Металургія
Металургія censor.net.ua

Народження української сталі: металурги "Метінвесту" показали весь процес – від початку до кінця

  Читайте по-русски
  Працівники-металурги називають свою роботу "вогняною"

  Про те, як з надр землі видобувають чи не найпопулярніший у світі матеріал – метал – гірники і металурги компанії "Метінвест" розповіли, влаштувавши екскурсію Першотравневим кар'єром на околиці Кривого Рогу, повідомляє ТРК "Україна". Виробники металу показали весь шлях – від видобутку і до виготовлення готової продукції.

  "Група "Метінвест" сьогодні – це найбільший гірничо-металургійний холдинг України. Уже 15 років ми виплавляємо сталь, створюємо сталевий каркас України. "Метінвест" виплавив 142 мільйони тонн сталі. Якщо приводити зрозумілі порівняння, то це 20 тисяч Ейфелевих веж", – передусім повідомляє керівник групи компаній "Метінвест" Юрій Риженков.

  Як повідомляється, Першотравневий кар'єр, розташований посеред степу, – це рукотворна вирва завглибшки із Червоне море, а за площею – як п'ять князівств Монако. Тут видобувають залізну руду. Від вибуху в повітря злітають мільйони тонн того, що було скелею, аби гірники дісталися заліза.

  Для одного масового вибуху необхідно до тисячі тонн вибухівки, каже Максим Данилов, начальник Першотравневого кар'єру Північного ГЗК Групи "Метінвест".

  Далі до справи стає важка техніка – самоскид розміром із двоповерхову садибу. До його кузова ковшем засипає 130 тонн залізної руди гігантський екскаватор. Одночасно в кар'єрі працюють десятки таких самоскидів. Водії кажуть, що за доводиться робити 15–20 таких "ходок".

  "22 млн 600 тис. тонн руди – це річна продуктивність кар'єру", – уточнює Максим Данилов.

  Вантажівки із сировиною прямують до т. зв. "колодязя". Він за виглядом нагадує кухонну ступку для спецій. Тут розбиваються величезні валуни руди.

  Далі кілометрові конвеєри відправляють шматки руди розміром із два чоловічих кулаки на дробильну фабрику, де їх змелюють до розміру нігтя, розповідають гірники. Млини перетворюють каміння на пил і змішують із водою.

  Розведена у воді руда – рідкий залізовмісний концентрат – прямує на сепаратори – вони схожі на барабани пральної машини, але з магнітами.

  "Металеві частинки намагнітяться і підуть далі по процесу. Немагнітні частинки підуть по каналу", – пояснює Дмитро Снєжко, заступник начальника збагачувальної фабрики №1 Північного ГЗК групи "Метінвест".

  Цей процес повторюється щонайменше 4 рази, доки не прибереться якомога більше зайвого, кажуть металурги. Потім треба відсмоктати зайву рідину. Готовий концентрат на дві третини складається із чистого заліза, на дотик – наче вологий пісок. Та кожна його частинка у тисячі разів дрібніша.

  Вироблений на Криворіжжі концентрат, як і залізна руда, у вагонах прибуває до Маріуполя, де перетвориться на агломерат. Руда та концентрат – головні інгредієнти для виробництва сталі, кажуть "екскурсоводи": тисяча градусів – і вони сплавляться воєдино. У доменному цеху температура сягає 2000 градусів. Так руда перетворюється на чавун – адже зварилася за температури вищої, ніж у жерлі вулкана.

  Іван Колдухін, старший горновий доменної печі металургійного комбінату ім. Ілліча, розповідає про свою роботу: "Робота у нас вогняна, спекотна. Температури високі, але витримуємо – куди ж подітися".

  Розпечений чавун у спеціальних ковшах доправляють у конверторний цех, знову нагрівають і перемішують надпотужним струменем газу. Сталь набуває форми. Ці зливки називають "слябами".

  "Після того, як прокаталися сляби, порізали на необхідні довжини, вони їдуть за допомогою залізничних вагонів на прокатні цехи", – пояснює Дмитро Черкез, начальник конверторного цеху меткомбінату ім. Ілліча. А зі сталевих слябів прокатники виготовлять матеріал для виробництва найрізноманітнішої продукції – від цвяхів до автомобілів і хмарочосів.

  Попередній матеріал
  Звільнений кіборг "Рахман" не підтвердив версію про навмисне затягування його обміну
  Наступний матеріал
  Раптово пішов із життя: у Києві попрощаються із заступником командира полку "Азов"
  Теги:
  Loading...