Селянам можуть заборонити продавати власну продукцію

  Молоко та м’ясо - поза законом. Продукцію, вирощену селянами у власному дворі, вже за рік можуть заборонити продавати. Тоді набуде чинності Закон «Про безпечність і якість харчових продуктів». Впроваджують його на вимогу Світової організації торгівлі. За новими правилами - забій свійських тварин можна буде проводити лише у спеціальних санітарних пунктах. А молочну продукцію здавати в обслуговуючі кооперативи. Водночас продаж на стихійних ринках - заборонять. Аграрні експерти кажуть - такі зміни треба впроваджувати поступово. Самі ж селяни побоюються втратити чи не єдиний спосіб заробітку.

   

  Пані Алла із чоловіком на своєму підсобному господарстві мають чотирьох годувальниць. Зібране коров’яче молоко, каже жінка, дає змогу заробляти додаткову копійчину до сімейного бюджету. Продажем молока та м’яса на ринку заробляють на життя й інші селяни. Утім невдовзі такий підробіток можуть заборонити жорсткішими правилами реалізації домашньої продукції.

  СЛАЙД ЗАКОН

  1) Особисте селянське господарство, фізичні особи, які утримують

   корів, овець, кіз, буйволиць чи кобилиць для виробництва молока,

  молочної сировини, повинні мати довідку про епізоотичне

   благополуччя тварин у господарствах, що видається установою

   ветеринарної медицини за місцем утримання тварин.

  2) Виробництво та переробка молока, молочної сировини і молочних

   продуктів без атестата виробництва забороняються.

  3) Виробництво молока, молочної сировини та молочних продуктів

   у тому числі продуктів для дитячого харчування,

  харчування для спортсменів та осіб похилого віку) здійснюється за

   наявності експлуатаційного дозволу для потужностей (об'єктів) з їх

   виробництва, що видається відповідним головним державним

   інспектором ветеринарної медицини..."

  Закон України «Про безпечність і якість харчових продуктів».

  Закон набув чинності ще 2010 року. Однак аграрії, селяни та чиновники вирішили відтермінувати зміни. Запрацювати на повну вони мають у січні 2015-го. За новими правилами, у селах створюють так звані обслуговуючі кооперативи. Саме туди звозять молоко та молочну продукцію. Щоправда, приставати на такі умови власники худоби не поспішають. Кажуть, ціна за літр молока там залишиться такою, яку й нині пропонує держава. А це вдвічі нижче, аніж на ринку. Там літр молока селяни продають за сім-вісім гривень.

  Алла: «Якщо буде вигідна ціна - звісно можна буде здавати і в кооперативи. Гривні хоча б 4-5. Краще буде здати в заготівельний пункт. тому що це менші затрати, ніж повезти на ринку продати. треба ще продати. цьому що на сьогоднішній день і вінницька, і чернігівська область возять продавати. якщо ціна буде хоча б 5 гривень і це буде на протязі року. то звичайно люди будуть здавати в заготівельний пункт».

  Поза законом з наступного року - і забій худоби на селянському господарстві. Реалізовувати таке м’ясо на ринку не дозволять. Натомість пропонують налагодити роботу санітарних пунктів. У Департаменті агропромислового розвитку Київської області нові вимоги охрещають наближенням до міжнародних стандартів. І погоджуються, селянам доведеться затягти паски.

  Олександр Шевченко, директор Департаменту агропромислового розвитку Київської ОДА: «Якщо це віддалений населений пункт, якщо важко добиратися на ринок і реалізовувати це молоко,то краще через кооператив діяти,то будеш мати свій прибуток і якісну продукцію. А якщо приміський район і ближча зона до торгівельної мережі - то звичайно цікаво буде попрацювати самому. Взяти кредит, акумулювати кошти, підтягнути пасок, але вийти на ту якість, яку можна буде реалізувати на ринку».

  Ганна Рибалка, «5 канал»: «Українські агроексперти радять чиновникам почекати і не заганяти селян у глухий кут. Адже для створення обслуговуючих кооперативів - потрібно щонайменше два-три роки».

  У Клубі аграрного бізнесу наголошують - створення кооперативів може спричинити появу перекупників. Та й сама робота обслуговуючих кооперативів не налагоджена. До того ж, відсутнє необхідне обладнання. Тож говорити про дотримання нових норм - зарано.

  Аліна Жарко, експерт ринків продукції тваринництва: «Якщо закон буде прийнятий через рік, то це буде шок для селян. тому що з’являться багато комерційних структур, які будуть скуповувати у селян молоко і м’ясо за безцінь і тому люди почнуть переставати тримати худобу. І це буде дуже невеликий вплив на продовольчу безпеку країни».

  Нині і в профільному департаменті, і в експертних колах погоджуються - адаптуватися до міжнародних норм за рік селяни не встигнуть. Тому, ймовірно, тайм-аут у змінах в молочному господарстві затягнеться. Натомість селяни чекають від держави вирішення не нової проблеми - заниження ціни на молоко домашнього виробництва.

   Ганна Рибалка, Денис Шматько, Орест Пона, «5 канал».

  Попередній матеріал
  Надзвичайна кількість правоохоронців нині стягнута до Києва
  Наступний матеріал
  Медична реформа на Київщині: рік потому
  Теги:
  Loading...