Донецький школяр винайшов спосіб підвищення безпеки бурових робіт [відео]

  Донецький старшокласник вигадав, як зробити безпечнішою працю шахтарів. Його винахід вже оцінили на Балтійському науково-інженерному конкурсі в Санкт-Петербурзі.

  Буровий снаряд відрізняється від нинішніх аналогів вбудованим датчиком, який дозволяє не лише відстежувати процес буріння, але й вправніше керувати ним.

  Руслан Ян, винахідник: "В трехмерном пространстве подсказывает, как снаряд находится в скважине".

  За основу 17-річний школяр узяв бурове устаткування радянських часів, яке й досі використовується для дегазації шахт, і вдосконалив.

  Руслан Ян, винахідник: "Самым главным плюсом является, что данный снаряд может бурить скважину до 600 метров. Если сейчас максимальная скважина до 200 метров - это максимум. Чем глубже мы забуримся, тем больше метана можно будет извлечь, тем безопаснее будет работа шахтеров".

  Розробкою для дегазації копалень школяр вирішив зайнятися після аварії 2009 року на копальні імені Скочинського, поблизу його рідного селища. Тоді від вибуху метану загинули 13 гірників. Бурове устаткування поки що існує лише на кресленні. Але те, що винахід Руслана принесе користь вітчизняним копальням, його науковий керівник не сумнівається.

  Наталія Беседіна, науковий керівник школяра: "У него защищенный корпус, он во взрывоопасных шахтах - это первое его достоинство. Второе достоинство - это самое главное - что там датчик встроенный, и время бурения, и время проходки - это намного эффективнее".

  Розробку школяра оцінили і в Національному технічному університеті Донецька. Проте матеріально допомогти реалізувати проект - не в змозі. Кажуть, розробки буріння держава не фінансує вже протягом 20 років.

  Іван Юшков, доцент кафедри технології та геолого-розвідувальних робіт ДонНТУ: "Стройная система рухнула с развалом СССР, тогда это были централизованные исследования, финансировались эти программы. Сейчас это на откуп шахтам, производствам и, естественно, нет средств, технических разработок, экспериментов мало".

  Найближчим часом 17-річний школяр планує запатентувати свій винахід. Навіть якщо його устаткування не знадобиться в шахтах, воно може бути використано під час видобутку нафти та у будівництві.

  Юлія Божко, Євген Гончаренко, Донецьк, 5 канал.

  Попередній матеріал
  У США досі підраховують втрати від серії торнадо
  Наступний матеріал
  Вночі у Стамбулі відбулись нові сутички протестувальників із поліцією [відео]
  Теги: