. Репортаж журналістів "5 каналу".
"Є в нас кірпі, мастіфи, британського виробництва, захист чудовий, якщо є захист від танку, чи міна пошкодження тільки від техніки", – додав Антон.
"Демон" демонструє трофейний автомат, який підібрав у ворожих траншеях. На заміну своєму АК, який пошкодила куля. Трофейна броня у нього не одна.
"Ми йшли по посадці, я тримав зброю перед собою, залетіла куля, пробила газову трубку, я вирішив – якщо вони мені один зіпсували автомат, то я візьму два", – поділився "Демон".
Тікаючи, росіяни кинули стільки БК, що вистачить гнати їх їхнім же надовго, кажуть морпіхи. Чого вартий лише один "Урал", набитий зброєю та боєприпасами. Його росіяни кинули у Сторожевому.
Майже вся трофейна зброя, яку морпіхи підібрали в окопах, – стандартна, радянська. Крім АК-12 – автомата Калашникова зразка 2012 року. З цікавого, що знайшли, розповідають бійці, – автоматні кулі підвищеної пробивності. Та багнет-ножі, які були мало не в кожного другого окупанта.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
"Я не розумію штик-ножа призначення. Це треба буть повним далб@й*бом, щоб про*бать все і остався тільки один штик-нож і йти з ним в атаку", – зауважив "Хома".
Коробки від сухпаю, ящики від БК порожні, тому що боєкомплект уже працює на українську армію. Ліквідовані окупанти. І запах, жахливий запах.
Така картина – типова для всіх нещодавно визволених сіл. Як і запах, який з часом лише посилюється. Через спеку покинуті тіла окупантів швидко перетворюються на мумії, які дуже смердять. А коли їх – десятки чи сотні в окопах та посадках, часом це просто нестерпно, кажуть бійці.
"Рвотні рефлекси з'являються, але що, треба йти. Запах дуже сильний стоїть. Частенько просто доводиться топтатися по них. Найбільше смердить – це бурят", – зазначив "Демон".
Він навіть пробував одягати протигаз, щоб рятуватися від жахливого смороду. Не допомагає. Та й незручно, каже, воювати в ньому. А вони воюють, не зупиняючись, щоб якомога швидше рухати фронт вперед. До перемоги.
"Ми знаємо, ми тут знаходимося, що ми тут робимо – ми звільняємо наші землі. Хочеться якомога швидше все закінчити, щоб всі жити, працювали щоб всі повернулись, але щоб вони місцеві вернулись, треба їм облаштувати. Але тут майже всі будинки знищені артою", – сказав Антон.
З Донеччини, Ольга Калиновська, ганка Кудрявцева, Сергій Малін, "5 канал".
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Дивіться також фотогалерею за темою:
Звільнений Куп'янськ: як живе місто після деокупації – фото