"Мамо, я в полоні. Тут добре, до нас гарно ставляться та годують…" – це слова російського військовополоненого, який нині перебуває у таборі для бранців на заході України. На відміну від росії Україна дотримується Женевських конвенцій. Військовополонені отримують триразове харчування, займаються спортом, можуть читати книжки, а також можуть спілкуватися з рідними. Чоловіки працюють та заробляють гроші. За те, що пішли вбивати, більшість не кається. Кореспондентка "5 каналу" Марта Шикула побувала в місці, де утримують росіян та жителів тимчасово окупованих територій сходу країни. Чому воюють проти України та в яких умовах нині живуть у таборі для полонених – далі у сюжеті.
Нині закинута простора територія за колючим дротом на заході України перетворилася на табір для тих, хто прийшов убивати українців. Табір для російських військовополонених. Їх зустрічають на так званому приймальному пункті. Тут вони миються, стрижуться та отримують новий одяг і взуття.
Далі їх розміщають у кімнатах зони карантину. Нині в таборі поповнення – привезли 12 новеньких. 36-річний Кирило з Тульської області каже, у полон здавався сам у липні біля Антонівського мосту на Херсонщині, щоб урятуватися.
Читайте також: "Перш ніж нагороджувати військовополонених пільгами, треба розібратися, як вони потрапили в полон" – офіцер ЗСУ "Хохол".
"Першого числа ми здалися біля мостую Був мобілізований, не хотів сюди їхати, не хотів воювати. Дарма цю всю війну розпочали", – сказав військовополонений.
Здався й Іван з Новоазовська Донецької області, бо нібито воювати проти України не хотів. Бранець розповідає, на тій стороні налаштовують військових так, що смерть краще за полон.
"Казали, завжди при собі тримати гранату на всякий випадок, розказували про те, що тут задувають якусь піну в різні місця, всіляких байок багато. Я конкретно пішов зі своїх позицій до позицій ЗСУ. На самій війні був три дні, а так три тижні, мене насильно забрали", – розповів Іван.
Тут військовополонені проведуть два тижні. Після карантину їх розселять у казарми. У кімнатах, де проживають військовополонені вікна незаґратовані, вони відчинені, тут є свіже повітря. Приблизно в одній кімнаті проживають 20 полонених. Кожен біля свого ліжка має тумбочку, рушник, табуретку. Також у кімнаті є питна вода.
Зранку тут нікого немає, усі на роботі. У таборі чоловіки роблять меблі та подарункові пакети. За це отримують гроші. Щомісяця по 300 гривень, які можуть витрачати в місцевому магазині на їжу чи засоби гігієни.
"Вони хочуть працювати, тому що якби вони не працювали, їм було би значно нудніше, вони б не могли заробити 300 гривень на місяць і вони би нудилися. Женевські конвенції стосовно поводження з військовополоненими не забороняють працювати, лише офіцери можуть відмовитися від праці", – пояснив представник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Петро Яценко.
У цеху зустрічаємо Раміза з Владикавказу. Де та за яких обставин потрапив у полон, не каже, а от чому пішов воювати, знає добре та проповідує наративи російської пропаганди.
"Нам так і говорили, що ми їдемо захищати Донецьк і Луганськ тобто ці республіки. Від кого? Від того, що там зараз робиться українською владою і військовими. Винищення населення. Так ми знали, ми ж то думала, що вони вже окремі республіки", – сказав військовополонений Раміз.
Дивіться також відео: Говоримо, щоб УВЕСЬ СВІТ ЗНАВ про теракт рф в Оленівці. Як проходить реабілітація після полону?
Не працюють лише поранені. Вони у медчастині. Палати на двох поверхах, бо пацієнтів чимало. Є стоматологічний кабінет і кабінет УЗД. Дмитра поранили під Бахмутом, там і потрапив до полону.
"Я прийшов не вбивати, а захищати народ, який до цього обстрілювали і бомбили ракетами. Донецьк? Ну, пройшов референдум, люди проголосували, щоб вийти до російської федерації і виходить воно стало російською федерацією", – сказав Дмитро.
Навіть у табірній лікарні полонені видаються ситими та доглянутими, на відміну від українських військових, які повертаються з російського полону. Не слухають тут бранці й український гімн, як наші у тамтешніх полонах російський. Бо Україна дотримується Женевських конвенцій. Годують військовополонених тричі на добу. На обід може бути червоний борщ, каша з маслом та м’ясом і салат з квашеної капусти. Готують самі полонені.
Кількість полонених щодня змінюється. У таборі вони перебувають від двох до шести місяців. За півтора року тут були "вагнерівці", мусульмани, жителі окупованих Донецька та Луганська і росіяни. Режим у таборі не тюремний, полонені можуть займатися спортом, читати книги, дивитися телевізор і молитися. Відбій о 22:00, о 6:00 підйом. А ще вони мають змогу телефонувати рідним. Бранці зізнаються, умови у таборі навіть надто хороші як для військовополонених.
"У нас є можливість, щоб рідні нам передавали гроші, щоб ми могли тут ходити в магазин купувати сигарети, а так годують нас смачно. Медичну допомогу надають: знеболюючі, антибіотики, все добре", – запевнив військовополонений Дмитро.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
"Взяли, надали першу допомогу, нагодували, ніхто нікого не бив як в нас говорять. Усе зробили дуже добре і відправили в лікарню знімки зробити, тут так само ніякого тиску немає", – розповів військовополонений Михайло.
Чому пішли воювати і за що, більшість полонених відповісти не можуть. Не каються, бо зброї в руки нібито не брали, принаймні так переконує чи не кожен. Лише чергували на блокпостах та копали окопи.
Щомісяця з бюджету держави на кожного російського бранця витрачають 10 тисяч гривень. Усі полонені хочуть повернутися додому в росію і на окуповані території. Кожен із них – це обмінний фонд, на який згодом обміняють наших героїв.
Марта Шикула, Євген Радіон, "5 канал".
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Дивіться також фотогалерею за темою:
Визволення з полону захисників Маріуполя: як це було – фото