Після заяв адміністрації Трампа кількість іноземних добровольців у лавах ЗСУ почала стрімко зростати. Та для багатьох із них рушійною силою є не лише обурення висловлюваннями американського лідера. Нині у лавах іноземних легіонів воюють добровольці з понад 70 країн світу. Кожен із бійців має свою унікальну історію. І точно знає, за що він бореться. Більше дивіться в сюжеті журналістки "5 каналу" Софії Фесік.
Як пес Собака знайшов сім'ю
Прикутий на ланцюгу у прифронтовому містечку. Так чотирипалий провів два роки у Краснопіллі на Сумщині. Аж поки не познайомився з військовослужбовцем на позивний "Каліфорнія". Бійці воювали на Курщині і мешкали у цьому селищі. Поступово собака почав довіряти військовим. А після пережитого разом обстрілу вони стали справжніми друзями.
"Щодень ми зближувалися, аж поки пес не повірив, що ми не хочемо його образити. А одного разу вночі нас сильно атакували. Ми взяли собаку з собою в підвал і перечікували напад. Він поклав голову мені на коліна і чекав із нами. А коли все закінчилося, він вирішив, що не хоче покидати нас. Він мусив залишитися з кимось із нас", – розповів "Каліфорнія".
Нині пес на прізвисько Собака разом з іноземними легіонерами завітав на церемонію нагородження.
"Я тут, в Україні, щоб допомогти Україні боротися за свободу, і для мене це справді велика справа, за яку потрібно боротися, тому що, як колишній солдат США, я складав присягу, що ми боремося за свободу та суверенітет кожного. Це не просто американський спосіб життя – це право людини, і тому, коли хтось намагається забрати ці права, мій обов'язок – цьому завадити", – додав "Каліфорнія".

Добровольці з 75 країн
Інтернаціональні легіони формуються винятково з добровольців. Серед них як українці, так і громадяни інших держав. За час існування легіонів у їхніх лавах воювали бійці з поряд 75 країн світу.
Олександр народився на Хмельниччині та декілька років мешкав у Польщі. До рідної країни повернувся незадовго до повномасштабного вторгнення. Каже, мріяв стати військовим з дитинства. І ще з початку бойових дій на сході знав: незабаром буде велика війна.
"Навіть проживаючи в Польщ,і я тренувався, готувався, вивчав так би мовити військову справу на дозвіллі на YouTube. І коли мені вже не терпілося, я зрозумів що хочу розвивати свою власну країну, я зовсім не можу бути за кордоном і плюс назріває велика війна я повернувся", – пояснив військовослужбовець ЗСУ Олександр Сусловськиій.
Відео російських злочинів облетіли весь світ. Не залишили байдужими і бразильців. До Збройних сил України Луїз долучився 2023-го.
"Коли тут розпочалася війна, я бачив багато відео, як росіяни вбивають цивільних. Я вирішив, що це дуже погано. Ця війна дуже відрізняється, бо багато дронів та артилерії", – поділився військовослужбовець ЗСУ Луїз.

Не лише під час Великої війни
Іноземці добровільно ставали до лав українського війська ще від початку російського вторгнення. "Гена" родом із Білорусі. Воює за Україну з 2015 року. Мотивує і власна історія. Адже білоруси добре знають, хто такі сусіди-росіяни.
"Ми зараз не є власниками своєї землі. На жаль, із більшістю рідних я не можу підтримувати звʼязок просто через їхню безпеку через постійні допити, виклики в кдб. Потрібно розуміти, що Білорусь зараз це свого роду північна Корея. Це важко усвідомити українцям, бо ви пройшли ці етапи з моменту розвалу "совка". І за ці 30+ років багато чого змінилося у вашій ментальності, а в нас вже декілька поколінь, які продовжують цей радянський шлях, антивільний. Плюс через це проблеми є і у нас, і у вас. І через це ми, свідомі білоруси, і допомагаємо вирішити нашу і вашу проблему", – впевнений військовослужбовець ЗСУ на позивний "Гєна".
Бійців нагородили спеціальною нагородою. Це сталевий хрест "За нашу і вашу свободу". Не всі змогли бути присутніми особисто, бо багато хто у ці хвилини виконує бойові завдання на лінії зіткнення. Чимало іноземців віддали свої життя за свободу України.
"Ми, звісно, переможемо, але не всі побачимо ці перемоги. А хочеться щоб памʼять залишалася. Ми не за подяку тут звісно, але ми розуміємо, що робимо все правильно. Ми на правильному боці", – додав "Гєна".

Софія Фесік, Орест Пона, "5 канал"
Також дивіться відео:
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.