film.ua

Еколог: В Чорнобильській зоні 40% території не відстежуються – ні веж, ні техніки для гасіння пожеж нема

Дуже негативними явищами для екології являються пожежі у лісах в зоні ЧАЕС, які трапляються щороку

Навколо Чорнобильської зони існує безліч міфів і загадок. Навіть 30 років по тому замість відповідей з'являються нові запитання. Про це 5.ua розповів відомий український еколог, біолог, природо охоронець та зоозахисник Володимир Борейко.

Природа не може "перетравити" радіацію  швидко

Перебувати в зоні лиха досі небезпечно. Оскільки період розпаду радіоактивних елементів становить десятки тисяч років. Тому, за словами експерта, це все лише вигадки, що там стало безпечно жити. Природа не може "перетравити" радіацію так швидко.

"Як було так і є за 30 років нічого не змінилось. Почитайте радіофізику, природа не може цього переробити. Це радіоактивні елементи. Період напіврозпаду радіації десятки тисяч років, тобто потрібно в два рази більше. А потім ще так же. Природа не переробляє цього, це радіофізика", – підкреслив Борейко.

Він наголосив, що в першу чергу потрібно припинити екскурсії в ЧАЕС та не дозволяти вивозити предмети за межі зони. А людей, які цим займаються, саджати за грати.

"І третій пункт заходів, які необхідно провести, тих бовтунів, які говорять, що там все гаразд, треба назвати бовтунами, а не експертами, міністрами екології", – сказав він.

Мутанти в зоні відчуження – вигадка

Еколог переконує, що тварини, які проживають біля ЧАЕС, не змінились. Оскільки мутація – складний процес, який триває сотні років.

"Мутація – це не американський блокбастер, а природній процес, явище, яке проходить сотні років. У мене нема інформації, що там якісь мутації відбулись. Була інформація про мутацію вовків, але це панянки гламурні з Хрещатика таку дурню пишуть. Такого насправді нема там. Це природній довгий процес. Через сто-триста років у цих вовків буде три вуха. Але поки такого немає", – розповів науковець.

Він наголосив, що мутація – дуже негативний процес, бо він має мимовільний характер.

Необхідно попереджати пожежі

Дуже негативними явищами для екології є пожежі в лісах у зоні ЧАЕС, які трапляються щороку. Дерева, які палають, мають радіоактивні елементи, а в результаті високих температур небезпечні речовини потрапляють у небо і мандрують у Київ, прилеглі міста. Викид величезної кількості радіоактивного пилу осідає на житлових будинках. Для попередження такого лиха потрібно побудувати вежі для нагляду і надавати більше спостерігачів і техніки.

"У зоні відчуження ані веж, ані техніки для гасіння пожеж немає. 40% території зони не відстежуються. Як можна попередити, якщо пожежники дізнаються про пожежі від журналістів", – наголосив еколог.

Крім того, він зазначив, що вирощувати на території ЧАЕС овочі та фрукти можна буде тільки через десятки тисяч років. А на сьогодні про це взагалі говорити не слід через тривалість цього біологічного процесу.

Нині біологи не займаються дослідженням ЧАЕС

Міжнародні інвестори чи інститути не поспішають братись за дослідження зони відчуження. 

"Теоретично можна збудувати дослідницький центр. Але потрібні кошти. Іноземні інвестори – це така собі мантра. Ніяких іноземних інвесторів я не бачив. В інших країнах вони також не бажають вкладати гроші в науку, яка працюватиме у нас. Тим паче у нашій країні, де процвітає корупція. Тому вони бояться інвестувати в науку, бо гроші підуть до наших олігархів", – додав він.

На сьогодні науковці фактично не проводять дослідження зони. "Наші біологи займались цим у 1990-х роках. А потім закінчилось фінансування. З початку 2000-х років туди ніхто не їздив. Були ще спеціальні відділи, але потім це все позакривали", – додав еколог.

Втім, попри наукові дослідження про небезпеку радіації, на території проживають відомі "чорнобильські бабусі". 

"Ніхто не проводить моніторинг, хворіють вони чи ні. Яка якість їхнього життя, які в них хвороби. Вони живуть, але ми не знаємо як. Чорнобильські бабусі – це вже таке, вони дітей вже народжувати не будуть. Так що питання знімаються самі собою. Ніхто не відправляє лікарів їх лікувати і досліджувати, як вони там живуть", – резюмував експерт.

Найкращий вихід – створити великий заповідник для рослин і тварин

Найкращий вихід, за словами Володимира Борейка, створити великий заповідник для рослин та диких тварин, але за умови, що там не буде людей.

"Є така пропозиція, але там де є людина, тварина жити не може. Це антагонізм. Дика тварина не може жити з людиною", - додав зоозахисник.

Марія, Роговська, 5.ua

Попередній матеріал
Ростовські прикордонники відкрили вогонь по авто росіянина, який проривався в Україну
Наступний матеріал
У Дніпропетровську затримали поліцейського, який продав зброю
Теги:
Loading...
Ліквідатор аварії на ЧАЕС: Керівники почали свої сім'ї вивозити ще до 1 травня через Бориспіль – і тоді "чиряк" прорвав

Ліквідатор аварії на ЧАЕС: Керівники почали свої сім'ї вивозити ще до 1 травня через Бориспіль – і тоді "чиряк" прорвав

Аварія на ЧАЕС: спогади Олександрійських вертолітників-ліквідаторів

Аварія на ЧАЕС: спогади Олександрійських вертолітників-ліквідаторів

Вночі ліквідатори аварії на ЧАЕС вшанували жертв катастрофи

Вночі ліквідатори аварії на ЧАЕС вшанували жертв катастрофи

Сьогодні 30-ті роковини Чорнобильської трагедії

Сьогодні 30-ті роковини Чорнобильської трагедії