У Мінекології впевнені у необхідності відновлення замкнутого паливно-ядерного циклу в Україні

  Міністерство екології зараз активно працює над ідеєю перетворення зони відчуження навколо  ЧАЕС на біосферний заповідник. Про це міністр повідомив у своєму інтерв’ю "".


  "Зона відчуження - це унікальний об'єкт. 28 років там, окрім локальних якихось моментів, не відбувалися активна господарська життя, не було контакту (природного середовища Зони – Ред.) з людьми. Це, по суті, куточок дикої природи, де навіть з'явилися багато рідкісних видів рослин і тварин. Є проект перетворення цієї зони, за винятком території власне атомної станції, в Чорнобильський біосферний заповідник", - повідомив глава Мінекології  Андрій Мохник.

  "Мертві міста, такі як Прип'ять, скрізь мають певну притягальну силу. Люди їздять дивитися піраміди, руїни замків. У нас же є своє подібне місце, але відрізняється воно від інших тим, що загинуло в результаті сучасної техногенної діяльності людини. І в цьому теж є певний магнетизм. Але все-таки Прип'ять, як місто, на жаль, не підлягає відновленню", - додав міністр про плани перетворення території.

  Що ж стосується розвитку атомної енергетики в Україні, то Андрій Мохник вважає, що справжнім порятунком було би створення замкнутого паливно-ядерного циклу в країні та припинення вивозу відпрацьованого ядерного палива (ВЯП), яке є дуже цінним технологічним компонентом на переробку до Росії.

  " В цілому, виникає парадоксальна ситуація - в силу своєї залежності від Росії ми за наші ж гроші віддаємо РФ безцінні компоненти, замість того, щоб продавати або зберігати їх у себе або ж створити в Україні замкнутий ядерний цикл", - заявив Андрій Мохник.

  У той же час НАЕК "Енергоатом" спільно з Holtec International починає будівництво поблизу Чорнобильської АЕС Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП), куди планується направляти паливо з трьох українських АЕС (четверта - Запорізька АЕС - має власне пристанційне сховище ВЯП).

  За словами генерального директора Чорнобильської АЕС Ігоря Грамоткіна,  "кваліфікація персоналу станції і особливості промислового майданчика з наявним обладнанням дозволяють легко перетворити промзону ЧАЕС на важливий елемент паливного циклу по зберіганню як ВЯП, так і радіоактивних відходів". Мало того, керівник ЧАЕС переконаний, що персонал Чорнобильскої станції може управляти всіма підприємствами, задіяними в 10-кілометровій зоні навколо ЧАЕС.

  Варто ще раз нагадати, що зберігання ВЯП іноземного походження в українському сховищі, також як і поховання "не українських" радіоактивних відходів суперечить вимогам МАГАТЕ, тому загрози, що Україна перетвориться на звалище радіоактивних відходів інших країн, не існує.

  "За міжнародним та українським законодавством кожна країна, яка має атомну галузь, зобов'язана ховати радіоактивні відходи у себе,  то що заважає Україні самостійно отримувати користь з ВЯП, а заодно мінімізувати активність відходів, що підлягають остаточному захороненню?", - впевнений керівник ЧАЕС.

  Як відомо, Чорнобильська АЕС отримала дозвіл на експлуатацію промислового комплексу по поводженню з твердими радіоактивними відходами.

  Раніше повідомлялось  про те, що на ЧАЕС розпочато переміщення нової Арки до об'єкту "Укриття".

  Довідково. За запасами урану Україна знаходиться на 11 місці в світі (2,25% від загальносвітових ресурсів) і на першому місці в Європі. Згідно з даними МАГАТЕ, мінімальні запаси цієї сировини у нас складають 96 тисяч тонн. А ресурси урану одного лише Кіровоградського району перевищують 100 тис. тонн.

  У світі є п'ять держав, які мають право збагачувати уран - США, Росія (як правонаступниця СРСР), Китай, Франція і Великобританія. З цієї причини до теперішнього моменту весь видобутий уран (до 240 тонн уранового концентрату на рік) Україна відправляла для збагачення в Російську Федерацію на Ангарський електролізний хімічний комбінат.
  Попередній матеріал
  Луганська прокуратура затримала агента "ЛНР" у лавах Нацгвардії
  Наступний матеріал
  В Міненерго впевнені у відносно швидкому вирішенні газової суперечки з РФ