Під Києвом відкрили музей у відновленому ДОТі часів війни

  На музей перетворили ДОТ №180 під Києвом. У роки Великої Вітчизняної споруда була головною оборонною точкою, яка захищала столицю від німецьких військ із боку Одеської траси. Відновлювали споруду місцеві пошукові загони та дослідники.

  Святкові залпи до дня Перемоги і перерізання червоної стрічки. У відремонтований ДОТ найпершими пускають дітлахів.

  Екскурсовод: "Це те, що познаходили біля вашого села".

  Діти: "Це граната?"

  Екскурсовод: "Це не граната, це масльонка. Давайте так - поступово, потихеньку".

  Те, що в останні роки сотнями кілограмів знаходять у селі та на околицях - тепер лежить ось на цих лавках.

  Екскурсовод: "Це називається міна.Ну  це не та міна ,яку в землю закопують,а це міна якою стріляли з міномету".

  Діти: "А вона вистрелить?"

  Екскурсовод: "Зараз - ні".

  Юний мешканець Віти Поштової Кирило Ткачук розповідає про незвичайну знахідку біля свого будинку. Граючись, хлопчик знайшов кілька боєприпасів і особисті речі солдатів.

  Кирило Ткачук: "Я знайшов отаку каску, тільки отут пуля стояла. І отаку огромєнну кулю з-під танку. Я отдав в музєй".

  У друзів Кирила від такої кількості куль очі розбігаються.

  Тимофій: "Дуже багато гільз і патронів".

  ДОТ номер 180 у часи війни був головною бойовою точкою на Одеській трасі, що затримала німецькі війська під час переправи через міст у Віті Поштовій. Віктор Вальман - один із тих, хто доклав рук, щоби відновити споруду. Каже, 180-й, як і більшість ДОТів, був доволі занедбаний.

  Віктор Вальман, член Міжнародної асоціації дослідників фортифікації "Цитадель": "Він був практично засипаний брудом, напливною землею, все було всередині іржаве, ці частини металеві. Багато чого тут просто не було".

  З миру по нитці - селу на музей. Збирали експонати і дослідники, і місцеві мешканці. Оцінити зроблене прийшли ті, хто цей дот пам`ятають ще за часів війни. Кажуть, споруда виглядає так, як і за війни. Тільки охайніше.

  Іван Петренко, місцевий мешканець: "На всіх вікнах були такі пулємьоти - і на тому, і на цьому. Ето амбразури називается".

  В воєнних ДОТах усе прораховували до останньої дрібниці. Наприклад, ось цю установку використовували для відкачування порохових газів.

  Мешканці Віти Поштової незадовго до відкриття музею теж згадали про запеклі бої під селом. За 200 метрів від ДОТу знайшли останки солдата Червоної армії.

  Костянтин Тетерук, завідувач пошукового сектору: "Відкопали яму і аккуратно извлекли оттуда все. В ней лежал боец Красной армии, погибший в 41 году. Его пополам перерубило осколком мины, и там, на обочине дороги, его и прикопали".

  Не лише в Україні, а й у Європі, де точилися бої, тисячі солдатів Червоної армії зникли безвісти. Від 45-го року родина екс-заступника мера Києва, а нині депутата Київради Віталія Журавського шукала брата його матері. Лише чотири роки тому з`ясували: він похований на цвинтарі у передмісті Будапешта. Загинув - за день до Перемоги.

  Віталій Журавський, депутат Київради: "Недоглянуте, повністю пам`ятники зашиті туєю, бур`яном. Разом з угорськими друзями, білорусами, росіянами я займався цим кладовищем цілий рік і через рік, на урочистій обстановці, ми відкрили відреставроване кладовище - 149 поховань".  

  ДОТ у Віті Поштовій - це вже другий музейний комплекс, створений силами  пошукових організацій. У планах села - відкрити ще десять подібних.

  Ганна Рибалка, Світлана Одаренко, Віктор Сніжко, 5 канал. 

  Попередній матеріал
  Святковою ходою і парадом оркестрів відзначили день Перемоги у Києві
  Наступний матеріал
  Столична міліція не зафіксувала порушень порядку у день Перемоги
  Теги: