Щойно уся родина за столом - читають молитву. На відміну від Святвечора, під час Щедрої вечері - господиня готує багато вечерю з дев`ятьма основними наїдками. Серед них обов`язкові - кутя, пироги та узвар.
Щойно стемніє - чекають на щедрувальників. Дівчата й парубки переодягалися в Василя, Маланку, циган і козу. До хати щедрувальники заходили, лише отримавши дозвіл господарів. Їм співали пісень і бажали усіляких гараздів.
Щедрувальники: "Ми співаєм і щедруєм під вікном. Щастя й долі всім бажаєм гуртом!"
Кульмінацією святкового дійства була поява Маланки. У неї переодягався хлопець. Витанцьовував в латаній спідниці з розфарбованим обличчям.
Щоби Маланка нічого не поцупила з хати - за нею пильно стежили господарі. Якщо щось таки вкраде - буде просити викуп.
Участь в обряді неодмінно брала коза. Нею ставав парубок чи дівчина у вивернутому вовною назовні кожусі з рогами на голові.
Опісля коза помирала. Оживити її можна було усілякими жартами. Це символізувало прихід весни й відновлення природи.
Мисткиня з Бучі, що на Київщині, розповідає - відтворення давніх новорічних обрядів в її родині вже стало традицією. Переконана - Новий рік за старим стилем значно яскравіший, ніж той, що відзначають 1 січня.
Інна Петренко, мисткиня: "Сам Новий рік в нас так не святкується. Всі найкращі побажання, всі найкращі посвяти залишаються для цього свята. Тим паче, що в мене дід Василь, всі тітки Василівни".
Після щедрувань гості та господарі загадують бажання. Пишуть їх на папері й кидають в одну коробку. Потім її спалюють у багатті.
Ганна Рибалка, Сергій Клименко, 5 канал.