Конфлікт МОЗ та НМУ: як розбіжності існують у заявах представників міністерства

  Детальний розбір спірних моментів у взаємодії медичного університету та профільного міністерства

  Колектив університету ім. О.Богомольця 26 лютого оголосив безстрокову акцію протесту через відсторонення ректора Катерини Амосової. Причина – у виші не відбувся найвідповідальніший для студентів-медиків іспит "Крок". Він проходить у форматі обов'язкового тестування тричі: на третьому курсі, по завершенні університету і після інтернатури. Офіційно його не стали проводити через відсутність договору між Центром тестування, який є єдиною уповноваженою на проведення ліцензійних іспитів "Крок" організацією та медичним університетом.

  Зрив іспиту МОЗ довірило заступнику міністра Олександру Лінчевському, котрий, за деякими свідченнями, перебуває в конфлікті інтересів з відстороненим ректором вишу Катериною Амосовою. Видання Podrobnosti.ua вирішило розібратися в заявах представників Мінохорони здоров'я та представило шість випадків невідповідності слів до істинної ситуації.

  №1: Університет імені Богомольця розірвав безоплатну угоду з Центром тестування та здійснив перехід на платну влітку 2017 року

  Катерина Амосова не визнає провини в тому, що студенти-стоматологи не мали можливості скласти іспит. На її думку, відсторонення від посади – це "розправа" за відмову здійснити протиправні дії, вчинити які вимагав заступник міністра. Начебто чиновник наполягав, аби університет розірвав безоплатну угоду з Центром тестування, підписану попереднім ректором, і перейшов на оплату послуг цієї установи. Також, без тендеру ректор не могла вчасно підписати нову угоду з Центром тестування та перерахувати кошти.

  №2: Підпорядкований МОЗ Центр тестування і НМУ могли укласти договір і провести тестування

  Університет не мав змоги укласти договір з Центром тестування, адже сума тендеру на послуги з проведення іспитів становила 1,4 млн грн, а закупівлі на таку суму мають бути проведені на основі відкритих торгів. Тож НМУ оголосив тендер у системі ProZorro.
   
  №3: За наявності лише одного постачальника послуг, медуніверситет мусив укласти угоду шляхом перемовин
   
  Наразі Центр тестування не є монополістом на ринку. Ще в листопаді 2017 року Антимонопольний комітет України рекомендував Кабміну врегулювати порядок проведення ліцензованих інтегрованих іспитів, визначивши платність або безоплатність цих послуг, та джерело походження коштів на їх фінансування. У випадку їх платності, як наполягав заступник голови МОЗ, за законом організація-тестувальник має обов'язково погодити порядок формування і вартість послуг із міністерством – як профільним центральним органом.

  №4: Призначення Захараша є абсолютно законним

  Після відсторонення Амосової, МОЗ того самого дня призначив в.о. ректора вишу Михайла Захараша. Проте у професора Захараша є давній конфлікт інтересів – його сину, який працює в системі університету, продовжили контракт лише на півроку, коли той претендував на значно більший термін. А сам професор протягом останніх місяців, за інформацією видання, написав кілька скарг на Амосову. В загальній практиці виконувачем обов'язків прийнято призначати якщо не проректора, то хоча б члена вченої ради.

  №5: Зрив ліцензійного іспиту – це атака на систему оцінки якості медичної освіти

  Після скандалу Лінчевський звинуватив керівництво ВНЗ у спротиві до змін в освітній системі. "Причина зриву іспитів – ми бачимо прояв конфлікту старої освітньої системи, яка була вже роками, і нових змін у системі медичної освіти", – заявив він журналістам.

  Проте у публічних заявах адміністрація НМУ не виступала за ліквідацію "КРОК", лише за необхідність його вдосконалення. Також виконувалися освітні рекомендації МОЗ та відбувалося впровадження нових систем оцінки якості знань.

  №6: Право підпису зберігалося

  Як наполягає видання, своїм рішенням МОЗ відібрав право підпису у відстороненого ректора Катерини Амосової – це могло створити складності у питанні виплати стипендій та заробітної плати працівникам. Проблема була вирішена завдяки електронному підпису одного з проректорів, що не був заблокованим у Державній казначейській службі. У відстороненого директора Центру тестування Ірини Булах право підпису було збережено.

  Попередній матеріал
  Президент затвердив санкції проти чотирьох банків із російським капіталом
  Наступний матеріал
  4G для широкого загалу: Українські оператори викупили частоти "головного діапазону"
  Теги: